Suprafață arsă
doar satelitPerimetru publicat de GWIS (Copernicus).
- Sursă
- GWIS (Copernicus)
- Dată
- 10 iul. 2026 – 13 iul. 2026
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă cu care să fie comparată.
Focul a pornit pe 10 iulie 2026 în Yiwu County, China, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 4 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 1.069 hectare, împărțit între o singură comună.
Verificăm această fișă: unele date par incoerente (locul, datele sau suprafața), așa că tratați-le cu prudență.
Perimetru GWIS în timp aproape real, de după schimbarea stratului (octombrie 2025): acest incendiu nu este comparat cu incendii din anii anteriori, pentru că de atunci stratul GWIS dă perimetre mai numeroase și mai mari.
Puterea măsurată de satelit este mică (4,1 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.
Sugestii: Yiwu County · 2024
Perimetru publicat de GWIS (Copernicus).
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă cu care să fie comparată.
De pe 10 iul. 2026 până pe 13 iul. 2026: prima și ultima zi cu foc din fișă.
Sateliții trec de câteva ori pe zi, iar norii sau fumul pot ascunde focul: lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială. Serviciul de urgență al fiecărei țări declară un incendiu localizat sau stins.
Prima zi cu foc văzută de sateliți sau de perimetru.
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă: aici nu se cunosc nici ora alertei, nici cauza.
Detecții VIIRS la 375 m. Cel mai intens focar: 4 MW.
Nu există un registru oficial cu care să se compare. Fiecare focar este un pixel detectat la o trecere a satelitului, nu un incendiu separat.
Putere radiativă însumată pe 10 iulie 2026; focare în acea zi: 2.
Puterea radiativă (FRP) măsoară energia emisă de foc când trece satelitul. Însumată pe zile, compară intensitatea, nu suprafața.
Indicele meteorologic de pericol FWI (sistemul canadian) calculat de WorldFires pentru ziua în care a început. Zile consecutive fără ploaie înainte: 15.
Este un indice calculat cu datele unui model meteorologic, nu o măsurătoare a incendiului și nici o avertizare oficială. Avertizările de pericol le emite autoritatea fiecărei țări. Numărul de urgență și avertizări oficiale
Maxima de 38,7 °C și umiditatea minimă de 11 % pe 12 iulie 2026; rafale de 74 km/h pe 10 iulie 2026.
Sunt valori de model pentru o celulă de circa 25 km, nu de la o stație: pot diferi de ce s-a măsurat pe teren.
Locuitori estimați în interiorul perimetrului și 19 ha construite (grilă de 100 m, epoca 2025).
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.
Jurnalul de modificări al acestei fișe este ținut din 24 octombrie 2026: în fiecare noapte se compară ce publică și se notează diferența. Ce e mai vechi se reconstituie cu data fiecărei surse și se marchează ca reconstituit.
În fiecare noapte se salvează o captură a ce arată fișa. Dacă ceva se schimbă, apare în listă ca modificare în jurnal.
Versiunea păstrează suprafața, datele, numele și registrul oficial; suprafața așa cum a fost notată (modificările sub 2 % nu se notează). Harta, focarele și vremea se văd mereu ca azi.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-07-10 | 2 | 5 | 33 | 23,8 | 22 | 46,1 | 73,8 | 0,3 | 91,2 | muy_extremo | 1 |
| 2026-07-11 | 1 | 4 | 33,9 | 22,4 | 13 | 29,2 | 49 | 0 | 66,8 | extremo | 1 |
| 2026-07-12 | 0 | 0 | 38,7 | 22,3 | 11 | 10,7 | 21,2 | 0 | 48,8 | muy_alto | 1 |
| 2026-07-13 | 0 | 0 | 38,6 | 26,9 | 9 | 27,5 | 49 | 0 | 74,2 | muy_extremo | 1 |
| 2026-07-14 | 0 | 0 | 39,3 | 26 | 7 | 14,2 | 22 | 0 | 57,9 | extremo | 0 |
| 2026-07-15 | 0 | 0 | 39,3 | 29,3 | 11 | 29,2 | 34,6 | 0 | 81,1 | muy_extremo | 0 |
| 2026-07-16 | 0 | 0 | 38,2 | 28,4 | 11 | 34,3 | 52,2 | 0 | 91 | muy_extremo | 0 |
| 2026-07-17 | 0 | 0 | 40,3 | 29,3 | 9 | 38,6 | 59,8 | 0 | 100,2 | muy_extremo | 0 |
| 2026-07-18 | 0 | 0 | 42 | 26,2 | 11 | 47,7 | 73,1 | 0 | 121,8 | muy_extremo | 0 |
| 2026-07-19 | 0 | 0 | 38,1 | 28,4 | 10 | 39,9 | 63 | 0 | 104 | muy_extremo | 0 |
| 2026-07-20 | 0 | 0 | 39,9 | 27,4 | 11 | 32,2 | 48,6 | 0 | 88,8 | muy_extremo | 0 |
| 2026-07-21 | 0 | 0 | 41,5 | 27,1 | 10 | 31,9 | 49,3 | 0 | 88,7 | muy_extremo | 0 |
| 2026-07-22 | 0 | 0 | 43 | 28,4 | 8 | 19,1 | 25,9 | 0 | 67,4 | extremo | 0 |
| 2026-07-23 | 0 | 0 | 39,5 | 30,2 | 16 | 34,7 | 62,6 | 0 | 89 | muy_extremo | 0 |
Se generează în browserul tău cu datele acestei pagini: un fișier pe incendiu, agregat pe zile și fără focare individuale.
Se actualizează singur cât timp focul e activ și trimite la această fișă. Gratuit, cu atribuirea din subsol.
Sursele acestei fișe: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Cum facem fișele: metodologie
Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.
Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 15 zile când a început.
100 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 2.858 ha în 2018, 3.450 ha în 2019, 2.839 ha în 2020, 2.536 ha în 2021, 2.558 ha în 2022, 5.216 ha în 2023, 7.721 ha în 2024, 9.641 ha în 2025. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 1.069 ha care arseseră deja.
Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).
Limita: Beijing (Dongcheng și Xicheng) — geoBoundaries · Lee Beryman, OpenStreetMap · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).
Limita: Paris — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Limita: Londra — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.
Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
În perimetru se aflau aproximativ 19 ha construite și locuiau aproximativ 200 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.
Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
A pornit cu Vânt puternic: 24 % din suprafața din China
| Zi | Maximă | Umiditate min. | Rafală max. | Ploaie | Pericol (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 10 iul. | 33,0 °C | 22 % | 74 km/h | 0,3 mm | Foarte extrem 91 |
| 11 iul. | 33,9 °C | 13 % | 49 km/h | 0,0 mm | Extrem 67 |
| 12 iul. | 38,7 °C | 11 % | 21 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 49 |
| 13 iul. | 38,6 °C | 9 % | 49 km/h | 0,0 mm | Foarte extrem 74 |
| 14 iul. după | 39,3 °C | 7 % | 22 km/h | 0,0 mm | Extrem 58 |
| 15 iul. după | 39,3 °C | 11 % | 35 km/h | 0,0 mm | Foarte extrem 81 |
| 16 iul. după | 38,2 °C | 11 % | 52 km/h | 0,0 mm | Foarte extrem 91 |
| 17 iul. după | 40,3 °C | 9 % | 60 km/h | 0,0 mm | Foarte extrem 100 |
| 18 iul. după | 42,0 °C | 11 % | 73 km/h | 0,0 mm | Foarte extrem 122 |
| 19 iul. după | 38,1 °C | 10 % | 63 km/h | 0,0 mm | Foarte extrem 104 |
| 20 iul. după | 39,9 °C | 11 % | 49 km/h | 0,0 mm | Foarte extrem 89 |
| 21 iul. după | 41,5 °C | 10 % | 49 km/h | 0,0 mm | Foarte extrem 89 |
| 22 iul. după | 43,0 °C | 8 % | 26 km/h | 0,0 mm | Extrem 67 |
| 23 iul. după | 39,5 °C | 16 % | 63 km/h | 0,0 mm | Foarte extrem 89 |
Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.
Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.
Pe 8 iulie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 45 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 23: de 1,5 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).
Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data și ora | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Urgențe: 119 · Numărul de urgență și avertizări oficiale
Verificare din satelit
Nicio modificare din 24 octombrie 2026.
RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.