Sari la conținut
worldfires
CA · Canada · –

Incendiul de la Yellowhead County, 6 mai 2023 Greenview No. 16, Yellowhead County

Stins · ultima detecție 13 iun. 2023, 10:43 UTC

Focul a pornit pe 6 mai 2023 în Yellowhead County, Canada, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 39 de zile. Sistemul canadian CWFIS (Natural Resources Canada) a măsurat pe imagini din satelit un perimetru ars oficial de 9.051 hectare, împărțit între 2 subdiviziuni de recensământ.

Este al 61-lea ca mărime din Alberta din 2016 (din 176 cu pagină). Al 182-lea din Canada în 2023, din 489.

Suprafață arsă
9.051ha
perimetru oficial (CWFIS)
Durată
39de zile
6 mai 2023 – 13 iun. 2023
Subdiviziuni de recensământ afectate
2
comune
A început pe
6 mai
2023
Focare termice
869
într-un singur focar: 268 MW
Pericol la început
21
Moderat · indice FWI
Putere medie zilnică
2,9GW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 6 mai13 iun.
13 iun. 2023

Cum a evoluat, zi de zi

6 mai 2023 · 2.176 MW · 39 8 mai 2023 · 7 MW · 1 16 mai 2023 · 3 MW · 1 7 iun. 2023 · 278 MW · 7 8 iun. 2023 · 390 MW · 38 9 iun. 2023 · 22.888 MW · 354 10 iun. 2023 · 919 MW · 296 11 iun. 2023 · 20 MW · 3 12 iun. 2023 · 1.867 MW · 98 13 iun. 2023 · 46 MW · 32
6 mai 16 mai 9 iun. 12 iun.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

29°maximă
62km/h · rafală maximă
16%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 3 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 14,4 mm pe 14 iun..

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 38 % din suprafața pe care o are București (91 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare subdiviziune de recensământ

  1. 7.173 ha a ajuns pe 8 mai
    0,2 %
  2. Yellowhead County a început aici
    1.776 ha a ajuns pe 6 mai
    0,1 %

Suprafața arsă în fiecare subdiviziune de recensământ, din intersectarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

A pornit cu Vânt puternic: 15 % din suprafața din Canada

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
6 mai 16,9 °C 29 % 62 km/h 0,3 mm Moderat 21
7 mai 12,6 °C 57 % 34 km/h 4,5 mm Foarte scăzut 1
8 mai 14,0 °C 40 % 22 km/h 0,2 mm Foarte scăzut 2
9 mai 14,3 °C 48 % 26 km/h 7,7 mm Foarte scăzut 0
10 mai 14,9 °C 49 % 26 km/h 3,6 mm Foarte scăzut 0
11 mai 17,7 °C 35 % 23 km/h 2,6 mm Foarte scăzut 0
12 mai 23,1 °C 20 % 24 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 5
13 mai 26,7 °C 19 % 18 km/h 0,0 mm Moderat 13
14 mai 27,2 °C 17 % 35 km/h 0,0 mm Moderat 17
15 mai 28,3 °C 18 % 24 km/h 0,0 mm Moderat 18
16 mai 18,4 °C 32 % 30 km/h 0,2 mm Moderat 17
17 mai 19,0 °C 27 % 31 km/h 0,0 mm Moderat 16
18 mai 21,7 °C 33 % 40 km/h 0,0 mm Moderat 18
19 mai 24,1 °C 27 % 52 km/h 0,0 mm Ridicat 21
20 mai 22,8 °C 28 % 28 km/h 1,8 mm Scăzut 7
21 mai 22,0 °C 37 % 34 km/h 1,0 mm Scăzut 9
22 mai 12,5 °C 75 % 43 km/h 12,4 mm Foarte scăzut 0
23 mai 7,6 °C 91 % 50 km/h 25,1 mm Foarte scăzut 0
24 mai 15,2 °C 51 % 41 km/h 0,2 mm Foarte scăzut 0
25 mai 18,2 °C 44 % 24 km/h 1,4 mm Foarte scăzut 1
26 mai 23,6 °C 19 % 27 km/h 0,0 mm Scăzut 6
27 mai 23,0 °C 30 % 26 km/h 0,6 mm Scăzut 9
28 mai 21,4 °C 25 % 52 km/h 0,8 mm Moderat 13
29 mai 19,9 °C 19 % 35 km/h 0,8 mm Moderat 12
30 mai 17,5 °C 44 % 38 km/h 8,3 mm Foarte scăzut 0
31 mai 14,9 °C 53 % 25 km/h 8,4 mm Foarte scăzut 0
1 iun. 16,2 °C 35 % 30 km/h 0,5 mm Foarte scăzut 1
2 iun. 22,4 °C 30 % 40 km/h 0,9 mm Foarte scăzut 5
3 iun. 25,3 °C 25 % 41 km/h 0,0 mm Moderat 14
4 iun. 26,3 °C 16 % 47 km/h 0,9 mm Moderat 18
5 iun. 12,6 °C 39 % 43 km/h 3,0 mm Foarte scăzut 2
6 iun. 22,4 °C 16 % 28 km/h 0,0 mm Scăzut 9
7 iun. 26,6 °C 16 % 24 km/h 0,0 mm Moderat 18
8 iun. 26,8 °C 30 % 38 km/h 0,0 mm Moderat 20
9 iun. 29,0 °C 21 % 53 km/h 0,0 mm Ridicat 25
10 iun. 24,2 °C 46 % 41 km/h 12,4 mm Foarte scăzut 1
11 iun. 22,8 °C 37 % 34 km/h 0,7 mm Foarte scăzut 4
12 iun. 26,0 °C 27 % 27 km/h 0,0 mm Moderat 12
13 iun. 20,2 °C 51 % 49 km/h 11,9 mm Foarte scăzut 1
14 iun. după 10,8 °C 71 % 43 km/h 14,4 mm Foarte scăzut 0

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 20,8 și o umiditate minimă de 29 %; înainte: 3 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2017: 16.

FWI la pornire 20,8
Umiditate minimă 29 %
Zile fără ploaie 3
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Jasper, iulie 2024
31.645 ha 48 de zile FWI 17,6 Umiditate min. 29 % la 133 km, în 2024

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 4,3 mm pe 9 sept..

Ce s-a întâmplat cu ei

31 de zile
durată mediană
2.686 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
6,4 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 16 din 16)

A fost de 3,4 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 39 de zile, față de 31 de zile.

Doar 2 din cei 16 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. Toți au avut ploaie în cele zece zile de după final: prima zi cu ploaie a adus o mediană de 6,4 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

14,4 mmprima ploaie
14 iun.a doua zi după final
62km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 13 iun., iar pe 14 iun. au căzut 14,4 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 16 din 16, cu o mediană de 6,4 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2017.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 29 apr. 2023
După · 20 iun. 2023

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 10 iunie 2023 aerul de lângă foc a ajuns la 112 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 46: de 3,0 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,5112 µg/m³
Zile peste prag23 de zile
PM10159 µg/m³
Grosime optică2,13
4 mai13 mai22 mai31 mai9 iun.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 869Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Canada

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Yellowhead County?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 6 mai 2023 și 13 iunie 2023 (39 de zile). Perimetrul îl datează între 6 mai 2023 și 12 iunie 2023.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul oficial măsurat de CWFIS (Natural Resources Canada) are 9.051 hectare (90,5 km²). Alte bilanțuri, precum cele ale agențiilor provinciale, pot da cifre puțin diferite.
Ce subdiviziuni de recensământ au ars?
Focul a intrat în 2 subdiviziuni de recensământ: Greenview No. 16 (7.173 ha, 0,2 %); Yellowhead County (1.776 ha, 0,1 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 29,0 °C, o umiditate minimă de 16 % și rafale de 62 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 25, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars oficial al CWFIS (NBAC, Natural Resources Canada) sau, pentru sezonul în curs și până când NBAC îl publică, din cel reconstituit de GWIS (Copernicus); din punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Canada. Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2017 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 16. Durata lor mediană a fost de 31 de zile, iar suprafața mediană de 2.686 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. Doar 2 din cei 16 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. Toți au avut ploaie în cele zece zile de după final: prima zi cu ploaie a adus o mediană de 6,4 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 911 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 911.

De unde știm asta
  • Perimetru: NBAC (Resurse Naturale Canada), oficial.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 6 mai 2023 – 12 iunie 2023. 869 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul este oficial: provine din National Burned Area Composite (NBAC) al Canadian Wildland Fire Information System (CWFIS), de la Natural Resources Canada, care îl măsoară pe imagini din satelit și îl publică sub Open Government Licence – Canada. Până când NBAC publică sezonul în curs, incendiile din acest an au perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus, CC BY 4.0) din punctele fierbinți, care este aproximativ. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele subdiviziunilor de recensământ provin de la geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Suprafața pe subdiviziune de recensământ este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială.