Sari la conținut
worldfires
CU · Cuba · –

Incendiul de la Yateras, aprilie 2021 Yateras, Moa

Stins · ultima detecție 2 mai 2021, 18:13 UTC

Focul a pornit pe 17 aprilie 2021 în Yateras, Cuba, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 16 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 2.511 hectare, împărțit între 2 comune.

Al 2-lea din Cuba în 2021, din 38.

Puterea măsurată de satelit este mică (19,8 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.

Suprafață arsă
2.511ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
16zile
17 apr. 2021 – 2 mai 2021
Comune afectate
2
comune
A început pe
17 apr.
2021
Focare termice
131
într-un singur focar: 20 MW
Pericol la început
8
Scăzut · indice FWI
Putere medie zilnică
26MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 17 apr.2 mai
2 mai 2021

Cum a evoluat, zi de zi

17 apr. 2021 · 59 MW · 3 18 apr. 2021 · 43 MW · 14 19 apr. 2021 · 28 MW · 6 20 apr. 2021 · 55 MW · 31 21 apr. 2021 · 110 MW · 42 22 apr. 2021 · 3 MW · 2 23 apr. 2021 · 14 MW · 3 24 apr. 2021 · 7 MW · 5 25 apr. 2021 · 3 MW · 3 26 apr. 2021 · 20 MW · 7 27 apr. 2021 · 21 MW · 5 28 apr. 2021 · 10 MW · 6 29 apr. 2021 · 1 MW · 1 1 mai 2021 · 6 MW · 2 2 mai 2021 · 6 MW · 1
17 apr. 21 apr. 26 apr. 29 apr.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

29°maximă
45km/h · rafală maximă
44%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 3 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 1,1 mm pe 4 mai.

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 11 % din suprafața pe care o are București (25 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Yateras a început aici
    2.281 ha a ajuns pe 17 apr.
    3,6 %
  2. Moa
    244 ha a ajuns pe 20 apr.
    0,3 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
17 apr. 27,3 °C 51 % 28 km/h 0,0 mm Scăzut 8
18 apr. 27,5 °C 53 % 31 km/h 0,1 mm Scăzut 10
19 apr. 29,3 °C 44 % 39 km/h 0,0 mm Moderat 12
20 apr. 26,8 °C 56 % 31 km/h 0,0 mm Moderat 12
21 apr. 26,8 °C 56 % 31 km/h 0,0 mm Moderat 12
22 apr. 26,1 °C 60 % 29 km/h 0,7 mm Moderat 12
23 apr. 24,6 °C 70 % 37 km/h 2,5 mm Scăzut 6
24 apr. 26,0 °C 62 % 40 km/h 0,2 mm Scăzut 7
25 apr. 26,4 °C 59 % 24 km/h 1,4 mm Scăzut 8
26 apr. 26,3 °C 57 % 33 km/h 0,0 mm Scăzut 9
27 apr. 25,1 °C 60 % 44 km/h 0,0 mm Moderat 14
28 apr. 25,3 °C 72 % 45 km/h 1,8 mm Scăzut 11
29 apr. 25,1 °C 68 % 45 km/h 2,4 mm Scăzut 5
30 apr. 25,3 °C 62 % 41 km/h 0,0 mm Scăzut 9
1 mai 26,1 °C 55 % 35 km/h 0,0 mm Scăzut 11
2 mai 26,0 °C 57 % 38 km/h 0,3 mm Moderat 14
3 mai după 26,5 °C 59 % 39 km/h 0,0 mm Moderat 15
4 mai după 26,3 °C 59 % 36 km/h 1,1 mm Moderat 13

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 7,6 și o umiditate minimă de 51 %; înainte: 3 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 11.

FWI la pornire 7,6
Umiditate minimă 51 %
Zile fără ploaie 3
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Manuel Tames, februarie 2017
1.757 ha 4 zile FWI 14,0 Umiditate min. 50 % la 30 km, în 2017

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 1,3 mm pe 24 feb..

Ce s-a întâmplat cu ei

Incendii din zonă pornite pe o vreme asemănătoare: 11. Sub 15 nu dăm cifre: ar fi mai mult zgomot decât semnal.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

1,1 mmprima ploaie
4 maila 2 zile după final
45km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 2 mai, iar pe 4 mai au căzut 1,1 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 10 apr. 2021
După · 9 mai 2021

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 131Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Cuba

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Yateras?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 17 aprilie 2021 și 2 mai 2021 (16 zile). Perimetrul îl datează între 17 aprilie 2021 și 29 aprilie 2021.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 2.511 hectare (25,1 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Yateras (2.281 ha, 3,6 %); Moa (244 ha, 0,3 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 29,3 °C, o umiditate minimă de 44 % și rafale de 45 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 14, clasa Moderat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Cuba (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 105 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 1 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 29 aprilie 2021 → 2 mai 2021.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 105.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 17 aprilie 2021 – 29 aprilie 2021. 131 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.