Sari la conținut
worldfires
UA · Ucraina ·

Incendiul de la Yasynuvata, iulie 2026 Yasynuvata

Stins · ultima detecție 16 iul. 2026, 09:41 UTC

Focul a început pe 16 iulie 2026 în comuna Yasynuvata, Ucraina, iar sateliții au detectat foc timp de 1 zi. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 245 hectare, repartizat între o singură comună.

Este al 322-lea ca mărime din Donetsk Oblast din 2016 (din 1004 cu pagină). Al 370-lea din Ucraina în 2026, din 984.

Puterea măsurată de satelit este mică (4,7 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.

Suprafață arsă
245ha
perimetru Copernicus
Durată
≈ 1zi
16 iul. 2026 – 16 iul. 2026
Comune afectate
1
districte
A început pe
16 iul.
2026
Focare termice
1
într-un singur focar: 5 MW
Pericol la început
15
Moderat · indice FWI
Putere medie zilnică
5MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 16 iul.16 iul.

Cum a evoluat, zi de zi

16 iul. 2026 · 5 MW · 1

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

28°maximă
40km/h · rafală maximă
37%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 0 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 1,7 mm pe 23 iul..

Zona mai arsese

12 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 17 ha în 2024, 13 ha în 2025.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Yasynuvata a început aici
    245 ha a ajuns pe 16 iul.
    0,2 %

Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Terenuri agricole95 %
  • Alte terenuri naturale4,6 %

Acoperirea terenului în perimetru conform Copernicus EFFIS (în afara zonei Corine Land Cover).

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
16 iul. 28,5 °C 37 % 40 km/h 0,2 mm Moderat 15
17 iul. după 23,8 °C 33 % 37 km/h 0,0 mm Ridicat 23
18 iul. după 22,9 °C 43 % 29 km/h 0,0 mm Moderat 19
19 iul. după 27,0 °C 37 % 23 km/h 0,0 mm Moderat 20
20 iul. după 31,4 °C 28 % 20 km/h 0,0 mm Ridicat 26
21 iul. după 32,7 °C 24 % 33 km/h 0,0 mm Ridicat 26
22 iul. după 28,6 °C 29 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 29
23 iul. după 24,8 °C 40 % 32 km/h 1,7 mm Ridicat 30

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 14,8 și o umiditate minimă de 37 %; înainte: ploaie cu o zi înainte. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2020: 26.

FWI la pornire 14,8
Umiditate minimă 37 %
Zile fără ploaie 0
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Bakhmut, septembrie 2025
125 ha 1 zi FWI 14,6 Umiditate min. 38 % la 63 km, în 2025

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 7,5 mm pe 1 oct..

Ce s-a întâmplat cu ei

2 zile
durată mediană
143 ha
suprafață mediană
0 %
au trecut de 1.000 ha
3,2 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 20 din 26)

A fost de 1,7 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 1 zi, față de 2 zile.

Doar 5 din cei 26 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 6 din 26 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,2 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

1,7 mmprima ploaie
23 iul.la 7 zile după final
40km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 16 iul., iar pe 23 iul. au căzut 1,7 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 20 din 26, cu o mediană de 3,2 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2020.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 9 iul. 2026
După · 23 iul. 2026

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 19 iulie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 23 µg/m³ de PM2,5, dar nicio medie zilnică nu a depășit valoarea recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,523 µg/m³
Zile peste prag0 zile
PM1032 µg/m³
Grosime optică0,34
14 iul.16 iul.18 iul.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 1Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Ucraina

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Yasynuvata?
Perimetrul oficial dă doar data de început (16 iulie 2026). Sfârșitul vine din focarele termice din interiorul perimetrului: a ars până pe 16 iulie 2026 (1 zi de la 16 iulie 2026), ultima zi cu focare înainte de peste 10 zile la rând fără niciunul, deci este aproximativ.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 245 hectare (2,4 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Yasynuvata (245 ha, 0,2 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 28,5 °C, o umiditate minimă de 37 % și rafale de 40 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 15, clasa Moderat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Ucraina (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2020 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 26. Durata lor mediană a fost de 2 zile, iar suprafața mediană de 143 ha; 0 % au trecut de 1.000 ha. Doar 5 din cei 26 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 6 din 26 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,2 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 101 · 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 1 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 23 august 2026 → 16 iulie 2026.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 101 · 112.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Perimetrul oficial nu are dată de sfârșit: sfârșitul este ultima zi cu focare VIIRS în interiorul perimetrului înainte de o pauză de peste 10 zile (cel mult 150 de zile), deci este aproximativ. Un focar VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.