Incendiul de la Yarowilca, octombrie 2026 Huánuco, Lauricocha, Yarowilca
Sateliții au detectat foc pentru prima dată pe 1 octombrie 2026 în Yarowilca, Peru. A fost activ 18 zile, cu 91 focare termice și o suprafață cu foc de circa 1.162 hectare reconstituită din ele, repartizată între 3 comune.
Compară cu…
Sugestii: Huánuco · 2024
GWIS (Copernicus) nu a publicat încă perimetrul acestui foc. Îl reconstituie din punctele fierbinți, ceea ce poate dura câteva zile, și nu sosește întotdeauna. Deocamdată suprafața este cea reconstituită din punctele fierbinți (circa 14 hectare pe pixel). Dacă sosește perimetrul, fișa îl preia singură și își păstrează adresa.
- Suprafață cu foc
- ≈ 1.162ha
- reconstituită din focare, fără perimetru oficial
- Durată
- 18zile
- 1 oct. 2026 – 18 oct. 2026
- Comune afectate
- 3
- provincii
- A început pe
- 1 oct.
- 2026
- Focare termice
- 91
- într-un singur focar: 56 MW
- Pericol la început
- 10
- Scăzut · indice FWI
- Putere medie zilnică
- 79MW
- puterea detectată pe zi, în medie
Unde a ars
Cum a evoluat, zi de zi
Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.
Pe ce vreme a ars
Nu plouase (1 mm sau mai mult) de o zi când a început. După incendiu a venit ploaia: 2,6 mm pe 19 oct..
Ce s-a întâmplat în fiecare comună
-
Huánuco 2.519 loc.490 ha a ajuns pe 1 oct.0,1 %
-
Lauricocha 6.252 loc.364 ha a ajuns pe 1 oct.0,2 %
-
308 ha a ajuns pe 1 oct.0,4 %
Suprafața cu foc din fiecare comună, reconstituită din focare (circa 14 hectare pe pixel VIIRS). O estimare până la sosirea perimetrului oficial. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
Vremea zi de zi
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Zi | Maximă | Umiditate min. | Rafală max. | Ploaie | Pericol (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 oct. | 17,6 °C | 18 % | 48 km/h | 0,0 mm | Scăzut 10 |
| 2 oct. | 16,4 °C | 25 % | 43 km/h | 0,0 mm | Scăzut 11 |
| 3 oct. | 16,9 °C | 28 % | 48 km/h | 0,2 mm | Scăzut 11 |
| 4 oct. | 17,4 °C | 26 % | 49 km/h | 0,7 mm | Scăzut 10 |
| 5 oct. | 16,4 °C | 41 % | 45 km/h | 1,1 mm | Scăzut 6 |
| 6 oct. | 16,8 °C | 29 % | 51 km/h | 0,5 mm | Scăzut 11 |
| 7 oct. | 15,5 °C | 45 % | 44 km/h | 2,7 mm | Foarte scăzut 2 |
| 8 oct. | 16,6 °C | 38 % | 43 km/h | 1,9 mm | Foarte scăzut 2 |
| 9 oct. | 15,5 °C | 38 % | 46 km/h | 1,3 mm | Foarte scăzut 3 |
| 10 oct. | 15,4 °C | 38 % | 48 km/h | 0,2 mm | Scăzut 6 |
| 11 oct. | 15,5 °C | 47 % | 40 km/h | 1,3 mm | Foarte scăzut 4 |
| 12 oct. | 16,1 °C | 43 % | 46 km/h | 1,3 mm | Foarte scăzut 3 |
| 13 oct. | 17,0 °C | 29 % | 47 km/h | 0,2 mm | Scăzut 9 |
| 14 oct. | 16,1 °C | 47 % | 50 km/h | 1,1 mm | Scăzut 5 |
| 15 oct. | 16,6 °C | 31 % | 47 km/h | 0,1 mm | Scăzut 10 |
| 16 oct. | 17,2 °C | 32 % | 50 km/h | 0,0 mm | Moderat 12 |
| 17 oct. | 14,1 °C | 50 % | 52 km/h | 1,6 mm | Foarte scăzut 3 |
| 18 oct. | 15,7 °C | 40 % | 47 km/h | 0,4 mm | Scăzut 7 |
| 19 oct. după | 15,2 °C | 42 % | 45 km/h | 2,6 mm | Foarte scăzut 2 |
Înainte și după, din satelit
Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.
Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.
Fumul
CAMS · CopernicusPe 15 octombrie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 57 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 27: de 1,8 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).
Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabelul detecțiilor · 91Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
| Data și ora | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Alte incendii din zonă
Întrebări frecvente
- Cât a durat incendiul de la Yarowilca?
- Potrivit focarelor termice detectate de sateliți, a ars între 1 octombrie 2026 și 18 octombrie 2026 (18 zile între primul și ultimul focar). Încă nu există un perimetru care să îl dateze.
- Ce suprafață a ars?
- Nu există încă un perimetru. Punctele fierbinți reconstituie circa 1.162 hectare cu foc (11,6 km²), o cifră aproximativă; GWIS o va da pe a sa când va publica perimetrul, ceea ce poate dura câteva zile.
- Ce comune au ars?
- Focul a intrat în 3 comune: Huánuco (490 ha, 0,1 %); Lauricocha (364 ha, 0,2 %); Yarowilca (308 ha, 0,4 %).
- Incendiul de la Yarowilca mai este activ?
- Nicio detecție de foc de la 19 oct. 2026, 19:34 UTC. Lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială.
- Cum a fost vremea?
- În timpul incendiului s-au atins 17,6 °C, o umiditate minimă de 18 % și rafale de 52 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 12, clasa Moderat.
- De unde vin aceste date?
- Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Peru (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Unde se verifică
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Urgențe: 116 · 105 · Numărul de urgență și avertizări oficiale ›
Verificare din satelit
Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
Nicio modificare din 24 octombrie 2026.
Ceva nu se potrivește în această fișă?
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
Semnalează o eroare
De unde știm asta
- Încă fără perimetru: suprafața (≈ 1.162 ha) este estimată numărând pixelii VIIRS cu foc, de circa 14 ha fiecare.
- Datele primului și ultimului focar VIIRS din grup. 91 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
- Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
De unde vin aceste date
Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.