Incendiul de la Yambio, 1 ianuarie 2026 Yambio, Ibba
Focul a pornit pe 1 ianuarie 2026 în Yambio, Sudanul de Sud, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 23 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 26.367 hectare, împărțit între 2 comune.
Este al 38-lea ca mărime din Western Equatoria din 2016 (din 359 cu pagină). Al 11-lea din Sudanul de Sud în 2026, din 207.
Compară cu…
- Suprafață arsă
- 26.367ha
- perimetru GWIS (Copernicus)
- Durată
- 23de zile
- 1 ian. 2026 – 23 ian. 2026
- Comune afectate
- 2
- comitate
- A început pe
- 1 ian.
- 2026
- Focare termice
- 779
- într-un singur focar: 0 MW
- Pericol la început
- 38
- Ridicat · indice FWI
- Putere medie zilnică
- 327MW
- puterea detectată pe zi, în medie
Unde a ars
Cum a evoluat, zi de zi
Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.
Pe ce vreme a ars
Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 16 zile când a început.
Zona mai arsese
77 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 10.823 ha în 2016, 7.253 ha în 2017, 3.668 ha în 2018, 3.947 ha în 2019, 10.503 ha în 2020, 3.582 ha în 2021, 4.854 ha în 2022, 1.335 ha în 2023, 2.425 ha în 2024, 2.760 ha în 2025. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 20.303 ha care arseseră deja.
- 6.855 ha Incendiul de la Yambio, ianuarie 2020 18.919 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 2.538 ha Incendiul de la Ibba, ianuarie 2025 10.986 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 127 ha Incendiul de la Yambio, decembrie 2016 5.821 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 59 ha Incendiul de la Ibba, decembrie 2016 6.671 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 46 ha Incendiul de la Yambio, ianuarie 2018 7.014 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 29 ha Incendiul de la Ibba, decembrie 2016 5.471 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
Cât de mare este?
Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).
Limita: Paris — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Limita: Londra — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Limita: Madrid — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.
Ce s-a întâmplat în fiecare comună
-
Yambio a început aici25.000 ha2,8 %
-
1.536 ha0,2 %
Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
Oameni și clădiri în perimetru
GHSL 2025În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.
Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Vremea zi de zi
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Zi | Maximă | Umiditate min. | Rafală max. | Ploaie | Pericol (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 ian. | 34,4 °C | 20 % | 22 km/h | 0,0 mm | Ridicat 38 |
| 2 ian. | 34,7 °C | 30 % | 30 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 40 |
| 3 ian. | 35,1 °C | 25 % | 36 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 41 |
| 4 ian. | 35,7 °C | 18 % | 28 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 43 |
| 5 ian. | 34,8 °C | 20 % | 21 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 42 |
| 6 ian. | 35,6 °C | 20 % | 27 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 44 |
| 7 ian. | 36,3 °C | 19 % | 32 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 44 |
| 8 ian. | 36,7 °C | 18 % | 32 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 44 |
| 9 ian. | 35,6 °C | 20 % | 28 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 43 |
| 10 ian. | 34,1 °C | 23 % | 26 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 44 |
| 11 ian. | 34,6 °C | 22 % | 31 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 44 |
| 12 ian. | 35,4 °C | 22 % | 26 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 46 |
| 13 ian. | 35,5 °C | 20 % | 37 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 48 |
| 14 ian. | 35,0 °C | 22 % | 46 km/h | 0,0 mm | Extrem 53 |
| 15 ian. | 34,9 °C | 22 % | 41 km/h | 0,0 mm | Extrem 50 |
| 16 ian. | 34,2 °C | 19 % | 37 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 48 |
| 17 ian. | 35,2 °C | 18 % | 24 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 45 |
| 18 ian. | 35,9 °C | 17 % | 31 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 47 |
| 19 ian. | 35,6 °C | 19 % | 37 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 49 |
| 20 ian. | 36,3 °C | 21 % | 34 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 48 |
| 21 ian. | 34,6 °C | 23 % | 37 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 49 |
| 22 ian. | 36,7 °C | 20 % | 31 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 46 |
| 23 ian. | 35,9 °C | 22 % | 24 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 43 |
| 24 ian. după | 36,9 °C | 20 % | 27 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 45 |
| 25 ian. după | 37,9 °C | 14 % | 35 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 50 |
| 26 ian. după | 36,8 °C | 15 % | 33 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 49 |
| 27 ian. după | 36,5 °C | 16 % | 30 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 49 |
| 28 ian. după | 34,1 °C | 21 % | 27 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 44 |
| 29 ian. după | 35,9 °C | 18 % | 31 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 47 |
| 30 ian. după | 36,6 °C | 18 % | 33 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 49 |
| 31 ian. după | 36,3 °C | 17 % | 21 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 47 |
| 1 feb. după | 32,4 °C | 32 % | 34 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 41 |
| 2 feb. după | 34,7 °C | 24 % | 26 km/h | 0,0 mm | Ridicat 35 |
Înainte și după, din satelit
Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.
Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.
Fumul
CAMS · CopernicusPe 2 ianuarie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 159 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 81: de 5,4 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).
Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabelul detecțiilor · 0Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
| Data și ora | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Alte incendii din zonă
Întrebări frecvente
- Cât a durat incendiul de la Yambio?
- GWIS (Copernicus) îl datează între 1 ianuarie 2026 și 23 ianuarie 2026: 23 de zile între primul și ultimul punct fierbinte al perimetrului.
- Ce suprafață a ars?
- Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 26.367 hectare (263,7 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
- Ce comune au ars?
- Focul a intrat în 2 comune: Yambio (25.000 ha, 2,8 %); Ibba (1.536 ha, 0,2 %).
- Cum a fost vremea?
- În timpul incendiului s-au atins 36,7 °C, o umiditate minimă de 17 % și rafale de 46 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 53, clasa Extrem.
- De unde vin aceste date?
- Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Sudanul de Sud (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Unde se verifică
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Verificare din satelit
Istoricul acestei fișe · 4 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
- Ultima zi cu foc: 30 ianuarie 2026 → 23 ianuarie 2026.
- Data de început: 26 decembrie 2025 → 1 ianuarie 2026.
- Ultima zi cu foc: 23 ianuarie 2026 → 30 ianuarie 2026.
- Data de început: 1 ianuarie 2026 → 26 decembrie 2025.
Ceva nu se potrivește în această fișă?
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
Semnalează o eroare
De unde știm asta
- Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 3 poligoane grupate în această fișă.
- Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. Niciun focar VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
- Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
- Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
- Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.
De unde vin aceste date
Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.