Sari la conținut
worldfires
CF · Republica Centrafricană · –

Incendiul de la Yalinga, 18 februarie 2026 Yalinga

Stins · ultima detecție 4 mar. 2026, 12:41 UTC

Focul a pornit pe 18 februarie 2026 în Yalinga, Republica Centrafricană, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 15 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 8.525 hectare, împărțit între o singură comună.

Al 72-lea din Republica Centrafricană în 2026, din 171.

Perimetru GWIS în timp aproape real, de după schimbarea stratului (august 2025): acest incendiu nu este comparat cu incendii din anii anteriori, pentru că de atunci stratul GWIS dă perimetre mai numeroase și mai mari.

Suprafață arsă
8.525ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
15zile
18 feb. 2026 – 4 mar. 2026
Comune afectate
1
subprefecturi
A început pe
18 feb.
2026
Focare termice
206
într-un singur focar: 72 MW
Pericol la început
45
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
223MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 18 feb.4 mar.
4 mar. 2026

Cum a evoluat, zi de zi

18 feb. 2026 · 85 MW · 8 19 feb. 2026 · 3 MW · 1 22 feb. 2026 · 169 MW · 14 25 feb. 2026 · 130 MW · 12 26 feb. 2026 · 32 MW · 14 27 feb. 2026 · 1.667 MW · 93 28 feb. 2026 · 225 MW · 34 1 mar. 2026 · 98 MW · 20 2 mar. 2026 · 35 MW · 5 3 mar. 2026 · 3 MW · 4 4 mar. 2026 · 2 MW · 1
18 feb. 27 feb. 3 mar.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

38°maximă
40km/h · rafală maximă
7%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de peste două luni când a început.

Zona mai arsese

94 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 2.363 ha în 2016, 996 ha în 2018, 823 ha în 2019, 2.470 ha în 2020, 622 ha în 2021, 6.704 ha în 2022, 2.019 ha în 2023, 263 ha în 2024, 1.856 ha în 2025. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 8.047 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 36 % din suprafața pe care o are București (85 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Yalinga a început aici
    8.580 ha a ajuns pe 18 feb.
    0,2 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

A pornit cu 60 de zile fără ploaie: 30 % din suprafața din Republica Centrafricană

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
18 feb. 35,0 °C 20 % 25 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
19 feb. 35,5 °C 18 % 22 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
20 feb. 35,9 °C 13 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
21 feb. 37,6 °C 11 % 38 km/h 0,0 mm Extrem 55
22 feb. 36,6 °C 10 % 30 km/h 0,0 mm Extrem 53
23 feb. 35,9 °C 8 % 28 km/h 0,0 mm Extrem 55
24 feb. 35,2 °C 8 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 59
25 feb. 35,0 °C 8 % 40 km/h 0,0 mm Extrem 59
26 feb. 35,1 °C 8 % 38 km/h 0,0 mm Extrem 58
27 feb. 35,6 °C 7 % 32 km/h 0,0 mm Extrem 54
28 feb. 35,3 °C 9 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 56
1 mar. 34,5 °C 10 % 33 km/h 0,0 mm Extrem 56
2 mar. 34,7 °C 12 % 33 km/h 0,0 mm Extrem 58
3 mar. 34,9 °C 11 % 40 km/h 0,0 mm Extrem 61
4 mar. 33,9 °C 10 % 39 km/h 0,0 mm Extrem 62
5 mar. după 34,2 °C 10 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 57
6 mar. după 35,8 °C 9 % 32 km/h 0,0 mm Extrem 55
7 mar. după 37,2 °C 9 % 32 km/h 0,0 mm Extrem 58
8 mar. după 37,3 °C 9 % 38 km/h 0,0 mm Extrem 60
9 mar. după 37,3 °C 8 % 40 km/h 0,0 mm Extrem 63
10 mar. după 36,5 °C 9 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 60
11 mar. după 36,2 °C 10 % 29 km/h 0,0 mm Extrem 54
12 mar. după 36,9 °C 10 % 31 km/h 0,0 mm Extrem 55
13 mar. după 37,3 °C 17 % 30 km/h 0,0 mm Extrem 52
14 mar. după 38,2 °C 16 % 31 km/h 0,0 mm Extrem 52

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 11 feb. 2026
După · 11 mar. 2026

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 28 februarie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 76 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 63: de 4,2 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,576 µg/m³
Zile peste prag20 de zile
PM10203 µg/m³
Grosime optică0,69
16 feb.20 feb.24 feb.28 feb.4 mar.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 206Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Republica Centrafricană

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Yalinga?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 18 februarie 2026 și 4 martie 2026 (15 zile). Perimetrul îl datează între 25 februarie 2026 și 3 martie 2026.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 8.525 hectare (85,2 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Yalinga (8.580 ha, 0,2 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 37,6 °C, o umiditate minimă de 7 % și rafale de 40 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 62, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Republica Centrafricană (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 25 februarie 2026 – 3 martie 2026. 206 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.