Sari la conținut
worldfires
CF · Republica Centrafricană · →

Incendiul de la Yalinga, 1 ianuarie 2025 Yalinga

Stins · ultima detecție 22 ian. 2025, 11:07 UTC

Focul a pornit pe 1 ianuarie 2025 în Yalinga, Republica Centrafricană, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 22 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 8.533 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 168-lea ca mărime din Haute-Kotto din 2016 (din 373 cu pagină). Al 63-lea din Republica Centrafricană în 2025, din 138.

Puterea măsurată de satelit este mică (22,3 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.

Compară cu…
Suprafață arsă
8.533ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
22de zile
1 ian. 2025 – 22 ian. 2025
Comune afectate
1
subprefecturi
A început pe
1 ian.
2025
Focare termice
433
într-un singur focar: 22 MW
Pericol la început
58
Extrem · indice FWI
Putere medie zilnică
78MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 1 ian.22 ian.
22 ian. 2025

Cum a evoluat, zi de zi

1 ian. 2025 · 231 MW · 45 2 ian. 2025 · 167 MW · 43 3 ian. 2025 · 160 MW · 26 4 ian. 2025 · 71 MW · 18 5 ian. 2025 · 42 MW · 11 6 ian. 2025 · 152 MW · 55 7 ian. 2025 · 18 MW · 6 8 ian. 2025 · 22 MW · 6 9 ian. 2025 · 48 MW · 12 10 ian. 2025 · 108 MW · 17 11 ian. 2025 · 59 MW · 47 12 ian. 2025 · 92 MW · 33 13 ian. 2025 · 75 MW · 12 14 ian. 2025 · 121 MW · 25 15 ian. 2025 · 97 MW · 20 16 ian. 2025 · 47 MW · 20 17 ian. 2025 · 34 MW · 13 18 ian. 2025 · 50 MW · 11 19 ian. 2025 · 27 MW · 7 20 ian. 2025 · 15 MW · 5 22 ian. 2025 · 6 MW · 1
1 ian. 4 ian. 7 ian. 10 ian. 13 ian. 16 ian. 19 ian.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

37°maximă
46km/h · rafală maximă
9%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de peste două luni când a început.

Zona mai arsese

100 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 4.936 ha în 2016, 1.490 ha în 2017, 6.182 ha în 2018, 11.897 ha în 2020, 769 ha în 2021, 8.722 ha în 2022, 2.545 ha în 2023, 3.598 ha în 2024. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 8.587 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 36 % din suprafața pe care o are București (85 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Yalinga a început aici
    8.592 ha a ajuns pe 1 ian.
    0,2 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
1 ian. 32,4 °C 9 % 46 km/h 0,0 mm Extrem 58
2 ian. 32,9 °C 12 % 40 km/h 0,0 mm Extrem 55
3 ian. 34,3 °C 12 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 52
4 ian. 36,3 °C 13 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
5 ian. 36,5 °C 12 % 32 km/h 0,0 mm Extrem 52
6 ian. 34,8 °C 11 % 44 km/h 0,0 mm Extrem 59
7 ian. 34,3 °C 10 % 39 km/h 0,0 mm Extrem 57
8 ian. 34,2 °C 10 % 33 km/h 0,0 mm Extrem 54
9 ian. 34,5 °C 11 % 28 km/h 0,0 mm Extrem 52
10 ian. 35,0 °C 12 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 54
11 ian. 34,2 °C 13 % 42 km/h 0,0 mm Extrem 58
12 ian. 33,7 °C 12 % 40 km/h 0,0 mm Extrem 59
13 ian. 34,0 °C 10 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 55
14 ian. 34,9 °C 11 % 33 km/h 0,0 mm Extrem 54
15 ian. 36,0 °C 11 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 56
16 ian. 36,2 °C 12 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 59
17 ian. 36,5 °C 15 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 58
18 ian. 37,4 °C 14 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 55
19 ian. 35,7 °C 16 % 23 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
20 ian. 35,1 °C 19 % 23 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
21 ian. 35,3 °C 16 % 19 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
22 ian. 36,0 °C 10 % 27 km/h 0,0 mm Extrem 52
23 ian. după 35,5 °C 9 % 44 km/h 0,0 mm Extrem 61
24 ian. după 34,6 °C 11 % 43 km/h 0,0 mm Extrem 60
25 ian. după 34,4 °C 9 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 55
26 ian. după 34,7 °C 9 % 30 km/h 0,0 mm Extrem 57
27 ian. după 34,5 °C 9 % 40 km/h 0,0 mm Extrem 58
28 ian. după 34,5 °C 9 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 55
29 ian. după 33,2 °C 10 % 38 km/h 0,0 mm Extrem 57
30 ian. după 33,8 °C 10 % 33 km/h 0,0 mm Extrem 57
31 ian. după 34,5 °C 10 % 39 km/h 0,0 mm Extrem 59
1 feb. după 35,5 °C 10 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 57

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 25 dec. 2024
După · 29 ian. 2025

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 8 ianuarie 2025 aerul de lângă foc a ajuns la 106 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 62: de 4,1 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,5106 µg/m³
Zile peste prag27 de zile
PM10150 µg/m³
Grosime optică1,29
303112345678910111213141516171819202122232425
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 433Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Republica Centrafricană ›

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Yalinga?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 1 ianuarie 2025 și 22 ianuarie 2025 (22 de zile). Perimetrul îl datează între 2 ianuarie 2025 și 19 ianuarie 2025.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 8.533 hectare (85,3 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Yalinga (8.592 ha, 0,2 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 37,4 °C, o umiditate minimă de 9 % și rafale de 46 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 59, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Republica Centrafricană (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Nicio modificare din 24 octombrie 2026.

RSS Modificările acestei fișe

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 2 ianuarie 2025 – 19 ianuarie 2025. 433 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie ›

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.