Sari la conținut
worldfires
CF · Republica Centrafricană · –

Incendiul de la Yalinga, 7 ianuarie 2025 Yalinga

Stins · ultima detecție 20 ian. 2025, 11:45 UTC

Focul a pornit pe 7 ianuarie 2025 în Yalinga, Republica Centrafricană, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 14 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 12.818 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 81-lea ca mărime din Haute-Kotto din 2016 (din 301 cu pagină). Al 16-lea din Republica Centrafricană în 2025, din 66.

Suprafață arsă
12.818ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
14zile
7 ian. 2025 – 20 ian. 2025
Comune afectate
1
subprefecturi
A început pe
7 ian.
2025
Focare termice
590
într-un singur focar: 236 MW
Pericol la început
56
Extrem · indice FWI
Putere medie zilnică
295MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 7 ian.20 ian.
20 ian. 2025

Cum a evoluat, zi de zi

7 ian. 2025 · 70 MW · 20 8 ian. 2025 · 54 MW · 15 9 ian. 2025 · 213 MW · 33 10 ian. 2025 · 238 MW · 23 11 ian. 2025 · 161 MW · 42 12 ian. 2025 · 191 MW · 36 13 ian. 2025 · 206 MW · 19 14 ian. 2025 · 146 MW · 29 15 ian. 2025 · 144 MW · 29 16 ian. 2025 · 1.151 MW · 183 17 ian. 2025 · 1.014 MW · 89 18 ian. 2025 · 285 MW · 34 19 ian. 2025 · 204 MW · 31 20 ian. 2025 · 49 MW · 7
7 ian. 10 ian. 13 ian. 16 ian. 19 ian.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

38°maximă
42km/h · rafală maximă
10%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de peste două luni când a început.

Zona mai arsese

100 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 6.310 ha în 2016, 7.259 ha în 2017, 8.412 ha în 2018, 17.008 ha în 2020, 924 ha în 2021, 15.580 ha în 2022, 693 ha în 2023, 6.625 ha în 2024. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 12.879 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 54 % din suprafața pe care o are București (128 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Yalinga a început aici
    12.903 ha a ajuns pe 7 ian.
    0,3 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

A pornit cu Aer foarte uscat: 42 % din suprafața din Republica Centrafricană 60 de zile fără ploaie: 30 % din suprafața din Republica Centrafricană

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
7 ian. 34,5 °C 10 % 39 km/h 0,0 mm Extrem 56
8 ian. 34,4 °C 10 % 33 km/h 0,0 mm Extrem 53
9 ian. 34,6 °C 11 % 28 km/h 0,0 mm Extrem 52
10 ian. 35,2 °C 12 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 54
11 ian. 34,3 °C 13 % 42 km/h 0,0 mm Extrem 58
12 ian. 33,8 °C 12 % 40 km/h 0,0 mm Extrem 59
13 ian. 34,1 °C 10 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 55
14 ian. 35,0 °C 11 % 33 km/h 0,0 mm Extrem 54
15 ian. 36,2 °C 12 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 56
16 ian. 36,4 °C 12 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 58
17 ian. 36,6 °C 15 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 57
18 ian. 37,5 °C 14 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 55
19 ian. 35,9 °C 17 % 23 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
20 ian. 35,2 °C 19 % 23 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
21 ian. după 35,5 °C 16 % 19 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
22 ian. după 36,2 °C 10 % 27 km/h 0,0 mm Extrem 52
23 ian. după 35,7 °C 9 % 44 km/h 0,0 mm Extrem 61
24 ian. după 34,7 °C 11 % 43 km/h 0,0 mm Extrem 60
25 ian. după 34,6 °C 9 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 55
26 ian. după 34,8 °C 9 % 30 km/h 0,0 mm Extrem 57
27 ian. după 34,6 °C 9 % 40 km/h 0,0 mm Extrem 58
28 ian. după 34,6 °C 9 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 55
29 ian. după 33,3 °C 10 % 38 km/h 0,0 mm Extrem 57
30 ian. după 34,0 °C 10 % 33 km/h 0,0 mm Extrem 57

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 56,4 și o umiditate minimă de 10 %; înainte: peste două luni fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 35.

FWI la pornire 56,4
Umiditate minimă 10 %
Zile fără ploaie 60+
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Yalinga, februarie 2022
5.956 ha 7 zile FWI 57,0 Umiditate min. 10 % la 65 km, în 2022

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

11 zile
durată mediană
7.013 ha
suprafață mediană
26 %
au trecut de 10.000 ha
5,4 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 3 din 35)

A fost de 1,8 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 14 zile, față de 11 zile.

Doar 5 din cei 35 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 32 din 35 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 5,4 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
42km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 20 ian. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 3 din 35, cu o mediană de 5,4 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 31 dec. 2024
După · 27 ian. 2025

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 18 ianuarie 2025 aerul de lângă foc a ajuns la 130 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 72: de 4,8 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,5130 µg/m³
Zile peste prag19 zile
PM10144 µg/m³
Grosime optică1,26
5 ian.9 ian.13 ian.17 ian.21 ian.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 590Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Republica Centrafricană

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Yalinga?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 7 ianuarie 2025 și 20 ianuarie 2025 (14 zile). Perimetrul îl datează între 8 ianuarie 2025 și 19 ianuarie 2025.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 12.818 hectare (128,2 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Yalinga (12.903 ha, 0,3 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 37,5 °C, o umiditate minimă de 10 % și rafale de 42 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 59, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Republica Centrafricană (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 35. Durata lor mediană a fost de 11 zile, iar suprafața mediană de 7.013 ha; 26 % au trecut de 10.000 ha. Doar 5 din cei 35 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 32 din 35 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 5,4 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 8 ianuarie 2025 – 19 ianuarie 2025. 590 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.