Sari la conținut
worldfires
CA · Canada · –

Incendiul de la Wood Buffalo, august 2017 Wood Buffalo, Opportunity No. 17

Stins · ultima detecție 8 sept. 2017, 11:30 UTC

Focul a pornit pe 13 august 2017 în Wood Buffalo, Canada, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 27 de zile. Sistemul canadian CWFIS (Natural Resources Canada) a măsurat pe imagini din satelit un perimetru ars oficial de 12.729 hectare, împărțit între 2 subdiviziuni de recensământ.

Este al 50-lea ca mărime din Alberta din 2016 (din 176 cu pagină). Al 42-lea din Canada în 2017, din 242.

Suprafață arsă
12.729ha
perimetru oficial (CWFIS)
Durată
27de zile
13 aug. 2017 – 8 sept. 2017
Subdiviziuni de recensământ afectate
2
comune
A început pe
13 aug.
2017
Focare termice
1.466
într-un singur focar: 409 MW
Pericol la început
19
Moderat · indice FWI
Putere medie zilnică
2,7GW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 13 aug.8 sept.
8 sept. 2017

Cum a evoluat, zi de zi

13 aug. 2017 · 15.000 MW · 164 14 aug. 2017 · 333 MW · 128 16 aug. 2017 · 61 MW · 5 17 aug. 2017 · 1.124 MW · 26 18 aug. 2017 · 2.634 MW · 81 19 aug. 2017 · 37 MW · 20 29 aug. 2017 · 5 MW · 2 3 sept. 2017 · 538 MW · 13 4 sept. 2017 · 225 MW · 53 5 sept. 2017 · 4.353 MW · 76 6 sept. 2017 · 1.079 MW · 331 7 sept. 2017 · 9.809 MW · 321 8 sept. 2017 · 537 MW · 246
13 aug. 17 aug. 29 aug. 5 sept. 8 sept.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

27°maximă
76km/h · rafală maximă
25%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 6 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 6,9 mm pe 9 sept..

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 54 % din suprafața pe care o are București (127 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare subdiviziune de recensământ

  1. Wood Buffalo a început aici
    7.634 ha a ajuns pe 13 aug.
    0,1 %
  2. 5.157 ha a ajuns pe 13 aug.
    0,2 %

Suprafața arsă în fiecare subdiviziune de recensământ, din intersectarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2015
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2015, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

A pornit cu Vânt puternic: 15 % din suprafața din Canada

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
13 aug. 26,7 °C 35 % 50 km/h 0,0 mm Moderat 19
14 aug. 19,0 °C 54 % 29 km/h 3,9 mm Foarte scăzut 1
15 aug. 16,1 °C 74 % 34 km/h 8,3 mm Foarte scăzut 0
16 aug. 20,6 °C 31 % 33 km/h 0,5 mm Foarte scăzut 1
17 aug. 22,7 °C 34 % 34 km/h 0,0 mm Scăzut 6
18 aug. 20,6 °C 36 % 59 km/h 0,7 mm Moderat 11
19 aug. 14,4 °C 48 % 76 km/h 3,0 mm Foarte scăzut 3
20 aug. 17,5 °C 37 % 61 km/h 0,5 mm Scăzut 6
21 aug. 20,3 °C 28 % 43 km/h 0,0 mm Moderat 12
22 aug. 21,5 °C 38 % 19 km/h 0,0 mm Scăzut 10
23 aug. 21,7 °C 54 % 41 km/h 1,6 mm Foarte scăzut 4
24 aug. 18,7 °C 67 % 40 km/h 4,4 mm Foarte scăzut 0
25 aug. 12,1 °C 76 % 66 km/h 18,0 mm Foarte scăzut 0
26 aug. 20,4 °C 40 % 48 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 1
27 aug. 20,8 °C 36 % 46 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 5
28 aug. 19,9 °C 25 % 45 km/h 0,0 mm Scăzut 10
29 aug. 20,4 °C 26 % 26 km/h 0,0 mm Moderat 12
30 aug. 21,8 °C 45 % 44 km/h 0,0 mm Moderat 12
31 aug. 20,2 °C 37 % 49 km/h 0,0 mm Moderat 15
1 sept. 19,4 °C 32 % 56 km/h 0,0 mm Moderat 16
2 sept. 17,9 °C 39 % 35 km/h 1,8 mm Foarte scăzut 4
3 sept. 17,2 °C 35 % 50 km/h 0,0 mm Scăzut 11
4 sept. 18,4 °C 31 % 27 km/h 0,0 mm Scăzut 11
5 sept. 25,3 °C 27 % 30 km/h 0,0 mm Moderat 14
6 sept. 25,9 °C 31 % 19 km/h 0,0 mm Moderat 15
7 sept. 27,0 °C 28 % 39 km/h 0,0 mm Moderat 20
8 sept. 16,9 °C 66 % 38 km/h 4,9 mm Foarte scăzut 1
9 sept. după 13,4 °C 60 % 27 km/h 6,9 mm Foarte scăzut 0

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 19,2 și o umiditate minimă de 35 %; înainte: 6 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 21.

FWI la pornire 19,2
Umiditate minimă 35 %
Zile fără ploaie 6
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Wood Buffalo, iulie 2024
1.810 ha 9 zile FWI 19,0 Umiditate min. 35 % la 122 km, în 2024

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 25,0 mm pe 25 iul..

Ce s-a întâmplat cu ei

34 de zile
durată mediană
5.102 ha
suprafață mediană
43 %
au trecut de 10.000 ha
5,8 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 21 din 21)

A fost de 2,5 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 27 de zile, față de 34 de zile.

Doar 7 din cei 21 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. Toți au avut ploaie în cele zece zile de după final: prima zi cu ploaie a adus o mediană de 5,8 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

6,9 mmprima ploaie
9 sept.a doua zi după final
76km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 8 sept., iar pe 9 sept. au căzut 6,9 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 21 din 21, cu o mediană de 5,8 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 6 aug. 2017
După · 15 sept. 2017

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 1.466Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Canada

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Wood Buffalo?
A ars între 13 august 2017 și 8 septembrie 2017: 27 de zile, potrivit datelor înregistrate de CWFIS din Canada și punctelor fierbinți detectate din satelit.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul oficial măsurat de CWFIS (Natural Resources Canada) are 12.729 hectare (127,3 km²). Alte bilanțuri, precum cele ale agențiilor provinciale, pot da cifre puțin diferite.
Ce subdiviziuni de recensământ au ars?
Focul a intrat în 2 subdiviziuni de recensământ: Wood Buffalo (7.634 ha, 0,1 %); Opportunity No. 17 (5.157 ha, 0,2 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 27,0 °C, o umiditate minimă de 25 % și rafale de 76 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 20, clasa Moderat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars oficial al CWFIS (NBAC, Natural Resources Canada) sau, pentru sezonul în curs și până când NBAC îl publică, din cel reconstituit de GWIS (Copernicus); din punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Canada. Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 21. Durata lor mediană a fost de 34 de zile, iar suprafața mediană de 5.102 ha; 43 % au trecut de 10.000 ha. Doar 7 din cei 21 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. Toți au avut ploaie în cele zece zile de după final: prima zi cu ploaie a adus o mediană de 5,8 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 911 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 911.

De unde știm asta
  • Perimetru: NBAC (Resurse Naturale Canada), oficial.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 1.466 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2015, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul este oficial: provine din National Burned Area Composite (NBAC) al Canadian Wildland Fire Information System (CWFIS), de la Natural Resources Canada, care îl măsoară pe imagini din satelit și îl publică sub Open Government Licence – Canada. Până când NBAC publică sezonul în curs, incendiile din acest an au perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus, CC BY 4.0) din punctele fierbinți, care este aproximativ. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele subdiviziunilor de recensământ provin de la geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Suprafața pe subdiviziune de recensământ este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială.