Sari la conținut
worldfires
CA · Canada · –

Incendiul de la Wood Buffalo, mai 2016 Wood Buffalo, Division No. 18, Unorganized

Stins · ultima detecție 2 iul. 2016, 10:10 UTC

Focul a pornit pe 1 mai 2016 în Wood Buffalo, Canada, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 98 de zile. Sistemul canadian CWFIS (Natural Resources Canada) a măsurat pe imagini din satelit un perimetru ars oficial de 477.421 hectare, împărțit între 2 subdiviziuni de recensământ.

Este cel mai mare incendiu din Alberta din 2016 (din 176 cu pagină). Cel mai mare din Canada în 2016, din 88.

Suprafață arsă
477.421ha
perimetru oficial (CWFIS)
Durată
98de zile
1 mai 2016 – 6 aug. 2016
Subdiviziuni de recensământ afectate
2
comune
A început pe
1 mai
2016
Focare termice
22.979
într-un singur focar: 1.768 MW
Pericol la început
18
Moderat · indice FWI
Putere medie zilnică
16,7GW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 1 mai6 aug.
2 iul. 2016

Cum a evoluat, zi de zi

2 mai 2016 · 2.133 MW · 93 3 mai 2016 · 6.094 MW · 156 4 mai 2016 · 6.654 MW · 587 5 mai 2016 · 20.730 MW · 630 6 mai 2016 · 69.142 MW · 2889 7 mai 2016 · 13.372 MW · 452 8 mai 2016 · 1.150 MW · 162 9 mai 2016 · 293 MW · 166 10 mai 2016 · 4.954 MW · 125 11 mai 2016 · 501 MW · 202 12 mai 2016 · 2.231 MW · 188 13 mai 2016 · 9.301 MW · 382 14 mai 2016 · 27.207 MW · 1030 15 mai 2016 · 10.860 MW · 1272 16 mai 2016 · 177.475 MW · 4740 17 mai 2016 · 29.270 MW · 3143 18 mai 2016 · 44.874 MW · 2121 19 mai 2016 · 1.823 MW · 641 20 mai 2016 · 7.724 MW · 274 23 mai 2016 · 22.950 MW · 432 24 mai 2016 · 81.122 MW · 1840 25 mai 2016 · 3.974 MW · 665 26 mai 2016 · 3.719 MW · 372 27 mai 2016 · 11 MW · 3 4 iun. 2016 · 43 MW · 3 5 iun. 2016 · 22 MW · 8 6 iun. 2016 · 3.397 MW · 118 7 iun. 2016 · 529 MW · 143 8 iun. 2016 · 301 MW · 137 22 iun. 2016 · 4 MW · 1 26 iun. 2016 · 1 MW · 1 28 iun. 2016 · 3 MW · 1 2 iul. 2016 · 2 MW · 2
2 mai 9 mai 16 mai 25 mai 8 iun.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

32°maximă
84km/h · rafală maximă
11%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 4 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 1,2 mm pe 8 aug..

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Cât de mare este?

20 km
A ars o suprafață de 20,3 ori mai mare decât cea pe care o are București (4.774 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare subdiviziune de recensământ

  1. Wood Buffalo a început aici
    462.244 ha a ajuns pe 2 mai
    7,0 %
  2. 0 ha
    0,0 %

Suprafața arsă în fiecare subdiviziune de recensământ, din intersectarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2015
Suprafață construită47 ha
Locuitori≈ 10.000

În perimetru se aflau aproximativ 47 ha construite și locuiau aproximativ 10.000 de persoane (GHSL 2015, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

A pornit cu Aer foarte uscat: 9,4 % din suprafața din Canada

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
1 mai 24,3 °C 13 % 30 km/h 0,0 mm Moderat 18
2 mai 28,6 °C 20 % 21 km/h 0,0 mm Moderat 21
3 mai 32,1 °C 11 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 27
4 mai 29,7 °C 17 % 36 km/h 0,0 mm Ridicat 32
5 mai 20,1 °C 20 % 49 km/h 0,0 mm Ridicat 28
6 mai 19,6 °C 16 % 37 km/h 0,0 mm Ridicat 25
7 mai 26,7 °C 18 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 25
8 mai 17,8 °C 25 % 55 km/h 0,4 mm Ridicat 30
9 mai 9,9 °C 51 % 48 km/h 0,1 mm Moderat 18
10 mai 12,8 °C 37 % 36 km/h 0,0 mm Moderat 15
11 mai 11,4 °C 27 % 38 km/h 0,0 mm Moderat 18
12 mai 13,3 °C 23 % 37 km/h 0,0 mm Moderat 18
13 mai 16,6 °C 21 % 28 km/h 0,0 mm Moderat 19
14 mai 21,1 °C 18 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 22
15 mai 24,0 °C 18 % 17 km/h 0,0 mm Ridicat 26
16 mai 25,9 °C 14 % 42 km/h 0,0 mm Ridicat 33
17 mai 24,4 °C 28 % 40 km/h 0,0 mm Ridicat 29
18 mai 22,8 °C 31 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 26
19 mai 14,0 °C 63 % 50 km/h 0,4 mm Moderat 18
20 mai 18,6 °C 41 % 39 km/h 0,6 mm Moderat 16
21 mai 19,5 °C 54 % 35 km/h 10,6 mm Foarte scăzut 1
22 mai 13,3 °C 61 % 43 km/h 4,4 mm Foarte scăzut 0
23 mai 20,6 °C 23 % 34 km/h 0,3 mm Foarte scăzut 4
24 mai 20,9 °C 32 % 34 km/h 0,0 mm Scăzut 10
25 mai 22,3 °C 34 % 23 km/h 0,0 mm Moderat 14
26 mai 22,4 °C 40 % 30 km/h 1,3 mm Scăzut 8
27 mai 20,6 °C 47 % 50 km/h 0,6 mm Moderat 12
28 mai 19,1 °C 56 % 53 km/h 5,4 mm Foarte scăzut 2
29 mai 16,8 °C 62 % 25 km/h 6,5 mm Foarte scăzut 0
30 mai 17,3 °C 69 % 35 km/h 7,6 mm Foarte scăzut 0
31 mai 19,7 °C 29 % 27 km/h 0,4 mm Foarte scăzut 1
1 iun. 19,8 °C 41 % 26 km/h 2,3 mm Foarte scăzut 1
2 iun. 23,8 °C 35 % 18 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 5
3 iun. 22,1 °C 39 % 42 km/h 1,7 mm Foarte scăzut 4
4 iun. 23,1 °C 26 % 57 km/h 0,3 mm Moderat 15
5 iun. 22,2 °C 30 % 53 km/h 0,1 mm Moderat 15
6 iun. 27,0 °C 23 % 45 km/h 0,0 mm Ridicat 21
7 iun. 26,3 °C 26 % 44 km/h 1,0 mm Moderat 17
8 iun. 23,7 °C 34 % 31 km/h 1,1 mm Moderat 11
9 iun. 14,8 °C 72 % 55 km/h 37,7 mm Foarte scăzut 0
10 iun. 21,4 °C 36 % 42 km/h 1,4 mm Foarte scăzut 1
11 iun. 17,0 °C 48 % 48 km/h 5,4 mm Foarte scăzut 1
12 iun. 16,4 °C 69 % 49 km/h 13,9 mm Foarte scăzut 0
13 iun. 21,0 °C 35 % 50 km/h 1,2 mm Foarte scăzut 1
14 iun. 25,5 °C 33 % 44 km/h 0,4 mm Scăzut 7
15 iun. 19,2 °C 40 % 84 km/h 11,6 mm Foarte scăzut 1
16 iun. 20,2 °C 35 % 48 km/h 0,2 mm Foarte scăzut 4
17 iun. 17,5 °C 37 % 52 km/h 2,3 mm Foarte scăzut 2
18 iun. 19,5 °C 30 % 41 km/h 1,8 mm Foarte scăzut 2
19 iun. 19,5 °C 24 % 55 km/h 0,0 mm Moderat 12
20 iun. 24,4 °C 18 % 22 km/h 0,0 mm Moderat 13
21 iun. 28,3 °C 18 % 26 km/h 0,0 mm Moderat 17
22 iun. 28,6 °C 20 % 36 km/h 0,0 mm Moderat 21
23 iun. 25,2 °C 45 % 29 km/h 2,1 mm Foarte scăzut 3
24 iun. 19,8 °C 71 % 28 km/h 10,4 mm Foarte scăzut 0
25 iun. 22,7 °C 46 % 34 km/h 0,7 mm Foarte scăzut 2
26 iun. 25,4 °C 38 % 22 km/h 0,4 mm Foarte scăzut 5
27 iun. 25,8 °C 40 % 31 km/h 0,9 mm Scăzut 7
28 iun. 28,0 °C 31 % 38 km/h 0,1 mm Moderat 14
29 iun. 26,6 °C 26 % 24 km/h 0,0 mm Moderat 17
30 iun. 27,6 °C 31 % 37 km/h 0,0 mm Moderat 18
1 iul. 27,5 °C 24 % 39 km/h 0,0 mm Moderat 20
2 iul. 24,0 °C 38 % 45 km/h 3,0 mm Foarte scăzut 5
3 iul. 23,9 °C 45 % 39 km/h 2,8 mm Foarte scăzut 3
4 iul. 18,3 °C 69 % 28 km/h 24,6 mm Foarte scăzut 0
5 iul. 22,1 °C 53 % 44 km/h 3,7 mm Foarte scăzut 0
6 iul. 18,0 °C 68 % 24 km/h 8,1 mm Foarte scăzut 0
7 iul. 18,3 °C 67 % 27 km/h 1,8 mm Foarte scăzut 0
8 iul. 21,0 °C 42 % 19 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 1
9 iul. 24,0 °C 42 % 20 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 3
10 iul. 22,8 °C 48 % 22 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 5
11 iul. 24,6 °C 45 % 28 km/h 0,0 mm Scăzut 8
12 iul. 24,3 °C 41 % 38 km/h 0,0 mm Scăzut 10
13 iul. 22,7 °C 45 % 38 km/h 1,9 mm Foarte scăzut 3
14 iul. 24,3 °C 37 % 19 km/h 0,0 mm Scăzut 7
15 iul. 26,8 °C 28 % 20 km/h 0,0 mm Scăzut 11
16 iul. 25,3 °C 43 % 44 km/h 2,5 mm Foarte scăzut 4
17 iul. 22,9 °C 34 % 31 km/h 0,0 mm Scăzut 9
18 iul. 27,6 °C 28 % 26 km/h 0,0 mm Moderat 15
19 iul. 27,7 °C 38 % 35 km/h 0,0 mm Moderat 16
20 iul. 22,4 °C 64 % 28 km/h 6,3 mm Foarte scăzut 0
21 iul. 19,9 °C 71 % 48 km/h 17,1 mm Foarte scăzut 0
22 iul. 23,7 °C 49 % 51 km/h 0,2 mm Foarte scăzut 1
23 iul. 22,9 °C 53 % 28 km/h 2,9 mm Foarte scăzut 1
24 iul. 24,2 °C 42 % 55 km/h 0,6 mm Foarte scăzut 5
25 iul. 21,6 °C 43 % 37 km/h 0,2 mm Scăzut 8
26 iul. 27,0 °C 34 % 32 km/h 0,0 mm Scăzut 11
27 iul. 28,3 °C 32 % 33 km/h 0,4 mm Moderat 12
28 iul. 26,1 °C 42 % 19 km/h 1,5 mm Foarte scăzut 5
29 iul. 26,9 °C 39 % 22 km/h 0,0 mm Scăzut 9
30 iul. 24,9 °C 48 % 24 km/h 1,3 mm Foarte scăzut 5
31 iul. 17,5 °C 87 % 34 km/h 20,0 mm Foarte scăzut 0
1 aug. 20,9 °C 71 % 55 km/h 13,9 mm Foarte scăzut 0
2 aug. 23,3 °C 51 % 40 km/h 0,7 mm Foarte scăzut 1
3 aug. 24,0 °C 41 % 28 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 3
4 aug. 25,1 °C 32 % 24 km/h 0,0 mm Scăzut 7
5 aug. 25,2 °C 37 % 16 km/h 0,1 mm Scăzut 9
6 aug. 25,8 °C 35 % 25 km/h 0,0 mm Scăzut 11
7 aug. după 24,1 °C 45 % 24 km/h 0,2 mm Scăzut 11
8 aug. după 23,2 °C 42 % 20 km/h 1,2 mm Scăzut 6

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 17,7 și o umiditate minimă de 13 %; înainte: 4 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2017: 24.

FWI la pornire 17,7
Umiditate minimă 13 %
Zile fără ploaie 4
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Wood Buffalo, aprilie 2024
28.754 ha 118 zile FWI 16,5 Umiditate min. 12 % la 203 km, în 2024

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 2,3 mm pe 17 aug..

Ce s-a întâmplat cu ei

23 de zile
durată mediană
9.139 ha
suprafață mediană
46 %
au trecut de 10.000 ha
6,4 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 24 din 24)

A fost de 52,2 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 98 de zile, față de 23 de zile.

Niciunul dintre cei 24 gemeni ai săi n-a ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. Toți au avut ploaie în cele zece zile de după final: prima zi cu ploaie a adus o mediană de 6,4 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

1,2 mmprima ploaie
8 aug.la 2 zile după final
84km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 6 aug., iar pe 8 aug. au căzut 1,2 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 24 din 24, cu o mediană de 6,4 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2017.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 24 apr. 2016
După · 13 aug. 2016

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 22.979Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Canada

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Wood Buffalo?
A ars între 1 mai 2016 și 6 august 2016: 98 de zile, potrivit datelor înregistrate de CWFIS din Canada și punctelor fierbinți detectate din satelit.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul oficial măsurat de CWFIS (Natural Resources Canada) are 477.421 hectare (4.774,2 km²). Alte bilanțuri, precum cele ale agențiilor provinciale, pot da cifre puțin diferite.
Ce subdiviziuni de recensământ au ars?
Focul a intrat în 2 subdiviziuni de recensământ: Wood Buffalo (462.244 ha, 7,0 %); Division No. 18, Unorganized (0 ha, 0,0 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 32,1 °C, o umiditate minimă de 11 % și rafale de 84 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 33, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars oficial al CWFIS (NBAC, Natural Resources Canada) sau, pentru sezonul în curs și până când NBAC îl publică, din cel reconstituit de GWIS (Copernicus); din punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Canada. Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2017 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 24. Durata lor mediană a fost de 23 de zile, iar suprafața mediană de 9.139 ha; 46 % au trecut de 10.000 ha. Niciunul dintre cei 24 gemeni ai săi n-a ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. Toți au avut ploaie în cele zece zile de după final: prima zi cu ploaie a adus o mediană de 6,4 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 911 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 911.

De unde știm asta
  • Perimetru: NBAC (Resurse Naturale Canada), oficial.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 22.979 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2015, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul este oficial: provine din National Burned Area Composite (NBAC) al Canadian Wildland Fire Information System (CWFIS), de la Natural Resources Canada, care îl măsoară pe imagini din satelit și îl publică sub Open Government Licence – Canada. Până când NBAC publică sezonul în curs, incendiile din acest an au perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus, CC BY 4.0) din punctele fierbinți, care este aproximativ. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele subdiviziunilor de recensământ provin de la geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Suprafața pe subdiviziune de recensământ este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială.