Sari la conținut
worldfires
ET · Etiopia · –

Incendiul de la Wenbera, 23 martie 2023 Wenbera, Bulen

Stins · ultima detecție 3 apr. 2023, 10:44 UTC

Focul a pornit pe 23 martie 2023 în Wenbera, Etiopia, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 12 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 2.485 hectare, împărțit între 2 comune.

Este al 428-lea ca mărime din Beneshangul Gumu din 2016 (din 635 cu pagină). Al 70-lea din Etiopia în 2023, din 101.

Suprafață arsă
2.485ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
12zile
23 mar. 2023 – 3 apr. 2023
Comune afectate
2
districte
A început pe
23 mar.
2023
Focare termice
112
într-un singur focar: 31 MW
Pericol la început
45
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
129MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 23 mar.3 apr.
3 apr. 2023

Cum a evoluat, zi de zi

23 mar. 2023 · 1 MW · 2 26 mar. 2023 · 3 MW · 1 28 mar. 2023 · 80 MW · 31 29 mar. 2023 · 672 MW · 76 1 apr. 2023 · 7 MW · 1 3 apr. 2023 · 10 MW · 1
23 mar. 29 mar.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

37°maximă
48km/h · rafală maximă
4%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 10 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 2,1 mm pe 12 apr..

Zona mai arsese

94 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 2.075 ha în 2016, 516 ha în 2017, 457 ha în 2019, 1.459 ha în 2020, 1.429 ha în 2021, 30 ha în 2022. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 2.329 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 11 % din suprafața pe care o are București (25 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Wenbera a început aici
    2.474 ha a ajuns pe 23 mar.
    0,4 %
  2. 29 ha
    0,0 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

A pornit cu Aer foarte uscat: 25 % din suprafața din Etiopia

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
23 mar. 34,5 °C 10 % 43 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
24 mar. 35,0 °C 11 % 40 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
25 mar. 36,9 °C 11 % 41 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
26 mar. 35,6 °C 14 % 48 km/h 0,0 mm Extrem 51
27 mar. 33,9 °C 22 % 38 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
28 mar. 35,6 °C 13 % 41 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
29 mar. 34,9 °C 12 % 41 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
30 mar. 35,8 °C 12 % 44 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
31 mar. 37,1 °C 4 % 43 km/h 0,0 mm Extrem 54
1 apr. 33,8 °C 16 % 46 km/h 0,0 mm Extrem 51
2 apr. 35,7 °C 14 % 47 km/h 0,0 mm Extrem 52
3 apr. 36,6 °C 10 % 43 km/h 0,0 mm Extrem 50
4 apr. după 37,8 °C 9 % 42 km/h 0,0 mm Extrem 52
5 apr. după 35,6 °C 12 % 41 km/h 0,0 mm Extrem 52
6 apr. după 37,1 °C 8 % 41 km/h 0,0 mm Extrem 53
7 apr. după 37,3 °C 8 % 41 km/h 0,0 mm Extrem 52
8 apr. după 38,6 °C 8 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 51
9 apr. după 37,0 °C 16 % 35 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 50
10 apr. după 38,6 °C 11 % 51 km/h 0,0 mm Extrem 56
11 apr. după 37,6 °C 14 % 34 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 50
12 apr. după 35,7 °C 21 % 52 km/h 2,1 mm Ridicat 34

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 45,4 și o umiditate minimă de 10 %; înainte: 10 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 16.

FWI la pornire 45,4
Umiditate minimă 10 %
Zile fără ploaie 10
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Wenbera, aprilie 2025
2.982 ha 3 zile FWI 46,0 Umiditate min. 10 % la 37 km, în 2025

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 4,4 mm pe 24 apr..

Ce s-a întâmplat cu ei

6 zile
durată mediană
2.941 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
2,2 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 8 din 16)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (2.485 ha față de o mediană de 2.941 ha) și a durat 12 zile, față de 6 zile.

La 8 din 16 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,2 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

2,1 mmprima ploaie
12 apr.la 9 zile după final
48km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 3 apr., iar pe 12 apr. au căzut 2,1 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 8 din 16, cu o mediană de 2,2 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 16 mar. 2023
După · 10 apr. 2023

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 30 martie 2023 aerul de lângă foc a ajuns la 39 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 21: de 1,4 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,539 µg/m³
Zile peste prag3 zile
PM1058 µg/m³
Grosime optică0,40
24 mar.26 mar.28 mar.30 mar.1 apr.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 112Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Etiopia

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Wenbera?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 23 martie 2023 și 3 aprilie 2023 (12 zile). Perimetrul îl datează între 26 martie 2023 și 29 martie 2023.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 2.485 hectare (24,8 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Wenbera (2.474 ha, 0,4 %); Bulen (29 ha, 0,0 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 37,1 °C, o umiditate minimă de 4 % și rafale de 48 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 54, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Etiopia (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 16. Durata lor mediană a fost de 6 zile, iar suprafața mediană de 2.941 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. La 8 din 16 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,2 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 2 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 29 martie 2023 → 3 aprilie 2023.
  2. Data de început: 26 martie 2023 → 23 martie 2023.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 26 martie 2023 – 29 martie 2023. 112 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.