Sari la conținut
worldfires
UA · Ucraina · –

Incendiul de la Vyshhorod, 4 iulie 2025 Vyshhorod

Stins · ultima detecție 7 iul. 2025, 11:30 UTC

Focul a început pe 4 iulie 2025 în comuna Vyshhorod, Ucraina, iar sateliții au detectat foc timp de 8 zile. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 745 hectare, repartizat între o singură comună.

Este al 26-lea ca mărime din Kyiv Oblast din 2016 (din 128 cu pagină). Al 86-lea din Ucraina în 2025, din 1358.

Puterea măsurată de satelit este mică (17,0 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.

Suprafață arsă
745ha
perimetru Copernicus
Durată
8zile
4 iul. 2025 – 11 iul. 2025
Comune afectate
1
districte
A început pe
4 iul.
2025
Focare termice
26
într-un singur focar: 17 MW
Pericol la început
16
Moderat · indice FWI
Putere medie zilnică
31MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 4 iul.11 iul.
7 iul. 2025

Cum a evoluat, zi de zi

4 iul. 2025 · 11 MW · 3 5 iul. 2025 · 16 MW · 4 6 iul. 2025 · 80 MW · 15 7 iul. 2025 · 15 MW · 4
4 iul. 5 iul. 6 iul. 7 iul.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

33°maximă
49km/h · rafală maximă
32%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 3 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 5,4 mm pe 17 iul..

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 3,2 % din suprafața pe care o are București (7,4 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Vyshhorod a început aici
    744 ha a ajuns pe 4 iul.
    0,4 %

Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Alte terenuri naturale59 %
  • Terenuri agricole25 %
  • Pădure mixtă16 %

Acoperirea terenului în perimetru conform Copernicus EFFIS (în afara zonei Corine Land Cover).

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
4 iul. 29,3 °C 44 % 36 km/h 0,4 mm Moderat 16
5 iul. 25,2 °C 34 % 30 km/h 1,8 mm Scăzut 10
6 iul. 28,3 °C 34 % 31 km/h 0,0 mm Moderat 21
7 iul. 33,0 °C 32 % 33 km/h 0,0 mm Moderat 21
8 iul. 31,2 °C 42 % 49 km/h 0,5 mm Ridicat 26
9 iul. 32,8 °C 36 % 36 km/h 0,4 mm Ridicat 28
10 iul. 31,7 °C 38 % 41 km/h 0,5 mm Ridicat 33
11 iul. 25,1 °C 44 % 35 km/h 0,0 mm Ridicat 24
12 iul. după 26,4 °C 39 % 24 km/h 0,1 mm Moderat 20
13 iul. după 27,9 °C 35 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 25
14 iul. după 29,3 °C 36 % 25 km/h 0,1 mm Moderat 21
15 iul. după 28,9 °C 40 % 29 km/h 0,0 mm Ridicat 29
16 iul. după 28,8 °C 40 % 28 km/h 0,1 mm Ridicat 27
17 iul. după 24,0 °C 58 % 25 km/h 5,4 mm Foarte scăzut 3

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 16,1 și o umiditate minimă de 44 %; înainte: 3 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2020: 24.

FWI la pornire 16,1
Umiditate minimă 44 %
Zile fără ploaie 3
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Kozelets, aprilie 2026
110 ha 1 zi FWI 11,0 Umiditate min. 44 % la 21 km, în 2026

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 2,0 mm pe 23 apr..

Ce s-a întâmplat cu ei

1 zi
durată mediană
148 ha
suprafață mediană
8 %
au trecut de 1.000 ha
2,2 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 20 din 24)

A fost de 5,0 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 8 zile, față de 1 zi.

Doar 2 din cei 24 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 4 din 24 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,2 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

5,4 mmprima ploaie
17 iul.la 6 zile după final
49km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 11 iul., iar pe 17 iul. au căzut 5,4 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 20 din 24, cu o mediană de 2,2 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2020.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 27 iun. 2025
După · 18 iul. 2025

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 8 iulie 2025 aerul de lângă foc a ajuns la 14 µg/m³ de PM2,5, dar nicio medie zilnică nu a depășit valoarea recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,514 µg/m³
Zile peste prag0 zile
PM1017 µg/m³
Grosime optică0,70
2 iul.4 iul.6 iul.8 iul.10 iul.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 26Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Ucraina

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Vyshhorod?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 4 iulie 2025 și 11 iulie 2025 (8 zile). Perimetrul îl datează între 4 iulie 2025 și 7 iulie 2025.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 745 hectare (7,4 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Vyshhorod (744 ha, 0,4 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 33,0 °C, o umiditate minimă de 32 % și rafale de 49 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 33, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Ucraina (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2020 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 24. Durata lor mediană a fost de 1 zi, iar suprafața mediană de 148 ha; 8 % au trecut de 1.000 ha. Doar 2 din cei 24 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 4 din 24 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,2 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 101 · 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 101 · 112.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 4 iulie 2025 – 7 iulie 2025. 26 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.