Sari la conținut
worldfires
CF · Republica Centrafricană · –

Incendiul de la Vokouma, 18 decembrie 2024 Vokouma

Stins · ultima detecție 30 dec. 2024, 11:39 UTC

Focul a pornit pe 18 decembrie 2024 în Vokouma, Republica Centrafricană, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 14 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 9.162 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 13-lea ca mărime din Vakaga din 2016 (din 50 cu pagină). Al 30-lea din Republica Centrafricană în 2024, din 87.

Suprafață arsă
9.162ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
14zile
18 dec. 2024 – 31 dec. 2024
Comune afectate
1
subprefecturi
A început pe
18 dec.
2024
Focare termice
256
într-un singur focar: 35 MW
Pericol la început
45
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
132MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 18 dec.31 dec.
30 dec. 2024

Cum a evoluat, zi de zi

19 dec. 2024 · 3 MW · 1 20 dec. 2024 · 57 MW · 8 21 dec. 2024 · 222 MW · 21 22 dec. 2024 · 102 MW · 21 23 dec. 2024 · 263 MW · 23 24 dec. 2024 · 273 MW · 28 25 dec. 2024 · 86 MW · 21 26 dec. 2024 · 98 MW · 40 27 dec. 2024 · 154 MW · 25 28 dec. 2024 · 144 MW · 26 29 dec. 2024 · 94 MW · 19 30 dec. 2024 · 82 MW · 23
19 dec. 24 dec. 28 dec.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

36°maximă
48km/h · rafală maximă
11%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 59 de zile când a început.

Zona mai arsese

95 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 2.974 ha în 2016, 2.321 ha în 2017, 5.633 ha în 2019, 4.099 ha în 2020, 3.515 ha în 2021, 1.302 ha în 2022, 3.102 ha în 2023. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 8.731 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 39 % din suprafața pe care o are București (92 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Vokouma a început aici
    9.226 ha a ajuns pe 19 dec.
    1,0 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
18 dec. 35,8 °C 20 % 26 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
19 dec. 33,9 °C 19 % 23 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
20 dec. 34,1 °C 22 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
21 dec. 34,5 °C 17 % 41 km/h 0,0 mm Extrem 54
22 dec. 34,9 °C 15 % 39 km/h 0,0 mm Extrem 53
23 dec. 35,4 °C 16 % 34 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
24 dec. 35,3 °C 17 % 33 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
25 dec. 34,9 °C 16 % 33 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
26 dec. 36,0 °C 15 % 33 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 50
27 dec. 35,0 °C 13 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 51
28 dec. 34,5 °C 13 % 42 km/h 0,0 mm Extrem 56
29 dec. 35,7 °C 14 % 42 km/h 0,0 mm Extrem 57
30 dec. 34,4 °C 14 % 44 km/h 0,0 mm Extrem 58
31 dec. 33,6 °C 11 % 48 km/h 0,0 mm Extrem 61
1 ian. după 32,5 °C 11 % 52 km/h 0,0 mm Extrem 65
2 ian. după 32,9 °C 12 % 45 km/h 0,0 mm Extrem 60
3 ian. după 34,4 °C 13 % 41 km/h 0,0 mm Extrem 57
4 ian. după 37,3 °C 14 % 30 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 50
5 ian. după 37,6 °C 15 % 30 km/h 0,0 mm Extrem 52
6 ian. după 35,2 °C 11 % 42 km/h 0,0 mm Extrem 59
7 ian. după 34,3 °C 11 % 44 km/h 0,0 mm Extrem 62
8 ian. după 34,3 °C 11 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 54
9 ian. după 35,0 °C 12 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
10 ian. după 35,1 °C 13 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 54

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 44,7 și o umiditate minimă de 20 %; înainte: 59 de zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 34.

FWI la pornire 44,7
Umiditate minimă 20 %
Zile fără ploaie 59
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Yalinga, decembrie 2019
5.131 ha 11 zile FWI 44,9 Umiditate min. 19 % la 192 km, în 2019

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

11 zile
durată mediană
5.988 ha
suprafață mediană
24 %
au trecut de 10.000 ha
—
ploaia de la final (mediană; au avut-o 0 din 34)

A fost de 1,5 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 14 zile, față de 11 zile.

Doar 8 din cei 34 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La niciunul n-a căzut 1 mm în cele zece zile de după final: toți s-au stins fără ploaie.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
48km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 31 dec. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Niciunul dintre cei 34 gemeni ai săi n-a avut ploaie la final.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 11 dec. 2024
După · 7 ian. 2025

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 19 decembrie 2024 aerul de lângă foc a ajuns la 77 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 56: de 3,7 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,577 µg/m³
Zile peste prag18 zile
PM10290 µg/m³
Grosime optică0,69
17 dec.21 dec.25 dec.29 dec.2 ian.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 256Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Republica Centrafricană

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Vokouma?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 18 decembrie 2024 și 31 decembrie 2024 (14 zile). Perimetrul îl datează între 20 decembrie 2024 și 30 decembrie 2024.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 9.162 hectare (91,6 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Vokouma (9.226 ha, 1,0 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 36,0 °C, o umiditate minimă de 11 % și rafale de 48 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 61, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Republica Centrafricană (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 34. Durata lor mediană a fost de 11 zile, iar suprafața mediană de 5.988 ha; 24 % au trecut de 10.000 ha. Doar 8 din cei 34 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La niciunul n-a căzut 1 mm în cele zece zile de după final: toți s-au stins fără ploaie.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 1 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Data de început: 19 decembrie 2024 → 18 decembrie 2024.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 20 decembrie 2024 – 30 decembrie 2024. 256 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.