Sari la conținut
worldfires
MX · Mexic · –

Incendiul de la Villa Corzo, 28 martie 2022 Villa Corzo, La Concordia

Stins · ultima detecție 2 apr. 2022, 18:33 UTC

Focul a pornit pe 28 martie 2022 în Villa Corzo, Mexic, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 6 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 1.690 hectare, împărțit între 2 comune.

Este al 206-lea ca mărime din Chiapas din 2016 (din 246 cu pagină). Al 193-lea din Mexic în 2022, din 232.

Puterea măsurată de satelit este mică (20,7 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.

Suprafață arsă
1.690ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
6zile
28 mar. 2022 – 2 apr. 2022
Comune afectate
2
comune
A început pe
28 mar.
2022
Focare termice
74
într-un singur focar: 21 MW
Pericol la început
28
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
70MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 28 mar.2 apr.
2 apr. 2022

Cum a evoluat, zi de zi

28 mar. 2022 · 16 MW · 5 29 mar. 2022 · 47 MW · 16 30 mar. 2022 · 62 MW · 8 31 mar. 2022 · 131 MW · 12 1 apr. 2022 · 132 MW · 27 2 apr. 2022 · 30 MW · 6
28 mar. 30 mar. 1 apr.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

34°maximă
55km/h · rafală maximă
26%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 42 de zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 2,4 mm pe 8 apr..

Zona mai arsese

0 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 7 ha în 2018.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 7,2 % din suprafața pe care o are București (17 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Villa Corzo a început aici
    1.652 ha a ajuns pe 28 mar.
    0,6 %
  2. 46 ha
    0,0 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită2,8 ha
Locuitori≈ 200

În perimetru se aflau aproximativ 2,8 ha construite și locuiau aproximativ 200 de persoane (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Registru oficial

Mai multe înregistrări oficiale corespund acestei zone

Potrivit CONAFOR, în acest perimetru au început 2 incendii în aceste zile, în total 597 ha (satelitul a măsurat 1.690 ha). Cele două cifre diferă mult, deci s-ar putea să nu fie exact același incendiu: considerați-le înregistrări apropiate.

CONAFOR înregistrează separat fiecare incendiu care a început în alt moment sau în alt loc; satelitul vede o singură suprafață arsă, de aceea această fișă le grupează. Numerele de pe hartă arată unde a început fiecare.

Când a ars fiecare

1 219 ha 2 378 ha
27 mar.2 apr.
cauză necunoscută sau nepublicată intenționat
  1. 1 Villa Corzo Volatete 27 martie 2022 219 ha · stins la 29 martie 2022 · cauză: necunoscută
  2. 2 Villa Corzo Nayarit 30 martie 2022 378 ha · stins la 3 aprilie 2022 · cauză: intenționat

Total potrivit CONAFOR: 597 ha, adică 35 % din cele 1.690 ha ale perimetrului satelitar.

CONAFOR (Comisión Nacional Forestal), estadística de incendios forestales en datos.gob.mx (CC BY 4.0). Este statistica consolidată a instituției: măsoară suprafața în felul ei, de aceea poate diferi de satelit.

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
28 mar. 33,2 °C 26 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 28
29 mar. 33,1 °C 30 % 42 km/h 0,0 mm Ridicat 33
30 mar. 31,2 °C 35 % 55 km/h 0,0 mm Ridicat 37
31 mar. 32,5 °C 32 % 42 km/h 0,0 mm Ridicat 33
1 apr. 32,6 °C 34 % 35 km/h 0,0 mm Ridicat 31
2 apr. 34,0 °C 33 % 38 km/h 0,0 mm Ridicat 33
3 apr. după 34,4 °C 29 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 31
4 apr. după 32,7 °C 35 % 50 km/h 0,1 mm Ridicat 36
5 apr. după 32,6 °C 38 % 41 km/h 0,0 mm Ridicat 33
6 apr. după 34,4 °C 33 % 43 km/h 0,0 mm Ridicat 34
7 apr. după 33,4 °C 37 % 53 km/h 0,1 mm Ridicat 38
8 apr. după 25,7 °C 56 % 64 km/h 2,4 mm Scăzut 10

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 28,0 și o umiditate minimă de 26 %; înainte: 42 de zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 19.

FWI la pornire 28,0
Umiditate minimă 26 %
Zile fără ploaie 42
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Villaflores, martie 2019
2.247 ha 4 zile FWI 25,0 Umiditate min. 28 % la 40 km, în 2019

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

11 zile
durată mediană
2.188 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
2,8 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 18 din 19)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (1.690 ha față de o mediană de 2.188 ha) și a durat 6 zile, față de 11 zile.

La 1 din 19 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,8 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

2,4 mmprima ploaie
8 apr.la 6 zile după final
55km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 2 apr., iar pe 8 apr. au căzut 2,4 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 18 din 19, cu o mediană de 2,8 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 21 mar. 2022
După · 9 apr. 2022

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 74Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Mexic

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Villa Corzo?
GWIS (Copernicus) îl datează între 28 martie 2022 și 2 aprilie 2022: 6 zile între primul și ultimul punct fierbinte al perimetrului.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 1.690 hectare (16,9 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Villa Corzo (1.652 ha, 0,6 %); La Concordia (46 ha, 0,0 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 34,0 °C, o umiditate minimă de 26 % și rafale de 55 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 37, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Mexic (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 19. Durata lor mediană a fost de 11 zile, iar suprafața mediană de 2.188 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. La 1 din 19 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,8 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 911 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 911.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 74 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Comparat cu CONAFOR: 597 ha oficiale față de 1.690 ha ale perimetrului; cifre apropiate, dar cu rezerve.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.