Sari la conținut
worldfires
MX · Mexic · –

Incendiul de la Villa Corzo, 22 martie 2018 Villa Corzo, La Concordia

Stins · ultima detecție 26 mar. 2018, 07:48 UTC

Focul a pornit pe 22 martie 2018 în Villa Corzo, Mexic, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 5 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 1.504 hectare, împărțit între 2 comune.

Este al 245-lea ca mărime din Chiapas din 2016 (din 246 cu pagină). Al 233-lea din Mexic în 2018, din 233.

Suprafață arsă
1.504ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
5zile
22 mar. 2018 – 26 mar. 2018
Comune afectate
2
comune
A început pe
22 mar.
2018
Focare termice
53
într-un singur focar: 70 MW
Pericol la început
35
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
168MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 22 mar.26 mar.
26 mar. 2018

Cum a evoluat, zi de zi

22 mar. 2018 · 626 MW · 12 23 mar. 2018 · 105 MW · 17 24 mar. 2018 · 105 MW · 21 25 mar. 2018 · 2 MW · 2 26 mar. 2018 · 1 MW · 1
22 mar. 23 mar. 24 mar. 25 mar. 26 mar.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

34°maximă
50km/h · rafală maximă
29%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 51 de zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 1,0 mm pe 30 mar..

Zona mai arsese

1 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 11 ha în 2016.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 6,4 % din suprafața pe care o are București (15 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Villa Corzo a început aici
    1.426 ha a ajuns pe 22 mar.
    0,5 %
  2. 86 ha a ajuns pe 22 mar.
    0,0 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită4,7 ha
Locuitori≈ 300

În perimetru se aflau aproximativ 4,7 ha construite și locuiau aproximativ 300 de persoane (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
22 mar. 33,7 °C 29 % 50 km/h 0,0 mm Ridicat 35
23 mar. 32,9 °C 34 % 45 km/h 0,0 mm Ridicat 34
24 mar. 32,2 °C 30 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 30
25 mar. 33,8 °C 34 % 27 km/h 0,0 mm Ridicat 30
26 mar. 33,6 °C 35 % 33 km/h 0,0 mm Ridicat 32
27 mar. după 34,3 °C 34 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 32
28 mar. după 33,4 °C 39 % 40 km/h 0,0 mm Ridicat 32
29 mar. după 31,6 °C 43 % 41 km/h 0,0 mm Ridicat 30
30 mar. după 32,3 °C 38 % 33 km/h 1,0 mm Moderat 21

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 35,4 și o umiditate minimă de 29 %; înainte: 51 de zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 39.

FWI la pornire 35,4
Umiditate minimă 29 %
Zile fără ploaie 51
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Pijijiapan, aprilie 2024
1.686 ha 7 zile FWI 34,6 Umiditate min. 28 % la 47 km, în 2024

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 4,2 mm pe 21 apr..

Ce s-a întâmplat cu ei

12 zile
durată mediană
1.896 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
2,4 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 35 din 39)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (1.504 ha față de o mediană de 1.896 ha) și a durat 5 zile, față de 12 zile.

La 4 din 39 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,4 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

1,0 mmprima ploaie
30 mar.la 4 zile după final
50km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 26 mar., iar pe 30 mar. au căzut 1,0 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 35 din 39, cu o mediană de 2,4 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 15 mar. 2018
După · 2 apr. 2018

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 53Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Mexic

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Villa Corzo?
GWIS (Copernicus) îl datează între 22 martie 2018 și 26 martie 2018: 5 zile între primul și ultimul punct fierbinte al perimetrului.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 1.504 hectare (15,0 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Villa Corzo (1.426 ha, 0,5 %); La Concordia (86 ha, 0,0 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 33,8 °C, o umiditate minimă de 29 % și rafale de 50 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 35, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Mexic (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 39. Durata lor mediană a fost de 12 zile, iar suprafața mediană de 1.896 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. La 4 din 39 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,4 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 911 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 911.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 53 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.