Sari la conținut
worldfires
UA · Ucraina · –

Incendiul de la Verkhniy Rohackyk, 2 iulie 2024 Верхньорогачицький район · Verkhniy Rohackyk, Velyka Bilozerka

Stins · ultima detecție 2 iul. 2024, 10:01 UTC

Focul a început pe 2 iulie 2024 în comuna Verkhniy Rohackyk, Ucraina, iar sateliții au detectat foc timp de 3 zile. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 232 hectare, repartizat între 2 comune.

Este al 516-lea ca mărime din Kherson Oblast din 2016 (din 1102 cu pagină). Al 795-lea din Ucraina în 2024, din 2092.

Puterea măsurată de satelit este mică (23,1 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.

Suprafață arsă
232ha
perimetru Copernicus
Durată
3zile
2 iul. 2024 – 4 iul. 2024
Comune afectate
2
districte
A început pe
2 iul.
2024
Focare termice
1
într-un singur focar: 23 MW
Pericol la început
52
Extrem · indice FWI
Putere medie zilnică
23MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 2 iul.4 iul.

Cum a evoluat, zi de zi

2 iul. 2024 · 23 MW · 1

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

37°maximă
43km/h · rafală maximă
15%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 14 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 3,9 mm pe 5 iul..

Zona mai arsese

9 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 22 ha în 2023.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Verkhniy Rohackyk Верхньорогачицький район 11.336 loc. · la 23,8 km de centru a început aici
    162 ha a ajuns pe 2 iul.
    0,2 %
  2. Velyka Bilozerka Великобілозерський район 7.764 loc. · la 16,5 km de centru
    70 ha
    0,2 %

Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Alte terenuri naturale62 %
  • Terenuri agricole37 %
  • Altele0,9 %

Acoperirea terenului în perimetru conform Copernicus EFFIS (în afara zonei Corine Land Cover).

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

A pornit cu FWI extrem: 29 % din suprafața din Ucraina

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
2 iul. 36,6 °C 15 % 27 km/h 0,0 mm Extrem 52
3 iul. 35,2 °C 22 % 43 km/h 0,0 mm Foarte extrem 72
4 iul. 33,7 °C 32 % 34 km/h 2,6 mm Foarte ridicat 46
5 iul. după 33,3 °C 42 % 31 km/h 3,9 mm Moderat 18

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 51,7 și o umiditate minimă de 15 %; înainte: 14 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2022: 23.

FWI la pornire 51,7
Umiditate minimă 15 %
Zile fără ploaie 14
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Novomoskovsk, august 2024
260 ha 3 zile FWI 50,2 Umiditate min. 15 % la 154 km, în 2024

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

1 zi
durată mediană
155 ha
suprafață mediană
4 %
au trecut de 1.000 ha
2,3 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 13 din 23)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (232 ha față de o mediană de 155 ha) și a durat 3 zile, față de 1 zi.

La 10 din 23 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,3 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

3,9 mmprima ploaie
5 iul.a doua zi după final
43km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 4 iul., iar pe 5 iul. au căzut 3,9 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 13 din 23, cu o mediană de 2,3 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2022.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 25 iun. 2024
După · 11 iul. 2024

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 5 iulie 2024 aerul de lângă foc a ajuns la 16 µg/m³ de PM2,5, dar nicio medie zilnică nu a depășit valoarea recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,516 µg/m³
Zile peste prag0 zile
PM1039 µg/m³
Grosime optică0,82
30 iun.2 iul.4 iul.6 iul.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 1Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Ucraina

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Verkhniy Rohackyk?
Copernicus îl datează între 2 iulie 2024 și 4 iulie 2024: 3 zile între prima și ultima imagine cu foc.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 232 hectare (2,3 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Verkhniy Rohackyk (162 ha, 0,2 %); Velyka Bilozerka (70 ha, 0,2 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul s-a oprit la 16,5 km de centrul zonei Velyka Bilozerka, cea mai apropiată dintre cele atinse. Este distanța de la perimetru, sau de la cel mai apropiat focar, până la punctul care marchează centrul; nu înseamnă că a intrat în case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 36,6 °C, o umiditate minimă de 15 % și rafale de 43 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 72, clasa Foarte extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Ucraina (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2022 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 23. Durata lor mediană a fost de 1 zi, iar suprafața mediană de 155 ha; 4 % au trecut de 1.000 ha. La 10 din 23 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,3 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 101 · 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 101 · 112.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. Un focar VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.