Sari la conținut
worldfires
CF · Republica Centrafricană · –

Incendiul de la Vassako, 9 februarie 2026 Vassako

Stins · ultima detecție 1 mar. 2026, 11:57 UTC

Focul a pornit pe 9 februarie 2026 în Vassako, Republica Centrafricană, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 21 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 8.534 hectare, împărțit între o singură comună.

Al 71-lea din Republica Centrafricană în 2026, din 173.

Perimetru GWIS în timp aproape real, de după schimbarea stratului (august 2025): acest incendiu nu este comparat cu incendii din anii anteriori, pentru că de atunci stratul GWIS dă perimetre mai numeroase și mai mari.

Suprafață arsă
8.534ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
21de zile
9 feb. 2026 – 1 mar. 2026
Comune afectate
1
subprefecturi
A început pe
9 feb.
2026
Focare termice
193
într-un singur focar: 50 MW
Pericol la început
58
Extrem · indice FWI
Putere medie zilnică
163MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 9 feb.1 mar.
1 mar. 2026

Cum a evoluat, zi de zi

9 feb. 2026 · 104 MW · 18 10 feb. 2026 · 1 MW · 1 12 feb. 2026 · 175 MW · 10 15 feb. 2026 · 10 MW · 2 16 feb. 2026 · 118 MW · 13 17 feb. 2026 · 480 MW · 37 18 feb. 2026 · 218 MW · 39 19 feb. 2026 · 898 MW · 49 20 feb. 2026 · 4 MW · 2 21 feb. 2026 · 68 MW · 16 23 feb. 2026 · 5 MW · 2 27 feb. 2026 · 10 MW · 1 1 mar. 2026 · 22 MW · 3
9 feb. 15 feb. 19 feb. 1 mar.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

40°maximă
37km/h · rafală maximă
9%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de peste două luni când a început.

Zona mai arsese

97 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 5.233 ha în 2016, 572 ha în 2017, 1.806 ha în 2018, 4.480 ha în 2019, 1.112 ha în 2020, 6.767 ha în 2021, 2.613 ha în 2022, 3.351 ha în 2023, 3.263 ha în 2024, 669 ha în 2025. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 8.245 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 36 % din suprafața pe care o are București (85 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Vassako a început aici
    8.603 ha a ajuns pe 9 feb.
    0,4 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

A pornit cu Aer foarte uscat: 42 % din suprafața din Republica Centrafricană 60 de zile fără ploaie: 30 % din suprafața din Republica Centrafricană

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
9 feb. 39,5 °C 14 % 33 km/h 0,0 mm Extrem 58
10 feb. 38,7 °C 24 % 33 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
11 feb. 38,4 °C 26 % 31 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
12 feb. 37,2 °C 28 % 27 km/h 1,5 mm Ridicat 35
13 feb. 37,8 °C 24 % 24 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
14 feb. 38,4 °C 20 % 25 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
15 feb. 40,5 °C 15 % 25 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
16 feb. 40,1 °C 14 % 31 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
17 feb. 37,9 °C 12 % 28 km/h 0,0 mm Extrem 53
18 feb. 35,8 °C 13 % 27 km/h 0,0 mm Extrem 56
19 feb. 38,2 °C 13 % 18 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
20 feb. 38,1 °C 17 % 22 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
21 feb. 39,8 °C 13 % 27 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
22 feb. 37,8 °C 19 % 33 km/h 0,0 mm Extrem 52
23 feb. 38,9 °C 17 % 25 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 50
24 feb. 36,9 °C 13 % 26 km/h 0,0 mm Extrem 53
25 feb. 37,8 °C 9 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 57
26 feb. 37,7 °C 10 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 58
27 feb. 37,2 °C 9 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 58
28 feb. 36,1 °C 9 % 28 km/h 0,0 mm Extrem 56
1 mar. 37,7 °C 10 % 30 km/h 0,0 mm Extrem 53
2 mar. după 37,8 °C 13 % 30 km/h 0,0 mm Extrem 53
3 mar. după 37,9 °C 10 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 60
4 mar. după 37,1 °C 9 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 60
5 mar. după 37,6 °C 9 % 25 km/h 0,0 mm Extrem 53
6 mar. după 39,3 °C 10 % 26 km/h 0,0 mm Extrem 53
7 mar. după 40,8 °C 9 % 32 km/h 0,0 mm Extrem 56
8 mar. după 40,5 °C 10 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 61
9 mar. după 39,9 °C 9 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 61
10 mar. după 39,9 °C 10 % 29 km/h 0,0 mm Extrem 57
11 mar. după 39,1 °C 19 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 56

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 2 feb. 2026
După · 8 mar. 2026

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 18 februarie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 82 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 76: de 5,1 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,582 µg/m³
Zile peste prag25 de zile
PM10268 µg/m³
Grosime optică0,67
7 feb.13 feb.19 feb.25 feb.3 mar.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 193Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Republica Centrafricană

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Vassako?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 9 februarie 2026 și 1 martie 2026 (21 de zile). Perimetrul îl datează între 16 februarie 2026 și 22 februarie 2026.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 8.534 hectare (85,3 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Vassako (8.603 ha, 0,4 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 40,5 °C, o umiditate minimă de 9 % și rafale de 37 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 58, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Republica Centrafricană (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 16 februarie 2026 – 22 februarie 2026. 193 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.