Sari la conținut
worldfires
CF · Republica Centrafricană · →

Incendiul de la Vassako, 19 decembrie 2025 Vassako

Stins · ultima detecție 31 ian. 2026, 12:41 UTC

Focul a pornit pe 19 decembrie 2025 în Vassako, Republica Centrafricană, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 43 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 42.287 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 7-lea ca mărime din Bamingui-Bangoran din 2016 (din 222 cu pagină). Al 13-lea din Republica Centrafricană în 2025, din 138.

Compară cu…
Suprafață arsă
42.287ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
43de zile
19 dec. 2025 – 30 ian. 2026
Comune afectate
1
subprefecturi
A început pe
19 dec.
2025
Focare termice
1.176
într-un singur focar: 101 MW
Pericol la început
47
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
255MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 19 dec.30 ian.
31 ian. 2026

Cum a evoluat, zi de zi

19 dec. 2025 · 5 MW · 1 20 dec. 2025 · 50 MW · 9 21 dec. 2025 · 3 MW · 1 22 dec. 2025 · 157 MW · 15 24 dec. 2025 · 175 MW · 10 25 dec. 2025 · 157 MW · 26 26 dec. 2025 · 462 MW · 57 27 dec. 2025 · 621 MW · 75 28 dec. 2025 · 150 MW · 7 29 dec. 2025 · 60 MW · 7 30 dec. 2025 · 77 MW · 10 31 dec. 2025 · 246 MW · 15 1 ian. 2026 · 224 MW · 19 2 ian. 2026 · 63 MW · 6 3 ian. 2026 · 26 MW · 2 4 ian. 2026 · 57 MW · 19 5 ian. 2026 · 144 MW · 16 6 ian. 2026 · 228 MW · 17 7 ian. 2026 · 33 MW · 7 8 ian. 2026 · 28 MW · 8 9 ian. 2026 · 13 MW · 5 10 ian. 2026 · 78 MW · 14 11 ian. 2026 · 618 MW · 70 12 ian. 2026 · 464 MW · 59 13 ian. 2026 · 908 MW · 62 14 ian. 2026 · 122 MW · 60 16 ian. 2026 · 924 MW · 96 17 ian. 2026 · 642 MW · 93 18 ian. 2026 · 148 MW · 28 19 ian. 2026 · 898 MW · 57 20 ian. 2026 · 109 MW · 22 21 ian. 2026 · 238 MW · 48 22 ian. 2026 · 213 MW · 25 23 ian. 2026 · 667 MW · 57 24 ian. 2026 · 46 MW · 14 25 ian. 2026 · 48 MW · 7 26 ian. 2026 · 506 MW · 34 27 ian. 2026 · 599 MW · 38 28 ian. 2026 · 106 MW · 15 29 ian. 2026 · 51 MW · 8 30 ian. 2026 · 0 MW · 1 31 ian. 2026 · 340 MW · 36
19 dec. 26 dec. 1 ian. 7 ian. 13 ian. 16 ian. 20 ian. 26 ian.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

40°maximă
37km/h · rafală maximă
9%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 53 de zile când a început.

Zona mai arsese

98 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 21.374 ha în 2016, 8.933 ha în 2017, 14.330 ha în 2018, 12.983 ha în 2019, 12.965 ha în 2020, 24.169 ha în 2021, 24.783 ha în 2022, 7.053 ha în 2023, 7.906 ha în 2024, 5.517 ha în 2025. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 41.532 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

10 km
A ars o suprafață de 1,8 ori mai mare decât cea pe care o are București (423 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Vassako a început aici
    42.611 ha a ajuns pe 19 dec.
    1,9 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
19 dec. 35,2 °C 17 % 31 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
20 dec. 36,7 °C 17 % 23 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
21 dec. 37,1 °C 16 % 26 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
22 dec. 36,7 °C 15 % 23 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
23 dec. 36,6 °C 14 % 27 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
24 dec. 37,8 °C 14 % 22 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
25 dec. 37,9 °C 13 % 32 km/h 0,0 mm Extrem 51
26 dec. 38,5 °C 13 % 29 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
27 dec. 38,4 °C 12 % 31 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 50
28 dec. 37,9 °C 12 % 25 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
29 dec. 37,3 °C 11 % 30 km/h 0,0 mm Extrem 51
30 dec. 37,0 °C 19 % 23 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
31 dec. 37,7 °C 13 % 26 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
1 ian. 37,8 °C 11 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
2 ian. 38,6 °C 10 % 27 km/h 0,0 mm Extrem 51
3 ian. 38,0 °C 13 % 31 km/h 0,0 mm Extrem 52
4 ian. 38,5 °C 10 % 30 km/h 0,0 mm Extrem 53
5 ian. 38,4 °C 11 % 29 km/h 0,0 mm Extrem 53
6 ian. 38,9 °C 11 % 26 km/h 0,0 mm Extrem 50
7 ian. 38,6 °C 12 % 28 km/h 0,0 mm Extrem 52
8 ian. 38,0 °C 11 % 29 km/h 0,0 mm Extrem 54
9 ian. 38,4 °C 11 % 29 km/h 0,0 mm Extrem 54
10 ian. 36,6 °C 16 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 55
11 ian. 36,0 °C 16 % 29 km/h 0,0 mm Extrem 50
12 ian. 36,5 °C 14 % 29 km/h 0,0 mm Extrem 51
13 ian. 38,2 °C 13 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 55
14 ian. 37,9 °C 12 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 58
15 ian. 36,4 °C 14 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 57
16 ian. 36,3 °C 13 % 33 km/h 0,0 mm Extrem 55
17 ian. 37,1 °C 15 % 25 km/h 0,0 mm Extrem 52
18 ian. 38,1 °C 11 % 33 km/h 0,0 mm Extrem 56
19 ian. 38,2 °C 11 % 30 km/h 0,0 mm Extrem 53
20 ian. 38,1 °C 13 % 33 km/h 0,0 mm Extrem 55
21 ian. 38,7 °C 13 % 31 km/h 0,0 mm Extrem 54
22 ian. 39,3 °C 15 % 18 km/h 0,0 mm Extrem 54
23 ian. 39,1 °C 16 % 19 km/h 0,0 mm Extrem 52
24 ian. 39,0 °C 13 % 20 km/h 0,0 mm Extrem 52
25 ian. 40,0 °C 16 % 25 km/h 0,0 mm Extrem 53
26 ian. 40,3 °C 11 % 22 km/h 0,0 mm Extrem 55
27 ian. 40,2 °C 10 % 23 km/h 0,0 mm Extrem 52
28 ian. 39,6 °C 13 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 59
29 ian. 38,5 °C 9 % 30 km/h 0,0 mm Extrem 56
30 ian. 39,6 °C 10 % 26 km/h 0,0 mm Extrem 53
31 ian. după 39,6 °C 10 % 20 km/h 0,0 mm Extrem 50
1 feb. după 39,0 °C 12 % 22 km/h 0,0 mm Extrem 51
2 feb. după 39,1 °C 18 % 18 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
3 feb. după 39,7 °C 16 % 32 km/h 0,0 mm Extrem 55
4 feb. după 40,6 °C 7 % 32 km/h 0,0 mm Extrem 60
5 feb. după 40,6 °C 9 % 30 km/h 0,0 mm Extrem 58
6 feb. după 37,9 °C 24 % 29 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
7 feb. după 38,8 °C 19 % 24 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
8 feb. după 40,3 °C 5 % 26 km/h 0,0 mm Extrem 55
9 feb. după 39,8 °C 14 % 32 km/h 0,0 mm Extrem 58

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 12 dec. 2025
După · 6 feb. 2026

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 21 ianuarie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 100 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 59: de 4,0 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,5100 µg/m³
Zile peste prag48 de zile
PM10137 µg/m³
Grosime optică0,78
1718192021222324252627282930311234567891011121314151617181920212223242526272829303112
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 1.176Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Republica Centrafricană ›

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Vassako?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 19 decembrie 2025 și 30 ianuarie 2026 (43 de zile). Perimetrul îl datează între 19 decembrie 2025 și 23 ianuarie 2026.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 42.287 hectare (422,9 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Vassako (42.611 ha, 1,9 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 40,3 °C, o umiditate minimă de 9 % și rafale de 37 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 59, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Republica Centrafricană (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Nicio modificare din 24 octombrie 2026.

RSS Modificările acestei fișe

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 4 poligoane grupate în această fișă.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 19 decembrie 2025 – 23 ianuarie 2026. 1.176 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie ›

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.