Sari la conținut
worldfires
CL · Chile · –

Incendiul de la Valparaíso, martie 2022 Valparaíso, Viña del Mar

Stins · ultima detecție 2 mar. 2022, 18:00 UTC

Focul a pornit pe 1 martie 2022 în Valparaíso, Chile, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 2 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 1.028 hectare, împărțit între 2 comune.

Este al 22-lea ca mărime din Región de Valparaíso din 2016 (din 22 cu pagină). Al 52-lea din Chile în 2022, din 52.

Suprafață arsă
1.028ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
2zile
1 mar. 2022 – 2 mar. 2022
Comune afectate
2
comune
A început pe
1 mar.
2022
Focare termice
51
într-un singur focar: 168 MW
Pericol la început
13
Moderat · indice FWI
Putere medie zilnică
546MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 1 mar.2 mar.
2 mar. 2022

Cum a evoluat, zi de zi

1 mar. 2022 · 752 MW · 42 2 mar. 2022 · 339 MW · 9
1 mar. 2 mar.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

19°maximă
38km/h · rafală maximă
52%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de peste două luni când a început.

Zona mai arsese

26 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 271 ha în 2019.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 4,4 % din suprafața pe care o are București (10 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Valparaíso a început aici
    874 ha a ajuns pe 1 mar.
    2,8 %
  2. 157 ha a ajuns pe 1 mar.
    1,3 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită0,58 ha
Locuitori≈ 30

În perimetru se aflau aproximativ 0,58 ha construite și locuiau aproximativ 30 de persoane (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

A pornit cu 60 de zile fără ploaie: 3,1 % din suprafața din Chile

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
1 mar. 19,3 °C 52 % 38 km/h 0,0 mm Moderat 13
2 mar. 18,3 °C 63 % 25 km/h 0,0 mm Scăzut 9
3 mar. după 19,1 °C 69 % 24 km/h 0,0 mm Scăzut 8
4 mar. după 17,8 °C 73 % 30 km/h 0,0 mm Scăzut 8
5 mar. după 19,5 °C 61 % 36 km/h 0,0 mm Scăzut 10
6 mar. după 17,8 °C 60 % 38 km/h 0,0 mm Scăzut 11
7 mar. după 20,8 °C 47 % 42 km/h 0,0 mm Moderat 14
8 mar. după 18,0 °C 62 % 36 km/h 0,0 mm Moderat 12
9 mar. după 19,0 °C 63 % 38 km/h 0,0 mm Moderat 13
10 mar. după 19,7 °C 58 % 39 km/h 0,0 mm Moderat 13
11 mar. după 18,4 °C 69 % 24 km/h 0,0 mm Scăzut 9
12 mar. după 17,6 °C 75 % 24 km/h 0,0 mm Scăzut 7

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 13,2 și o umiditate minimă de 52 %; înainte: peste două luni fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 8.

FWI la pornire 13,2
Umiditate minimă 52 %
Zile fără ploaie 60+
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Quilpué, ianuarie 2021
6.404 ha 4 zile FWI 15,4 Umiditate min. 53 % la 11 km, în 2021

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

Incendii din zonă pornite pe o vreme asemănătoare: 8. Sub 15 nu dăm cifre: ar fi mai mult zgomot decât semnal.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
38km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 2 mar. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 22 feb. 2022
După · 9 mar. 2022

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 51Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Chile

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Valparaíso?
GWIS (Copernicus) îl datează între 1 martie 2022 și 2 martie 2022: 2 zile între primul și ultimul punct fierbinte al perimetrului.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 1.028 hectare (10,3 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Valparaíso (874 ha, 2,8 %); Viña del Mar (157 ha, 1,3 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 19,3 °C, o umiditate minimă de 52 % și rafale de 38 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 13, clasa Moderat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Chile (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 130 (CONAF) · 132 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 130 (CONAF) · 132.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 51 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.