Sari la conținut
worldfires
PT · Portugalia · –

Incendiul de la Vale de Cambra, septembrie 2016 Junqueira

Stins · ultima detecție 7 sept. 2016, 13:54 UTC

Focul a început pe 6 septembrie 2016 în comuna Junqueira, Portugalia, iar sateliții au detectat foc timp de 2 zile. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 140 hectare, repartizat între o singură freguesie. Potrivit ICNF, a fost detectat pe 6 septembrie 2016 la ora 02:55 și declarat stins pe 6 septembrie 2016.

Al 150-lea din Portugalia în 2016, din 180.

Puterea măsurată de satelit este mică (27,1 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.

Suprafață arsă
140ha
perimetru Copernicus
Durată
2zile
6 sept. 2016 – 7 sept. 2016
Freguesii afectate
1
freguesii
A început pe
6 sept.
2016
Focare termice
13
într-un singur focar: 27 MW
Pericol la început
37
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
148MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 6 sept.7 sept.

Cum a evoluat, zi de zi

7 sept. 2016 · 148 MW · 13

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

34°maximă
46km/h · rafală maximă
23%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 12 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 24,6 mm pe 13 sept..

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Ce s-a întâmplat în fiecare freguesie

  1. Junqueira 834 loc. · focul a ajuns în centru a început aici
    140 ha a ajuns pe 7 sept.
    7,8 %

Suprafața arsă în fiecare freguesie, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Tufărișuri și tranziție77 %
  • Terenuri agricole23 %

Acoperirea terenului în perimetru conform Corine Land Cover, așa cum raportează Copernicus.

Registru oficial

Potrivit ICNF, acest incendiu a început la 6 septembrie 2016 și a ars 115 ha (satelitul a măsurat 140 ha).

ICNF (Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas). Este registrul operativ al instituției: cifrele pot fi revizuite la închiderea statisticii anuale.

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
6 sept. 34,2 °C 23 % 46 km/h 0,8 mm Ridicat 37
7 sept. 24,7 °C 47 % 41 km/h 0,0 mm Ridicat 28
8 sept. după 21,0 °C 47 % 43 km/h 0,0 mm Ridicat 27
9 sept. după 22,4 °C 34 % 45 km/h 0,0 mm Ridicat 28
10 sept. după 23,4 °C 45 % 40 km/h 0,0 mm Ridicat 26
11 sept. după 24,7 °C 47 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 24
12 sept. după 24,8 °C 45 % 42 km/h 0,0 mm Ridicat 26
13 sept. după 17,3 °C 66 % 52 km/h 24,6 mm Foarte scăzut 0

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 36,9 și o umiditate minimă de 23 %; înainte: 12 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 44.

FWI la pornire 36,9
Umiditate minimă 23 %
Zile fără ploaie 12
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Vila Real, august 2025
1.101 ha 3 zile FWI 38,0 Umiditate min. 23 % la 81 km, în 2025

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

2 zile
durată mediană
280 ha
suprafață mediană
25 %
au trecut de 1.000 ha
2,4 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 25 din 44)

A rămas sub gemenii săi: 140 ha față de o mediană de 280 ha. A durat 2 zile, față de 2 zile.

La 19 din 44 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,4 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

24,6 mmprima ploaie
13 sept.la 6 zile după final
46km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 7 sept., iar pe 13 sept. au căzut 24,6 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 25 din 44, cu o mediană de 2,4 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 30 aug. 2016
După · 14 sept. 2016

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 7 septembrie 2016 aerul de lângă foc a ajuns la 52 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 39: de 2,6 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,552 µg/m³
Zile peste prag3 zile
PM1074 µg/m³
5 sept.7 sept.9 sept.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 13Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Portugalia

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Vale de Cambra?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 6 septembrie 2016 și 7 septembrie 2016 (2 zile). Perimetrul îl datează între 7 septembrie 2016 și 7 septembrie 2016. Potrivit ICNF, a fost detectat pe 6 septembrie 2016 la ora 02:55 și declarat stins pe 6 septembrie 2016.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 140 hectare (1,4 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce freguesii au ars?
Focul a intrat doar în Junqueira (140 ha, 7,8 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul a pornit din Junqueira și a ajuns în centrul acesteia: punctul care îl marchează s-a aflat în suprafața arsă sau la mai puțin de 500 de metri de ea. Asta nu înseamnă că au ars case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 34,2 °C, o umiditate minimă de 23 % și rafale de 46 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 37, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Portugalia (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 44. Durata lor mediană a fost de 2 zile, iar suprafața mediană de 280 ha; 25 % au trecut de 1.000 ha. La 19 din 44 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,4 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 112.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 7 septembrie 2016 – 7 septembrie 2016. 13 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Comparat cu ICNF: 115 ha oficiale față de 140 ha ale perimetrului; diferența este sub 25%.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Suprafața pe freguesie este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.