Sari la conținut
worldfires
IT · Italia · →

Incendiul de la Ussana, august 2023 Ussana, Monastir

Stins · ultima măsurătoare pe 7 aug. 2023

Focul a început pe 7 august 2023 în comuna Ussana, Italia, iar sateliții au detectat foc timp de 1 zi. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 139 hectare, repartizat între 2 comune.

Este al 26-lea ca mărime din Sud Sardegna din 2016 (din 37 cu pagină). Al 153-lea din Italia în 2023, din 207.

Compară cu…

Pentru acest incendiu avem perimetrul măsurat de Copernicus, dar senzorii VIIRS nu l-au surprins cu suficient detaliu: nu există evoluție zi de zi, dar există repartizarea pe comune.

Suprafață arsă
139ha
perimetru Copernicus
Durată
1zi
7 aug. 2023 – 7 aug. 2023
Comune afectate
2
comune
A început pe
7 aug.
2023
Pericol la început
49
Foarte ridicat · indice FWI

Unde a ars

Pe ce vreme a ars

27°maximă
60km/h · rafală maximă
39%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 52 de zile când a început.

Zona mai arsese

32 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 44 ha în 2022.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Ussana 4.015 loc. · la 0,7 km de centru a început aici
    128 ha
    3,8 %
  2. Monastir 4.438 loc. · la 2,7 km de centru
    12 ha
    0,4 %

Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Vegetație sclerofilă76 %
  • Terenuri agricole16 %
  • Suprafețe artificiale5,0 %
  • Tufărișuri și tranziție3,6 %

Acoperirea terenului în perimetru conform Corine Land Cover, așa cum raportează Copernicus.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită0,22 ha
Locuitori< 20

În perimetru se aflau aproximativ 0,22 ha construite, dar aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Registru oficial

Potrivit CFVA Sardegna, acest incendiu a început la 6 august 2023 și a ars 298 ha (satelitul a măsurat 139 ha). Cele două cifre diferă mult, deci s-ar putea să nu fie exact același incendiu: considerați-le înregistrări apropiate.

Regione Autonoma della Sardegna, Corpo Forestale e di Vigilanza Ambientale: perimetri delle aree percorse dal fuoco (CC BY 4.0). Este statistica consolidată a instituției: măsoară suprafața în felul ei, de aceea poate diferi de satelit.

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
7 aug. 26,6 °C 39 % 60 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
8 aug. după 28,1 °C 34 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 31
9 aug. după 30,4 °C 33 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 28
10 aug. după 31,1 °C 45 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 28
11 aug. după 29,4 °C 50 % 33 km/h 0,0 mm Ridicat 30
12 aug. după 30,4 °C 44 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 27
13 aug. după 31,2 °C 43 % 27 km/h 0,0 mm Ridicat 29
14 aug. după 30,2 °C 50 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 29
15 aug. după 29,8 °C 48 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 29
16 aug. după 30,6 °C 47 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 29
17 aug. după 31,4 °C 44 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 30

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 31 iul. 2023
După · 14 aug. 2023

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 10 august 2023 aerul de lângă foc a ajuns la 8 µg/m³ de PM2,5, dar nicio medie zilnică nu a depășit valoarea recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,58 µg/m³
Zile peste prag0 zile
PM1018 µg/m³
Grosime optică0,26
5678910
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Italia ›

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Ussana?
Copernicus îl datează între 7 august 2023 și 7 august 2023: 1 zi între prima și ultima imagine cu foc.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 139 hectare (1,4 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Ussana (128 ha, 3,8 %); Monastir (12 ha, 0,4 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul a pornit din Ussana și s-a oprit la 0,7 km de centrul acesteia. Este distanța de la perimetru, sau de la cel mai apropiat focar, până la punctul care marchează centrul; nu înseamnă că a intrat în case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 26,6 °C, o umiditate minimă de 39 % și rafale de 60 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 49, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Italia (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 112 · 1515 · Numărul de urgență și avertizări oficiale ›

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Nicio modificare din 24 octombrie 2026.

RSS Modificările acestei fișe

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 112 · 1515.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. Niciun focar VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Comparat cu CFVA Sardegna: 298 ha oficiale față de 139 ha ale perimetrului; cifre apropiate, dar cu rezerve.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie ›

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM4 (Creative Commons Attribution 3.0 License). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.