Sari la conținut
worldfires
SS · Sudanul de Sud · –

Incendiul de la Ulang, 17 februarie 2024 Ulang

Stins · ultima detecție 13 mar. 2024, 11:13 UTC

Focul a pornit pe 17 februarie 2024 în Ulang, Sudanul de Sud, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 26 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 14.721 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 32-lea ca mărime din Upper Nile din 2016 (din 238 cu pagină). Al 24-lea din Sudanul de Sud în 2024, din 180.

Compară cu…
Suprafață arsă
14.721ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
26de zile
17 feb. 2024 – 13 mar. 2024
Comune afectate
1
comitate
A început pe
17 feb.
2024
Focare termice
582
într-un singur focar: 80 MW
Pericol la început
73
Foarte extrem · indice FWI
Putere medie zilnică
288MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 17 feb.13 mar.
13 mar. 2024

Cum a evoluat, zi de zi

17 feb. 2024 · 28 MW · 3 18 feb. 2024 · 82 MW · 9 19 feb. 2024 · 53 MW · 10 20 feb. 2024 · 13 MW · 2 22 feb. 2024 · 110 MW · 12 23 feb. 2024 · 35 MW · 7 24 feb. 2024 · 281 MW · 16 25 feb. 2024 · 3 MW · 1 26 feb. 2024 · 16 MW · 4 27 feb. 2024 · 385 MW · 18 28 feb. 2024 · 112 MW · 14 29 feb. 2024 · 243 MW · 20 1 mar. 2024 · 66 MW · 6 2 mar. 2024 · 119 MW · 14 3 mar. 2024 · 578 MW · 41 4 mar. 2024 · 869 MW · 61 5 mar. 2024 · 788 MW · 40 6 mar. 2024 · 4 MW · 1 7 mar. 2024 · 723 MW · 63 8 mar. 2024 · 1.234 MW · 103 9 mar. 2024 · 470 MW · 38 10 mar. 2024 · 349 MW · 38 11 mar. 2024 · 106 MW · 11 12 mar. 2024 · 388 MW · 31 13 mar. 2024 · 156 MW · 19
17 feb. 23 feb. 28 feb. 4 mar. 8 mar.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

43°maximă
47km/h · rafală maximă
5%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de peste două luni când a început.

Zona mai arsese

87 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 3.345 ha în 2016, 8.879 ha în 2017, 874 ha în 2018, 4.611 ha în 2019, 1.257 ha în 2020, 1.309 ha în 2021, 11.451 ha în 2022, 5.730 ha în 2023. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 12.862 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 63 % din suprafața pe care o are București (147 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Ulang a început aici
    14.816 ha a ajuns pe 17 feb.
    3,0 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori≈ 70

În perimetru se aflau aproximativ 0,05 ha construite și locuiau aproximativ 70 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

A pornit cu Aer foarte uscat: 33 % din suprafața din Sudanul de Sud 60 de zile fără ploaie: 13 % din suprafața din Sudanul de Sud

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
17 feb. 40,4 °C 8 % 45 km/h 0,0 mm Foarte extrem 73
18 feb. 41,0 °C 9 % 46 km/h 0,0 mm Foarte extrem 75
19 feb. 40,6 °C 10 % 45 km/h 0,0 mm Foarte extrem 74
20 feb. 40,7 °C 9 % 40 km/h 0,0 mm Extrem 68
21 feb. 41,4 °C 9 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 64
22 feb. 40,7 °C 9 % 27 km/h 0,0 mm Extrem 59
23 feb. 40,1 °C 17 % 27 km/h 0,0 mm Extrem 53
24 feb. 40,3 °C 16 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 58
25 feb. 41,7 °C 14 % 39 km/h 0,0 mm Extrem 63
26 feb. 42,0 °C 14 % 44 km/h 0,0 mm Extrem 68
27 feb. 42,2 °C 9 % 44 km/h 0,0 mm Extrem 68
28 feb. 41,2 °C 7 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 63
29 feb. 40,6 °C 6 % 20 km/h 0,0 mm Extrem 56
1 mar. 41,3 °C 5 % 28 km/h 0,0 mm Extrem 56
2 mar. 41,5 °C 14 % 22 km/h 0,0 mm Extrem 54
3 mar. 42,1 °C 5 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 64
4 mar. 42,4 °C 6 % 38 km/h 0,0 mm Extrem 68
5 mar. 40,8 °C 6 % 31 km/h 0,0 mm Extrem 63
6 mar. 39,2 °C 11 % 32 km/h 0,1 mm Extrem 60
7 mar. 40,2 °C 6 % 32 km/h 0,0 mm Extrem 61
8 mar. 41,5 °C 5 % 38 km/h 0,0 mm Extrem 70
9 mar. 42,1 °C 7 % 31 km/h 0,0 mm Extrem 62
10 mar. 41,2 °C 16 % 45 km/h 0,0 mm Foarte extrem 70
11 mar. 42,3 °C 14 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 61
12 mar. 41,3 °C 17 % 43 km/h 0,0 mm Extrem 69
13 mar. 42,7 °C 15 % 47 km/h 0,0 mm Foarte extrem 72
14 mar. după 42,9 °C 16 % 53 km/h 0,0 mm Foarte extrem 78
15 mar. după 41,3 °C 18 % 40 km/h 0,0 mm Extrem 64
16 mar. după 40,6 °C 19 % 42 km/h 0,0 mm Extrem 62
17 mar. după 41,8 °C 18 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 56
18 mar. după 42,7 °C 17 % 41 km/h 0,2 mm Extrem 64
19 mar. după 39,4 °C 23 % 25 km/h 0,1 mm Foarte ridicat 46
20 mar. după 40,9 °C 18 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 55
21 mar. după 40,4 °C 22 % 28 km/h 0,1 mm Foarte ridicat 48
22 mar. după 41,0 °C 11 % 30 km/h 0,0 mm Extrem 54
23 mar. după 41,3 °C 7 % 30 km/h 0,0 mm Extrem 59

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 72,9 și o umiditate minimă de 8 %; înainte: peste două luni fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 19.

FWI la pornire 72,9
Umiditate minimă 8 %
Zile fără ploaie 60+
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Akobo, februarie 2021
9.342 ha 4 zile FWI 71,5 Umiditate min. 8 % la 94 km, în 2021

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

9 zile
durată mediană
5.862 ha
suprafață mediană
21 %
au trecut de 10.000 ha
1,5 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 3 din 19)

A fost de 2,5 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 26 de zile, față de 9 zile.

Doar 3 din cei 19 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 16 din 19 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,5 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
47km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 13 mar. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 3 din 19, cu o mediană de 1,5 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 10 feb. 2024
După · 20 mar. 2024

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 9 martie 2024 aerul de lângă foc a ajuns la 74 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 38: de 2,5 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,574 µg/m³
Zile peste prag21 de zile
PM10114 µg/m³
Grosime optică1,07
22 feb.27 feb.3 mar.8 mar.13 mar.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 582Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Sudanul de Sud

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Ulang?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 17 februarie 2024 și 13 martie 2024 (26 de zile). Perimetrul îl datează între 24 februarie 2024 și 13 martie 2024.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 14.721 hectare (147,2 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Ulang (14.816 ha, 3,0 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 42,7 °C, o umiditate minimă de 5 % și rafale de 47 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 75, clasa Foarte extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Sudanul de Sud (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 19. Durata lor mediană a fost de 9 zile, iar suprafața mediană de 5.862 ha; 21 % au trecut de 10.000 ha. Doar 3 din cei 19 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 16 din 19 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,5 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 1 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Data de început: 24 februarie 2024 → 17 februarie 2024.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 24 februarie 2024 – 13 martie 2024. 582 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.