Sari la conținut
worldfires
FR · Franța · –

Incendiul de la Uhart-Cize, februarie 2019 Saint-Michel, Uhart-Cize

Stins · ultima detecție 15 feb. 2019, 13:48 UTC

Focul a început pe 15 februarie 2019 în comuna Uhart-Cize, Franța, iar sateliții au detectat foc timp de 2 zile. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 183 hectare, repartizat între 2 comune.

Această fișă corespunde foarte probabil unei arderi pastorale (écobuage) în Pirinei, nu unui incendiu de pădure. Iarna se ard pășuni și tufărișuri pentru a reînnoi iarba, iar acest foc nu apare în baza oficială a incendiilor de pădure din Franța (BDIFF). De aceea nu intră în clasamentele incendiilor.

Puterea măsurată de satelit este mică (4,6 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.

Suprafață arsă
183ha
perimetru Copernicus
Durată
2zile
15 feb. 2019 – 16 feb. 2019
Comune afectate
2
comune
A început pe
15 feb.
2019
Focare termice
6
într-un singur focar: 5 MW
Pericol la început
3
Foarte scăzut · indice FWI
Putere medie zilnică
22MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 15 feb.16 feb.

Cum a evoluat, zi de zi

15 feb. 2019 · 22 MW · 6

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

17°maximă
48km/h · rafală maximă
21%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 3 zile când a început.

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Saint-Michel 290 loc. · la 2,1 km de centru
    98 ha a ajuns pe 15 feb.
    3,3 %
  2. Uhart-Cize 816 loc. · la 4,0 km de centru a început aici
    85 ha a ajuns pe 15 feb.
    7,2 %

Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Alte terenuri naturale65 %
  • Foioase35 %

Arie protejată Natura 2000 afectată: 99 %

Situri Natura 2000 (Agenția Europeană de Mediu, versiunea 2024) traversate de perimetru.

Acoperirea terenului în perimetru conform Corine Land Cover, așa cum raportează Copernicus.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită0,10 ha
Locuitori< 20

În perimetru se aflau aproximativ 0,10 ha construite, dar aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
15 feb. 15,9 °C 27 % 34 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 3
16 feb. 16,8 °C 21 % 48 km/h 0,0 mm Scăzut 6
17 feb. după 17,1 °C 19 % 55 km/h 0,0 mm Scăzut 8
18 feb. după 14,3 °C 41 % 40 km/h 0,0 mm Scăzut 5
19 feb. după 12,9 °C 54 % 19 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 3
20 feb. după 14,6 °C 50 % 24 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 3
21 feb. după 17,4 °C 38 % 28 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 4
22 feb. după 18,4 °C 32 % 24 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 5
23 feb. după 17,5 °C 32 % 36 km/h 0,0 mm Scăzut 6
24 feb. după 17,2 °C 46 % 34 km/h 0,0 mm Scăzut 6
25 feb. după 17,4 °C 43 % 23 km/h 0,0 mm Scăzut 6
26 feb. după 20,3 °C 29 % 39 km/h 0,0 mm Scăzut 8

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 3,2 și o umiditate minimă de 27 %; înainte: 3 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 26.

FWI la pornire 3,2
Umiditate minimă 27 %
Zile fără ploaie 3
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Saint-Étienne-de-Baïgorry, februarie 2026
215 ha 4 zile FWI 3,3 Umiditate min. 27 % la 16 km, în 2026

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 5,6 mm pe 28 feb..

Ce s-a întâmplat cu ei

3 zile
durată mediană
138 ha
suprafață mediană
0 %
au trecut de 1.000 ha
5,7 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 26 din 26)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (183 ha față de o mediană de 138 ha) și a durat 2 zile, față de 3 zile.

Toți au avut ploaie în cele zece zile de după final: prima zi cu ploaie a adus o mediană de 5,7 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
48km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 16 feb. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 26 din 26, cu o mediană de 5,7 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 8 feb. 2019
După · 23 feb. 2019

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 15 februarie 2019 aerul de lângă foc a ajuns la 36 µg/m³ de PM2,5, dar nicio medie zilnică nu a depășit valoarea recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,536 µg/m³
Zile peste prag0 zile
PM1041 µg/m³
13 feb.15 feb.17 feb.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 6Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Franța

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Uhart-Cize?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 15 februarie 2019 și 16 februarie 2019 (2 zile). Perimetrul îl datează între 15 februarie 2019 și 15 februarie 2019.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 183 hectare (1,8 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Saint-Michel (98 ha, 3,3 %); Uhart-Cize (85 ha, 7,2 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul s-a oprit la 2,1 km de centrul zonei Saint-Michel, cea mai apropiată dintre cele atinse. Este distanța de la perimetru, sau de la cel mai apropiat focar, până la punctul care marchează centrul; nu înseamnă că a intrat în case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 16,8 °C, o umiditate minimă de 21 % și rafale de 48 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 6, clasa Scăzut.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Franța (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 26. Durata lor mediană a fost de 3 zile, iar suprafața mediană de 138 ha; 0 % au trecut de 1.000 ha. Toți au avut ploaie în cele zece zile de după final: prima zi cu ploaie a adus o mediană de 5,7 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 112 · 18 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 112 · 18.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 15 februarie 2019 – 15 februarie 2019. 6 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.
  • Probabil o ardere de vegetație: nu intră în totaluri.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM5 (Open Data Commons Attribution License 1.0). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.