Focul a pornit pe 10 decembrie 2024 în Tureta, Nigeria, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 14 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 4.893 hectare, împărțit între o singură comună.
Este al 2-lea ca mărime din Sokoto din 2016 (din 18 cu pagină). Al 18-lea din Nigeria în 2024, din 118.
coincide cu datele oficialecu rezervedoar satelitmodel
La copiere, fraza este
Bifează cifrele pe care le vrei: din ele se compun șapoul și fișierul CSV.
Suprafață arsă
doar satelit
4.893ha
Reuniunea a 2 perimetre GWIS (Copernicus): suprapunerile se numără o singură dată.
Sursă
GWIS (Copernicus)
Dată
10 dec. 2024 – 23 dec. 2024
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă cu care să fie comparată.
Durată din satelit
doar satelit
14zile
De pe 10 dec. 2024 până pe 23 dec. 2024: prima și ultima zi cu foc din fișă.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
ultima detecție: 21 dec. 2024, 12:49 UTC
+− verificare
Sateliții trec de câteva ori pe zi, iar norii sau fumul pot ascunde focul: lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială. Serviciul de urgență al fiecărei țări declară un incendiu localizat sau stins.
Început
doar satelit
10 dec. 2024
Prima zi cu foc văzută de sateliți sau de perimetru.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
10 dec. 2024
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă: aici nu se cunosc nici ora alertei, nici cauza.
Focare termice
doar satelit
124
Detecții VIIRS la 375 m. Cel mai intens focar: 98 MW.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (Suomi NPP)
Dată
10 dec. 2024 – 23 dec. 2024
+− verificare
Nu există un registru oficial cu care să se compare. Fiecare focar este un pixel detectat la o trecere a satelitului, nu un incendiu separat.
Cea mai grea zi
doar satelit
736MW
Putere radiativă însumată pe 10 decembrie 2024; focare în acea zi: 48.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (FRP)
Dată
10 dec. 2024
+− verificare
Puterea radiativă (FRP) măsoară energia emisă de foc când trece satelitul. Însumată pe zile, compară intensitatea, nu suprafața.
Pericol la început
model
41,6FWI · foarte ridicat
Indicele meteorologic de pericol FWI (sistemul canadian) calculat de WorldFires pentru ziua în care a început. Zile consecutive fără ploaie înainte: 48.
Este un indice calculat cu datele unui model meteorologic, nu o măsurătoare a incendiului și nici o avertizare oficială. Avertizările de pericol le emite autoritatea fiecărei țări. Numărul de urgență și avertizări oficiale ›
Vremea în timpul incendiului
model
35,6°C · 18 % UR
Maxima de 35,6 °C și umiditatea minimă de 18 % pe 11 decembrie 2024; rafale de 45 km/h pe 19 decembrie 2024.
Sunt valori de model pentru o celulă de circa 25 km, nu de la o stație: pot diferi de ce s-a măsurat pe teren.
ⓘJurnalul de modificări al acestei fișe este ținut din 24 octombrie 2026: în fiecare noapte se compară ce publică și se notează diferența. Ce e mai vechi se reconstituie cu data fiecărei surse și se marchează ca reconstituit.
Arată
jurnal
Suprafață: 5.036 → 4.893 ha.
· reconstituitmeteo
Vremea și FWI calculate cu reanaliza ERA5
jurnal
Ultima zi cu foc: 18 decembrie 2024 → 23 decembrie 2024.
Versiunea păstrează suprafața, datele, numele și registrul oficial; suprafața așa cum a fost notată (modificările sub 2 % nu se notează). Harta, focarele și vremea se văd mereu ca azi.
Citare
Șapou de circa 60 de cuvinte doar cifre, fără adjective
CSV-ul fișei tureta-2024-12-2.csv · pe zile, fără focare individuale
fecha
focos_viirs
frp_mw
tmax_c
tmin_c
hr_min_pct
viento_max_kmh
racha_max_kmh
precip_mm
fwi
clase_fwi
dentro_del_incendio
2024-12-10
48
736
35
19,3
20
13,9
31
0
41,6
muy_alto
1
2024-12-11
1
1
35,6
20
18
18,8
39,2
0
48,7
muy_alto
1
2024-12-12
11
53
34,1
20,2
17
17,3
36,7
0
47,4
muy_alto
1
2024-12-13
0
0
34,1
17,5
14
16,9
36
0
49,3
muy_alto
1
2024-12-14
4
54
32,2
18,6
14
19,7
41,8
0
52,9
extremo
1
2024-12-15
22
135
30,1
17,9
21
20
41,4
0
50,9
extremo
1
2024-12-16
20
90
30,5
16,2
21
17,3
36,7
0
47,7
muy_alto
1
2024-12-17
8
50
31,7
16,3
18
18,5
38,2
0
49,3
muy_alto
1
2024-12-18
7
24
29,2
15,9
19
19,5
41
0
50,8
extremo
1
2024-12-19
0
0
26,7
15,4
23
22,3
45
0
50,1
extremo
1
2024-12-20
0
0
27,2
16,3
22
19,9
41
0
47,5
muy_alto
1
2024-12-21
3
11
28,2
15,4
23
19,5
40,3
0
47,1
muy_alto
1
2024-12-22
0
0
29
16,5
22
19
39,2
0
46,8
muy_alto
1
2024-12-23
0
0
30,3
16
20
16,9
36
0
44,8
muy_alto
1
2024-12-24
0
0
31,7
16,6
21
15,5
33,5
0
43,6
muy_alto
0
2024-12-25
0
0
32,1
16,3
19
16,2
34,2
0
44,6
muy_alto
0
2024-12-26
0
0
31
15,6
14
17,2
36,7
0
48,2
muy_alto
0
2024-12-27
0
0
30,9
16,4
17
18,1
38,2
0
49,5
muy_alto
0
2024-12-28
0
0
30,9
15,3
18
16,4
35,6
0
47,8
muy_alto
0
2024-12-29
0
0
31,9
15,7
16
17,2
36
0
49
muy_alto
0
2024-12-30
0
0
32,8
17,9
17
17,1
36
0
49,1
muy_alto
0
2024-12-31
0
0
32,9
19,4
19
16,8
35,3
0
49,1
muy_alto
0
2025-01-01
0
0
33,4
18,4
21
16,1
34,2
0
48,5
muy_alto
0
2025-01-02
0
0
35,2
18,6
20
13,9
30,2
0
46,3
muy_alto
0
Se generează în browserul tău cu datele acestei pagini: un fișier pe incendiu, agregat pe zile și fără focare individuale.
Widget live pentru articol
Se actualizează singur cât timp focul e activ și trimite la această fișă. Gratuit, cu atribuirea din subsol.
Sursele acestei fișe: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Cum facem fișele: metodologie
Suprafață arsă
4.893ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
14zile
10 dec. 2024 – 23 dec. 2024
Comune afectate
1
zone de administrație locală
A început pe
10 dec.
2024
Focare termice
124
într-un singur focar: 98 MW
Pericol la început
42
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
128MW
puterea detectată pe zi, în medie
Unde a ars
FOCARE PE ZI
10 dec.23 dec.
Vezi evoluția21 dec. 2024
Cum a evoluat, zi de zi
10 dec.12 dec.15 dec.17 dec.21 dec.
Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.
Pe ce vreme a ars
36°maximă
45km/h · rafală maximă
14%umiditate minimă
Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 48 de zile când a început.
Zona mai arsese
49 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 145 ha în 2018, 896 ha în 2021, 924 ha în 2022, 1.195 ha în 2023. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 2.391 ha care arseseră deja.
Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
Oameni și clădiri în perimetru
GHSL 2025
Suprafață construită< 0,1ha
Locuitori< 20
În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zi
Maximă
Umiditate min.
Rafală max.
Ploaie
Pericol (FWI)
10 dec.
35,0 °C
20 %
31 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 42
11 dec.
35,6 °C
18 %
39 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 49
12 dec.
34,1 °C
17 %
37 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 47
13 dec.
34,1 °C
14 %
36 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 49
14 dec.
32,2 °C
14 %
42 km/h
0,0 mm
Extrem 53
15 dec.
30,1 °C
21 %
41 km/h
0,0 mm
Extrem 51
16 dec.
30,5 °C
21 %
37 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 48
17 dec.
31,7 °C
18 %
38 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 49
18 dec.
29,2 °C
19 %
41 km/h
0,0 mm
Extrem 51
19 dec.
26,7 °C
23 %
45 km/h
0,0 mm
Extrem 50
20 dec.
27,2 °C
22 %
41 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 48
21 dec.
28,2 °C
23 %
40 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 47
22 dec.
29,0 °C
22 %
39 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 47
23 dec.
30,3 °C
20 %
36 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 45
24 dec. după
31,7 °C
21 %
34 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 44
25 dec. după
32,1 °C
19 %
34 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 45
26 dec. după
31,0 °C
14 %
37 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 48
27 dec. după
30,9 °C
17 %
38 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 50
28 dec. după
30,9 °C
18 %
36 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 48
29 dec. după
31,9 °C
16 %
36 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 49
30 dec. după
32,8 °C
17 %
36 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 49
31 dec. după
32,9 °C
19 %
35 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 49
1 ian. după
33,4 °C
21 %
34 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 48
2 ian. după
35,2 °C
20 %
30 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 46
Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme
A pornit cu un FWI de 41,6 și o umiditate minimă de 20 %; înainte: 48 de zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 58.
FWI la pornire41,6
Umiditate minimă20 %
Zile fără ploaie48
acest focgemeni aleșirestul zonei
Aproape identiciAsemănători
Contururile celor mai asemănători gemeni
Acest foc · Incendiul de la Tureta, 10 decembrie 2024
4.893 ha14 zileFWI 41,6Umiditate min. 20 %
Incendiul de la Birnin Gwari, decembrie 2020
2.076 ha8 zileFWI 41,9Umiditate min. 21 %la 187 km, în 2020
Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.
A fost de 1,7 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 14 zile, față de 10 zile.
Doar 9 din cei 58 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La niciunul n-a căzut 1 mm în cele zece zile de după final: toți s-au stins fără ploaie.
Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm
Cum s-a terminat
—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
45km/h · rafală max.
A fost considerat încheiat pe 23 dec. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Niciunul dintre cei 58 gemeni ai săi n-a avut ploaie la final.
Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Cum se alege un geamăn
Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.
Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.
↔
Înainte · 3 dec. 2024
După · 30 dec. 2024
Sentinel-2 nu a trecut pe aici în acea zi. Încearcă altă dată sau culorile false, care sunt zilnice.
Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.
Fumul
CAMS · Copernicus
Pe 19 decembrie 2024 aerul de lângă foc a ajuns la 425 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 340: de 23 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).
Vârf de PM2,5425µg/m³
Zile peste prag14zile
PM103.271µg/m³
Grosime optică2,07
OMS 15
8 dec.11 dec.14 dec.17 dec.20 dec.
BunAcceptabilModeratRăuFoarte răuExtrem
Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabelul detecțiilor· 124Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.›
⬇ Descarcă CSVOrele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 10 decembrie 2024 și 23 decembrie 2024 (14 zile). Perimetrul îl datează între 10 decembrie 2024 și 18 decembrie 2024.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 4.893 hectare (48,9 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Tureta (5.065 ha, 2,7 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 35,6 °C, o umiditate minimă de 14 % și rafale de 45 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 53, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Nigeria (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 58. Durata lor mediană a fost de 10 zile, iar suprafața mediană de 2.873 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. Doar 9 din cei 58 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La niciunul n-a căzut 1 mm în cele zece zile de după final: toți s-au stins fără ploaie.
Unde se verifică
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
⚑Semnalează o eroareDe unde știm asta›
Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 2 poligoane grupate în această fișă.
Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 10 decembrie 2024 – 18 decembrie 2024. 124 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.
Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.