Sari la conținut
worldfires
BG · Bulgaria ·

Incendiul de la Tundzha, septembrie 2017 Тунджа · Tundzha

Stins · ultima detecție 3 sept. 2017, 11:03 UTC

Focul a început pe 3 septembrie 2017 în comuna Tundzha, Bulgaria, iar sateliții au detectat foc timp de 1 zi. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 594 hectare, repartizat între o singură comună.

Este al 6-lea ca mărime din Yambol din 2016 (din 17 cu pagină). Al 3-lea din Bulgaria în 2017, din 10.

Puterea măsurată de satelit este mică (8,0 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.

Suprafață arsă
594ha
perimetru Copernicus
Durată
1zi
3 sept. 2017 – 3 sept. 2017
Comune afectate
1
comune
A început pe
3 sept.
2017
Focare termice
2
într-un singur focar: 8 MW
Pericol la început
39
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
15MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 3 sept.3 sept.

Cum a evoluat, zi de zi

3 sept. 2017 · 15 MW · 2

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

33°maximă
41km/h · rafală maximă
29%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 4 zile când a început.

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 2,5 % din suprafața pe care o are București (5,9 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Tundzha Тунджа 20.196 loc. · la 25,9 km de centru a început aici
    595 ha a ajuns pe 3 sept.
    0,5 %

Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Terenuri agricole82 %
  • Tufărișuri și tranziție12 %
  • Foioase5,9 %

Arie protejată Natura 2000 afectată: 61 %

Situri Natura 2000 (Agenția Europeană de Mediu, versiunea 2024) traversate de perimetru.

Acoperirea terenului în perimetru conform Corine Land Cover, așa cum raportează Copernicus.

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
3 sept. 33,0 °C 29 % 41 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
4 sept. după 26,7 °C 34 % 37 km/h 0,0 mm Ridicat 33
5 sept. după 25,8 °C 28 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 32
6 sept. după 25,7 °C 30 % 46 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
7 sept. după 30,0 °C 24 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 30
8 sept. după 31,3 °C 24 % 25 km/h 0,0 mm Ridicat 33
9 sept. după 31,4 °C 29 % 36 km/h 0,0 mm Ridicat 37
10 sept. după 31,3 °C 29 % 23 km/h 0,0 mm Ridicat 31
11 sept. după 32,4 °C 28 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 35
12 sept. după 32,6 °C 24 % 40 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
13 sept. după 30,8 °C 33 % 27 km/h 0,0 mm Ridicat 34

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 38,9 și o umiditate minimă de 29 %; înainte: 4 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 23.

FWI la pornire 38,9
Umiditate minimă 29 %
Zile fără ploaie 4
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Simeonovgrad, august 2023
132 ha 1 zi FWI 38,9 Umiditate min. 30 % la 53 km, în 2023

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 1,2 mm pe 31 aug..

Ce s-a întâmplat cu ei

1 zi
durată mediană
245 ha
suprafață mediană
9 %
au trecut de 1.000 ha
1,8 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 18 din 23)

A fost de 2,4 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 1 zi, față de 1 zi.

Doar 3 din cei 23 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 5 din 23 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,8 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
41km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 3 sept. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 18 din 23, cu o mediană de 1,8 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 27 aug. 2017
După · 10 sept. 2017

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 2 septembrie 2017 aerul de lângă foc a ajuns la 37 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 20: de 1,3 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,537 µg/m³
Zile peste prag2 zile
PM1041 µg/m³
1 sept.3 sept.5 sept.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 2Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Bulgaria

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Tundzha?
Copernicus îl datează între 3 septembrie 2017 și 3 septembrie 2017: 1 zi între prima și ultima imagine cu foc.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 594 hectare (5,9 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Tundzha (595 ha, 0,5 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul a pornit din Tundzha și s-a oprit la 25,9 km de centrul acesteia. Este distanța de la perimetru, sau de la cel mai apropiat focar, până la punctul care marchează centrul; nu înseamnă că a intrat în case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 33,0 °C, o umiditate minimă de 29 % și rafale de 41 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 39, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Bulgaria (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 23. Durata lor mediană a fost de 1 zi, iar suprafața mediană de 245 ha; 9 % au trecut de 1.000 ha. Doar 3 din cei 23 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 5 din 23 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,8 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 112.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 2 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.