Sari la conținut
worldfires
CI · Côte d’Ivoire · –

Incendiul de la Tiébissou, ianuarie 2022 Molonou-Blé, Tiébissou, Didiévi

Stins · ultima detecție 27 ian. 2022, 13:44 UTC

Focul a pornit pe 14 ianuarie 2022 în Tiébissou, Côte d’Ivoire, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 14 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 7.179 hectare, împărțit între 4 comune.

Este al 5-lea ca mărime din Lacs din 2016 (din 116 cu pagină). Al 8-lea din Côte d’Ivoire în 2022, din 126.

Suprafață arsă
7.179ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
14zile
14 ian. 2022 – 27 ian. 2022
Comune afectate
4
subprefecturi
A început pe
14 ian.
2022
Focare termice
242
într-un singur focar: 76 MW
Pericol la început
34
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
172MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 14 ian.27 ian.
27 ian. 2022

Cum a evoluat, zi de zi

14 ian. 2022 · 4 MW · 5 16 ian. 2022 · 136 MW · 10 17 ian. 2022 · 21 MW · 3 19 ian. 2022 · 9 MW · 4 20 ian. 2022 · 139 MW · 21 21 ian. 2022 · 39 MW · 9 22 ian. 2022 · 25 MW · 6 23 ian. 2022 · 135 MW · 19 24 ian. 2022 · 87 MW · 8 25 ian. 2022 · 560 MW · 55 26 ian. 2022 · 873 MW · 94 27 ian. 2022 · 38 MW · 8
14 ian. 19 ian. 22 ian. 26 ian.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

37°maximă
34km/h · rafală maximă
9%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 58 de zile când a început.

Zona mai arsese

19 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 1 ha în 2017, 434 ha în 2019, 1.051 ha în 2020. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 1.378 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 30 % din suprafața pe care o are București (72 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. 5.984 ha a ajuns pe 16 ian.
    15 %
  2. Tiébissou a început aici
    1.085 ha a ajuns pe 14 ian.
    1,2 %
  3. 87 ha
    0,2 %
  4. 69 ha a ajuns pe 23 ian.
    0,2 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită0,26 ha
Locuitori≈ 50

În perimetru se aflau aproximativ 0,26 ha construite și locuiau aproximativ 50 de persoane (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
14 ian. 36,2 °C 28 % 22 km/h 0,0 mm Ridicat 34
15 ian. 36,6 °C 23 % 22 km/h 0,0 mm Ridicat 34
16 ian. 36,7 °C 19 % 33 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
17 ian. 37,1 °C 14 % 17 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
18 ian. 35,4 °C 19 % 27 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
19 ian. 35,6 °C 12 % 31 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
20 ian. 35,4 °C 14 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
21 ian. 35,4 °C 9 % 31 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
22 ian. 35,6 °C 11 % 34 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
23 ian. 35,4 °C 13 % 29 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
24 ian. 36,0 °C 12 % 29 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
25 ian. 36,4 °C 10 % 34 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 50
26 ian. 36,2 °C 10 % 25 km/h 0,0 mm Extrem 50
27 ian. 35,9 °C 28 % 24 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
28 ian. după 36,2 °C 27 % 26 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
29 ian. după 36,6 °C 23 % 33 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
30 ian. după 36,2 °C 16 % 33 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
31 ian. după 37,0 °C 14 % 22 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
1 feb. după 36,4 °C 14 % 31 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
2 feb. după 36,2 °C 16 % 21 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
3 feb. după 36,5 °C 15 % 19 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
4 feb. după 36,8 °C 25 % 20 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
5 feb. după 36,9 °C 29 % 22 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
6 feb. după 37,0 °C 26 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 34,0 și o umiditate minimă de 28 %; înainte: 58 de zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 52.

FWI la pornire 34,0
Umiditate minimă 28 %
Zile fără ploaie 58
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Fronan, februarie 2023
1.671 ha 7 zile FWI 34,9 Umiditate min. 28 % la 146 km, în 2023

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

6 zile
durată mediană
1.333 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
1,8 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 12 din 52)

A fost de 5,4 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 14 zile, față de 6 zile.

Doar 2 din cei 52 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 40 din 52 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,8 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
34km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 27 ian. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 12 din 52, cu o mediană de 1,8 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 7 ian. 2022
După · 3 feb. 2022

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 242Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Côte d’Ivoire

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Tiébissou?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 14 ianuarie 2022 și 27 ianuarie 2022 (14 zile). Perimetrul îl datează între 20 ianuarie 2022 și 27 ianuarie 2022.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 7.179 hectare (71,8 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 4 comune: Molonou-Blé (5.984 ha, 15 %); Tiébissou (1.085 ha, 1,2 %); Didiévi (87 ha, 0,2 %); Boli (69 ha, 0,2 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 37,1 °C, o umiditate minimă de 9 % și rafale de 34 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 50, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Côte d’Ivoire (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 52. Durata lor mediană a fost de 6 zile, iar suprafața mediană de 1.333 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. Doar 2 din cei 52 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 40 din 52 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,8 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 180 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 180.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 2 poligoane grupate în această fișă.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 20 ianuarie 2022 – 27 ianuarie 2022. 242 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.