Sari la conținut
worldfires
ZA · Africa de Sud · –

Incendiul de la Thembisile, iulie 2021 Thembisile, City of Tshwane

Stins · ultima detecție 24 iul. 2021, 12:00 UTC

Focul a pornit pe 21 iulie 2021 în Thembisile, Africa de Sud, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 4 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 3.524 hectare, împărțit între 2 comune.

Este al 55-lea ca mărime din Mpumalanga din 2016 (din 182 cu pagină). Al 47-lea din Africa de Sud în 2021, din 156.

Suprafață arsă
3.524ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
4zile
21 iul. 2021 – 24 iul. 2021
Comune afectate
2
comune
A început pe
21 iul.
2021
Focare termice
125
într-un singur focar: 139 MW
Pericol la început
45
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
477MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 21 iul.24 iul.
24 iul. 2021

Cum a evoluat, zi de zi

21 iul. 2021 · 782 MW · 23 22 iul. 2021 · 1.094 MW · 95 23 iul. 2021 · 22 MW · 5 24 iul. 2021 · 12 MW · 2
21 iul. 22 iul. 23 iul. 24 iul.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

22°maximă
43km/h · rafală maximă
8%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 49 de zile când a început.

Zona mai arsese

30 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 1.040 ha în 2017.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 15 % din suprafața pe care o are București (35 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Thembisile a început aici
    2.329 ha a ajuns pe 21 iul.
    1,0 %
  2. 1.205 ha a ajuns pe 21 iul.
    0,2 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită0,11 ha
Locuitori< 20

În perimetru se aflau aproximativ 0,11 ha construite, dar aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
21 iul. 21,5 °C 19 % 43 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
22 iul. 16,5 °C 8 % 42 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
23 iul. 15,6 °C 13 % 30 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
24 iul. 16,0 °C 16 % 27 km/h 0,0 mm Ridicat 37
25 iul. după 16,5 °C 22 % 24 km/h 0,0 mm Ridicat 33
26 iul. după 17,1 °C 28 % 25 km/h 0,0 mm Ridicat 31
27 iul. după 18,3 °C 25 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 30
28 iul. după 20,0 °C 18 % 23 km/h 0,0 mm Ridicat 30
29 iul. după 24,1 °C 12 % 31 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
30 iul. după 22,2 °C 15 % 26 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
31 iul. după 22,2 °C 19 % 20 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 38
1 aug. după 24,2 °C 14 % 30 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
2 aug. după 25,9 °C 7 % 33 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 50
3 aug. după 21,6 °C 29 % 37 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 44,6 și o umiditate minimă de 19 %; înainte: 49 de zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 37.

FWI la pornire 44,6
Umiditate minimă 19 %
Zile fără ploaie 49
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Thembisile, septembrie 2023
2.458 ha 3 zile FWI 47,4 Umiditate min. 16 % la 3 km, în 2023

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 1,2 mm pe 19 sept..

Ce s-a întâmplat cu ei

4 zile
durată mediană
2.629 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
2,6 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 16 din 37)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (3.524 ha față de o mediană de 2.629 ha) și a durat 4 zile, față de 4 zile.

La 21 din 37 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,6 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
43km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 24 iul. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 16 din 37, cu o mediană de 2,6 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 14 iul. 2021
După · 31 iul. 2021

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 125Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Africa de Sud

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Thembisile?
GWIS (Copernicus) îl datează între 21 iulie 2021 și 24 iulie 2021: 4 zile între primul și ultimul punct fierbinte al perimetrului.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 3.524 hectare (35,2 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Thembisile (2.329 ha, 1,0 %); City of Tshwane (1.205 ha, 0,2 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 21,5 °C, o umiditate minimă de 8 % și rafale de 43 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 46, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Africa de Sud (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 37. Durata lor mediană a fost de 4 zile, iar suprafața mediană de 2.629 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. La 21 din 37 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,6 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 10177 · 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 10177 · 112.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 125 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.