Sari la conținut
worldfires
CM · Camerun · –

Incendiul de la Tcholliré, 27 noiembrie 2022 Tcholliré

Stins · ultima detecție 5 dec. 2022, 12:54 UTC

Focul a pornit pe 27 noiembrie 2022 în Tcholliré, Camerun, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 9 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 1.769 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 327-lea ca mărime din North din 2016 (din 1268 cu pagină). Al 52-lea din Camerun în 2022, din 200.

Puterea măsurată de satelit este mică (21,1 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.

Suprafață arsă
1.769ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
9zile
27 nov. 2022 – 5 dec. 2022
Comune afectate
1
comune
A început pe
27 nov.
2022
Focare termice
43
într-un singur focar: 21 MW
Pericol la început
42
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
70MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 27 nov.5 dec.
5 dec. 2022

Cum a evoluat, zi de zi

27 nov. 2022 · 42 MW · 2 28 nov. 2022 · 53 MW · 5 30 nov. 2022 · 57 MW · 10 1 dec. 2022 · 190 MW · 20 2 dec. 2022 · 78 MW · 5 5 dec. 2022 · 3 MW · 1
27 nov. 1 dec.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

36°maximă
41km/h · rafală maximă
10%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 34 de zile când a început.

Zona mai arsese

70 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 527 ha în 2016, 47 ha în 2019, 834 ha în 2021. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 1.232 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 7,5 % din suprafața pe care o are București (18 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Tcholliré a început aici
    1.782 ha a ajuns pe 27 nov.
    0,1 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

A pornit cu Aer foarte uscat: 32 % din suprafața din Camerun

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
27 nov. 34,5 °C 10 % 23 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
28 nov. 34,2 °C 17 % 20 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
29 nov. 33,5 °C 13 % 27 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
30 nov. 33,6 °C 15 % 25 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
1 dec. 33,5 °C 14 % 26 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
2 dec. 34,0 °C 16 % 32 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
3 dec. 35,2 °C 21 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
4 dec. 36,3 °C 19 % 41 km/h 0,0 mm Extrem 51
5 dec. 35,1 °C 14 % 30 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
6 dec. după 34,7 °C 16 % 30 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
7 dec. după 33,4 °C 15 % 29 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
8 dec. după 32,1 °C 15 % 29 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
9 dec. după 32,4 °C 14 % 27 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
10 dec. după 33,7 °C 11 % 27 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
11 dec. după 34,5 °C 15 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
12 dec. după 35,0 °C 10 % 26 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
13 dec. după 35,4 °C 9 % 26 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
14 dec. după 34,8 °C 15 % 27 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
15 dec. după 34,6 °C 11 % 25 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 42,4 și o umiditate minimă de 10 %; înainte: 34 de zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 25.

FWI la pornire 42,4
Umiditate minimă 10 %
Zile fără ploaie 34
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Touboro, decembrie 2023
1.080 ha 8 zile FWI 42,2 Umiditate min. 10 % la 143 km, în 2023

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

4 zile
durată mediană
1.494 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
—
ploaia de la final (mediană; au avut-o 0 din 25)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (1.769 ha față de o mediană de 1.494 ha) și a durat 9 zile, față de 4 zile.

La niciunul n-a căzut 1 mm în cele zece zile de după final: toți s-au stins fără ploaie.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
41km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 5 dec. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Niciunul dintre cei 25 gemeni ai săi n-a avut ploaie la final.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 20 nov. 2022
După · 12 dec. 2022

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 2 decembrie 2022 aerul de lângă foc a ajuns la 36 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 26: de 1,8 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,536 µg/m³
Zile peste prag10 zile
PM1082 µg/m³
Grosime optică0,39
26 nov.28 nov.30 nov.2 dec.4 dec.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 43Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Camerun

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Tcholliré?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 27 noiembrie 2022 și 5 decembrie 2022 (9 zile). Perimetrul îl datează între 28 noiembrie 2022 și 2 decembrie 2022.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 1.769 hectare (17,7 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Tcholliré (1.782 ha, 0,1 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 36,3 °C, o umiditate minimă de 10 % și rafale de 41 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 51, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Camerun (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 25. Durata lor mediană a fost de 4 zile, iar suprafața mediană de 1.494 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. La niciunul n-a căzut 1 mm în cele zece zile de după final: toți s-au stins fără ploaie.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 2 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 2 decembrie 2022 → 5 decembrie 2022.
  2. Data de început: 28 noiembrie 2022 → 27 noiembrie 2022.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 28 noiembrie 2022 – 2 decembrie 2022. 43 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.