Sari la conținut
worldfires
PE · Peru · –

Incendiul de la Tayacaja, octombrie 2026 Tayacaja, Huancavelica, Churcampa

Stins · ultima detecție 19 oct. 2026, 18:56 UTC

Sateliții au detectat foc pentru prima dată pe 1 octombrie 2026 în Tayacaja, Peru. A fost activ 18 zile, cu 90 focare termice și o suprafață cu foc de circa 1.120 hectare reconstituită din ele, repartizată între 4 comune.

Perimetru GWIS în timp aproape real, de după schimbarea stratului (octombrie 2025): acest incendiu nu este comparat cu incendii din anii anteriori, pentru că de atunci stratul GWIS dă perimetre mai numeroase și mai mari.

Compară cu…

GWIS (Copernicus) nu a publicat încă perimetrul acestui foc. Îl reconstituie din punctele fierbinți, ceea ce poate dura câteva zile, și nu sosește întotdeauna. Deocamdată suprafața este cea reconstituită din punctele fierbinți (circa 14 hectare pe pixel). Dacă sosește perimetrul, fișa îl preia singură și își păstrează adresa.

Suprafață cu foc
≈ 1.120ha
reconstituită din focare, fără perimetru oficial
Durată
18zile
1 oct. 2026 – 18 oct. 2026
Comune afectate
4
provincii
A început pe
1 oct.
2026
Focare termice
90
într-un singur focar: 127 MW
Pericol la început
3
Foarte scăzut · indice FWI
Putere medie zilnică
23MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 1 oct.18 oct.
19 oct. 2026

Cum a evoluat, zi de zi

15 oct. 2026 · 38 MW · 5 16 oct. 2026 · 7 MW · 2 17 oct. 2026 · 27 MW · 5 18 oct. 2026 · 0 MW · 0 19 oct. 2026 · 20 MW · 1
15 oct. 16 oct. 17 oct. 18 oct. 19 oct.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

19°maximă
45km/h · rafală maximă
11%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de o zi când a început. După incendiu a venit ploaia: 4,0 mm pe 19 oct..

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Tayacaja 1.703 loc. a început aici
    770 ha a ajuns pe 1 oct.
    0,2 %
  2. Huancavelica 22.244 loc.
    238 ha a ajuns pe 1 oct.
    0,1 %
  3. Churcampa 3.783 loc.
    112 ha a ajuns pe 2 oct.
    0,1 %
  4. Acobamba 5.593 loc.
    0 ha a ajuns pe 3 oct.
    0,0 %

Suprafața cu foc din fiecare comună, reconstituită din focare (circa 14 hectare pe pixel VIIRS). O estimare până la sosirea perimetrului oficial. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
1 oct. 16,4 °C 17 % 37 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 3
2 oct. 16,8 °C 27 % 38 km/h 0,1 mm Scăzut 6
3 oct. 18,7 °C 17 % 41 km/h 0,0 mm Scăzut 10
4 oct. 18,2 °C 21 % 41 km/h 0,0 mm Scăzut 11
5 oct. 19,0 °C 17 % 38 km/h 0,0 mm Moderat 13
6 oct. 19,3 °C 12 % 45 km/h 0,0 mm Moderat 15
7 oct. 17,0 °C 28 % 40 km/h 0,4 mm Moderat 14
8 oct. 17,7 °C 28 % 37 km/h 0,4 mm Moderat 14
9 oct. 16,5 °C 31 % 36 km/h 0,4 mm Moderat 13
10 oct. 16,5 °C 39 % 34 km/h 0,9 mm Scăzut 6
11 oct. 17,1 °C 39 % 32 km/h 1,2 mm Foarte scăzut 4
12 oct. 19,2 °C 19 % 41 km/h 0,0 mm Scăzut 11
13 oct. 19,2 °C 11 % 43 km/h 0,0 mm Moderat 18
14 oct. 18,2 °C 25 % 41 km/h 0,6 mm Moderat 14
15 oct. 17,5 °C 39 % 38 km/h 0,5 mm Moderat 13
16 oct. 17,8 °C 40 % 37 km/h 1,3 mm Foarte scăzut 5
17 oct. 18,6 °C 33 % 37 km/h 2,7 mm Foarte scăzut 2
18 oct. 16,3 °C 47 % 35 km/h 2,8 mm Foarte scăzut 1
19 oct. după 16,9 °C 38 % 43 km/h 4,0 mm Foarte scăzut 1

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 24 sept. 2026
După · 25 oct. 2026

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 3 octombrie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 51 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 26: de 1,7 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,551 µg/m³
Zile peste prag2 zile
PM1055 µg/m³
Grosime optică0,38
29 sept.3 oct.7 oct.11 oct.15 oct.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 90Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Tayacaja?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți, a ars între 1 octombrie 2026 și 18 octombrie 2026 (18 zile între primul și ultimul focar). Încă nu există un perimetru care să îl dateze.
Ce suprafață a ars?
Nu există încă un perimetru. Punctele fierbinți reconstituie circa 1.120 hectare cu foc (11,2 km²), o cifră aproximativă; GWIS o va da pe a sa când va publica perimetrul, ceea ce poate dura câteva zile.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 4 comune: Tayacaja (770 ha, 0,2 %); Huancavelica (238 ha, 0,1 %); Churcampa (112 ha, 0,1 %); Acobamba (0 ha, 0,0 %).
Incendiul de la Tayacaja mai este activ?
Nicio detecție de foc de la 19 oct. 2026, 18:56 UTC. Lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 19,3 °C, o umiditate minimă de 11 % și rafale de 45 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 18, clasa Moderat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Peru (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 116 · 105 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 116 · 105.

De unde știm asta
  • Încă fără perimetru: suprafața (≈ 1.120 ha) este estimată numărând pixelii VIIRS cu foc, de circa 14 ha fiecare.
  • Datele primului și ultimului focar VIIRS din grup. 90 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.