Incendiul de la Taobei District, 17 martie 2018
洮北区 · Taobei District, Zhenlai County
Stins · ultima măsurătoare pe 28 mar. 2018
Focul a pornit pe 17 martie 2018 în Taobei District, China, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 12 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 2.522 hectare, împărțit între 2 comune.
Este al 76-lea ca mărime din Jilin Province din 2016 (din 394 cu pagină). Al 3-lea din China în 2018, din 44.
coincide cu datele oficialecu rezervedoar satelitmodel
La copiere, fraza este
Bifează cifrele pe care le vrei: din ele se compun șapoul și fișierul CSV.
Suprafață arsă
doar satelit
2.522ha
Reuniunea a 2 perimetre GWIS (Copernicus): suprapunerile se numără o singură dată.
Sursă
GWIS (Copernicus)
Dată
17 mar. 2018 – 28 mar. 2018
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă cu care să fie comparată.
Durată din satelit
doar satelit
12zile
De pe 17 mar. 2018 până pe 28 mar. 2018: prima și ultima zi cu foc din fișă.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
17 mar. 2018 – 28 mar. 2018
+− verificare
Sateliții trec de câteva ori pe zi, iar norii sau fumul pot ascunde focul: lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială. Serviciul de urgență al fiecărei țări declară un incendiu localizat sau stins.
Început
doar satelit
17 mar. 2018
Prima zi cu foc văzută de sateliți sau de perimetru.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
17 mar. 2018
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă: aici nu se cunosc nici ora alertei, nici cauza.
Pericol la început
model
6,3FWI · scăzut
Indicele meteorologic de pericol FWI (sistemul canadian) calculat de WorldFires pentru ziua în care a început. Zile consecutive fără ploaie înainte: 13.
Este un indice calculat cu datele unui model meteorologic, nu o măsurătoare a incendiului și nici o avertizare oficială. Avertizările de pericol le emite autoritatea fiecărei țări. Numărul de urgență și avertizări oficiale ›
Vremea în timpul incendiului
model
25,6°C · 8 % UR
Maxima de 25,6 °C și umiditatea minimă de 8 % pe 26 martie 2018; rafale de 70 km/h pe 27 martie 2018.
Sunt valori de model pentru o celulă de circa 25 km, nu de la o stație: pot diferi de ce s-a măsurat pe teren.
Locuiau în interior
model
≈ 300persoane
Locuitori estimați în interiorul perimetrului și 13 ha construite (grilă de 100 m, epoca 2020).
Sursă
GHSL R2023A · JRC
Dată
calculat pe 24 octombrie 2026
+− verificare
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.
ⓘJurnalul de modificări al acestei fișe este ținut din 24 octombrie 2026: în fiecare noapte se compară ce publică și se notează diferența. Ce e mai vechi se reconstituie cu data fiecărei surse și se marchează ca reconstituit.
Versiunea păstrează suprafața, datele, numele și registrul oficial; suprafața așa cum a fost notată (modificările sub 2 % nu se notează). Harta, focarele și vremea se văd mereu ca azi.
Citare
Șapou de circa 60 de cuvinte doar cifre, fără adjective
CSV-ul fișei taobei-district-2018-03-2.csv · pe zile, fără focare individuale
fecha
focos_viirs
frp_mw
tmax_c
tmin_c
hr_min_pct
viento_max_kmh
racha_max_kmh
precip_mm
fwi
clase_fwi
dentro_del_incendio
2018-03-17
0
0
9,9
-5
16
19,4
32
0
6,3
bajo
1
2018-03-18
0
0
12,9
-0,6
25
20,6
41
0
7
bajo
1
2018-03-19
0
0
2
-6,2
18
16,9
33,5
0
6,2
bajo
1
2018-03-20
0
0
5
-8,2
16
12,4
26,3
0
5,4
bajo
1
2018-03-21
0
0
10,8
-5,6
15
17,3
36
0
7,6
bajo
1
2018-03-22
0
0
14,4
-1,8
12
15,9
33,1
0
9,2
bajo
1
2018-03-23
0
0
13
0,3
14
18
36,4
0
10,5
bajo
1
2018-03-24
0
0
18,9
-0,8
15
12,9
29,5
0
10,2
bajo
1
2018-03-25
0
0
22,2
2
16
17,9
34,9
0
13,4
moderado
1
2018-03-26
0
0
25,6
2,2
8
35,6
64,4
0
29,3
alto
1
2018-03-27
0
0
24,9
5,6
16
43,3
69,8
0
36,7
alto
1
2018-03-28
0
0
14,1
6,5
13
27,5
55,8
0
23,9
alto
1
2018-03-29
0
0
11,1
1,6
10
20,8
41
0
20,3
moderado
0
2018-03-30
0
0
13,8
-0,1
8
21,2
42,8
1,2
12
moderado
0
Se generează în browserul tău cu datele acestei pagini: un fișier pe incendiu, agregat pe zile și fără focare individuale.
Widget live pentru articol
Se actualizează singur cât timp focul e activ și trimite la această fișă. Gratuit, cu atribuirea din subsol.
Sursele acestei fișe: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Cum facem fișele: metodologie
Pentru acest incendiu avem perimetrul GWIS, dar senzorii VIIRS nu l-au surprins suficient de detaliat: nu există evoluție zi cu zi, dar există împărțirea pe localități.
Suprafață arsă
2.522ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
12zile
17 mar. 2018 – 28 mar. 2018
Comune afectate
2
comitate
A început pe
17 mar.
2018
Pericol la început
6
Scăzut · indice FWI
Unde a ars
Pe ce vreme a ars
26°maximă
70km/h · rafală maximă
8%umiditate minimă
Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 13 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 1,2 mm pe 30 mar..
Zona mai arsese
66 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 1.001 ha în 2016, 1.035 ha în 2017. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 1.677 ha care arseseră deja.
Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
Oameni și clădiri în perimetru
GHSL 2020
Suprafață construită13ha
Locuitori≈ 300
În perimetru se aflau aproximativ 13 ha construite și locuiau aproximativ 300 de persoane (GHSL 2020, estimare din satelit).
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zi
Maximă
Umiditate min.
Rafală max.
Ploaie
Pericol (FWI)
17 mar.
9,9 °C
16 %
32 km/h
0,0 mm
Scăzut 6
18 mar.
12,9 °C
25 %
41 km/h
0,0 mm
Scăzut 7
19 mar.
2,0 °C
18 %
34 km/h
0,0 mm
Scăzut 6
20 mar.
5,0 °C
16 %
26 km/h
0,0 mm
Scăzut 5
21 mar.
10,8 °C
15 %
36 km/h
0,0 mm
Scăzut 8
22 mar.
14,4 °C
12 %
33 km/h
0,0 mm
Scăzut 9
23 mar.
13,0 °C
14 %
36 km/h
0,0 mm
Scăzut 10
24 mar.
18,9 °C
15 %
30 km/h
0,0 mm
Scăzut 10
25 mar.
22,2 °C
16 %
35 km/h
0,0 mm
Moderat 13
26 mar.
25,6 °C
8 %
64 km/h
0,0 mm
Ridicat 29
27 mar.
24,9 °C
16 %
70 km/h
0,0 mm
Ridicat 37
28 mar.
14,1 °C
13 %
56 km/h
0,0 mm
Ridicat 24
29 mar. după
11,1 °C
10 %
41 km/h
0,0 mm
Moderat 20
30 mar. după
13,8 °C
8 %
43 km/h
1,2 mm
Moderat 12
Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme
A pornit cu un FWI de 6,3 și o umiditate minimă de 16 %; înainte: 13 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 38.
FWI la pornire6,3
Umiditate minimă16 %
Zile fără ploaie13
acest focgemeni aleșirestul zonei
Aproape identiciAsemănători
Contururile celor mai asemănători gemeni
Acest foc · Incendiul de la Taobei District, 17 martie 2018
2.522 ha12 zileFWI 6,3Umiditate min. 16 %
Incendiul de la Zhenlai County, martie 2020
1.119 ha2 zileFWI 7,5Umiditate min. 16 %la 71 km, în 2020
Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.
A fost de 1,6 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 12 zile, față de 4 zile.
Doar 9 din cei 38 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 18 din 38 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,3 mm.
Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm
Cum s-a terminat
1,2 mmprima ploaie
30 mar.la 2 zile după final
70km/h · rafală max.
A fost considerat încheiat pe 28 mar., iar pe 30 mar. au căzut 1,2 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 20 din 38, cu o mediană de 2,3 mm.
Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Cum se alege un geamăn
Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.
GWIS (Copernicus) îl datează între 17 martie 2018 și 28 martie 2018: 12 zile între primul și ultimul punct fierbinte al perimetrului.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 2.522 hectare (25,2 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Taobei District (2.015 ha, 1,0 %); Zhenlai County (573 ha, 0,1 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 25,6 °C, o umiditate minimă de 8 % și rafale de 70 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 37, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din China (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 38. Durata lor mediană a fost de 4 zile, iar suprafața mediană de 1.545 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. Doar 9 din cei 38 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 18 din 38 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,3 mm.
Unde se verifică
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
⚑Semnalează o eroareDe unde știm asta›
Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 2 poligoane grupate în această fișă.
Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. Niciun focar VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.
Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.