Sari la conținut
worldfires
BJ · Benin · –

Incendiul de la Tanguiéta, 4 ianuarie 2025 Tanguiéta

Stins · ultima detecție 16 ian. 2025, 13:02 UTC

Focul a pornit pe 4 ianuarie 2025 în Tanguiéta, Benin, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 13 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 5.278 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 51-lea ca mărime din Atakora din 2016 (din 420 cu pagină). Al 2-lea din Benin în 2025, din 38.

Suprafață arsă
5.278ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
13zile
4 ian. 2025 – 16 ian. 2025
Comune afectate
1
comune
A început pe
4 ian.
2025
Focare termice
134
într-un singur focar: 110 MW
Pericol la început
50
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
94MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 4 ian.16 ian.
16 ian. 2025

Cum a evoluat, zi de zi

4 ian. 2025 · 33 MW · 1 5 ian. 2025 · 62 MW · 6 6 ian. 2025 · 23 MW · 6 7 ian. 2025 · 386 MW · 23 8 ian. 2025 · 276 MW · 39 9 ian. 2025 · 186 MW · 19 10 ian. 2025 · 69 MW · 21 11 ian. 2025 · 29 MW · 5 12 ian. 2025 · 11 MW · 4 13 ian. 2025 · 8 MW · 4 14 ian. 2025 · 45 MW · 5 16 ian. 2025 · 5 MW · 1
4 ian. 7 ian. 10 ian. 13 ian.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

37°maximă
42km/h · rafală maximă
10%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de peste două luni când a început.

Zona mai arsese

97 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 349 ha în 2016, 1.244 ha în 2017, 1.221 ha în 2019, 1.541 ha în 2020, 2.214 ha în 2021, 2.697 ha în 2022, 3.087 ha în 2023, 2.045 ha în 2024. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 5.112 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 22 % din suprafața pe care o are București (53 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Tanguiéta a început aici
    5.317 ha a ajuns pe 4 ian.
    1,0 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

A pornit cu Aer foarte uscat: 49 % din suprafața din Benin 60 de zile fără ploaie: 45 % din suprafața din Benin

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
4 ian. 36,0 °C 14 % 30 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 50
5 ian. 36,6 °C 13 % 31 km/h 0,0 mm Extrem 51
6 ian. 36,2 °C 10 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 56
7 ian. 36,4 °C 13 % 38 km/h 0,0 mm Extrem 58
8 ian. 34,9 °C 14 % 42 km/h 0,0 mm Extrem 60
9 ian. 34,4 °C 11 % 41 km/h 0,0 mm Extrem 59
10 ian. 32,9 °C 13 % 41 km/h 0,0 mm Extrem 59
11 ian. 33,5 °C 12 % 41 km/h 0,0 mm Extrem 61
12 ian. 33,1 °C 10 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 56
13 ian. 34,5 °C 13 % 27 km/h 0,0 mm Extrem 51
14 ian. 35,1 °C 13 % 28 km/h 0,0 mm Extrem 51
15 ian. 36,3 °C 12 % 26 km/h 0,0 mm Extrem 50
16 ian. 36,4 °C 10 % 30 km/h 0,0 mm Extrem 54
17 ian. după 35,2 °C 10 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 60
18 ian. după 35,0 °C 10 % 30 km/h 0,0 mm Extrem 56
19 ian. după 35,8 °C 10 % 28 km/h 0,0 mm Extrem 53
20 ian. după 36,2 °C 9 % 25 km/h 0,0 mm Extrem 51
21 ian. după 37,1 °C 9 % 28 km/h 0,0 mm Extrem 53
22 ian. după 38,1 °C 12 % 38 km/h 0,0 mm Extrem 60
23 ian. după 37,9 °C 12 % 40 km/h 0,0 mm Extrem 63
24 ian. după 37,3 °C 9 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 60
25 ian. după 37,7 °C 12 % 42 km/h 0,0 mm Extrem 66
26 ian. după 37,5 °C 5 % 42 km/h 0,0 mm Extrem 70

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 49,8 și o umiditate minimă de 14 %; înainte: peste două luni fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 87.

FWI la pornire 49,8
Umiditate minimă 14 %
Zile fără ploaie 60+
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Tanguiéta, ianuarie 2022
8.089 ha 11 zile FWI 50,9 Umiditate min. 14 % la 13 km, în 2022

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

5 zile
durată mediană
1.587 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
1,0 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 1 din 87)

A fost de 3,3 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 13 zile, față de 5 zile.

Doar 7 din cei 87 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 86 din 87 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,0 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
42km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 16 ian. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 1 din 87, cu o mediană de 1,0 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 28 dec. 2024
După · 23 ian. 2025

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 2 ianuarie 2025 aerul de lângă foc a ajuns la 135 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 99: de 6,6 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,5135 µg/m³
Zile peste prag18 zile
PM10644 µg/m³
Grosime optică0,95
2 ian.6 ian.10 ian.14 ian.18 ian.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 134Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Benin

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Tanguiéta?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 4 ianuarie 2025 și 16 ianuarie 2025 (13 zile). Perimetrul îl datează între 4 ianuarie 2025 și 14 ianuarie 2025.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 5.278 hectare (52,8 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Tanguiéta (5.317 ha, 1,0 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 36,6 °C, o umiditate minimă de 10 % și rafale de 42 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 61, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Benin (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 87. Durata lor mediană a fost de 5 zile, iar suprafața mediană de 1.587 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. Doar 7 din cei 87 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 86 din 87 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,0 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 4 ianuarie 2025 – 14 ianuarie 2025. 134 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.