Sari la conținut
worldfires
BJ · Benin · –

Incendiul de la Tanguiéta, 4 ianuarie 2024 Tanguiéta

Stins · ultima detecție 15 ian. 2024, 12:43 UTC

Focul a pornit pe 4 ianuarie 2024 în Tanguiéta, Benin, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 12 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 1.201 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 348-lea ca mărime din Atakora din 2016 (din 420 cu pagină). Al 66-lea din Benin în 2024, din 86.

Suprafață arsă
1.201ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
12zile
4 ian. 2024 – 15 ian. 2024
Comune afectate
1
comune
A început pe
4 ian.
2024
Focare termice
28
într-un singur focar: 121 MW
Pericol la început
43
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
58MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 4 ian.15 ian.
15 ian. 2024

Cum a evoluat, zi de zi

6 ian. 2024 · 2 MW · 1 8 ian. 2024 · 6 MW · 3 9 ian. 2024 · 365 MW · 13 10 ian. 2024 · 25 MW · 8 13 ian. 2024 · 4 MW · 1 14 ian. 2024 · 3 MW · 1 15 ian. 2024 · 3 MW · 1
6 ian. 9 ian. 13 ian. 15 ian.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

36°maximă
37km/h · rafală maximă
10%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 38 de zile când a început.

Zona mai arsese

69 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 783 ha în 2017, 57 ha în 2020.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 5,1 % din suprafața pe care o are București (12 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Tanguiéta a început aici
    1.207 ha a ajuns pe 6 ian.
    0,2 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

A pornit cu Aer foarte uscat: 49 % din suprafața din Benin

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
4 ian. 34,5 °C 14 % 26 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
5 ian. 34,8 °C 18 % 23 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
6 ian. 35,1 °C 12 % 30 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
7 ian. 34,9 °C 11 % 24 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
8 ian. 34,6 °C 15 % 25 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
9 ian. 34,1 °C 11 % 26 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
10 ian. 34,7 °C 10 % 22 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
11 ian. 35,6 °C 10 % 33 km/h 0,0 mm Extrem 50
12 ian. 34,1 °C 13 % 31 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 50
13 ian. 33,8 °C 12 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 54
14 ian. 33,9 °C 12 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 54
15 ian. 32,9 °C 13 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 53
16 ian. după 32,6 °C 14 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 52
17 ian. după 32,5 °C 13 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 52
18 ian. după 33,6 °C 14 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 53
19 ian. după 33,7 °C 16 % 24 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
20 ian. după 33,9 °C 14 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
21 ian. după 34,8 °C 12 % 31 km/h 0,0 mm Extrem 50
22 ian. după 35,3 °C 12 % 31 km/h 0,0 mm Extrem 51
23 ian. după 34,5 °C 12 % 31 km/h 0,0 mm Extrem 51
24 ian. după 33,9 °C 15 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 52
25 ian. după 31,4 °C 14 % 40 km/h 0,0 mm Extrem 56

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 43,0 și o umiditate minimă de 14 %; înainte: 38 de zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 28.

FWI la pornire 43,0
Umiditate minimă 14 %
Zile fără ploaie 38
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Tanguiéta, decembrie 2019
1.518 ha 1 zi FWI 43,7 Umiditate min. 14 % la 55 km, în 2019

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

5 zile
durată mediană
1.902 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
1,0 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 1 din 28)

A rămas sub gemenii săi: 1.201 ha față de o mediană de 1.902 ha. A durat 12 zile, față de 5 zile.

La 27 din 28 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,0 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
37km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 15 ian. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 1 din 28, cu o mediană de 1,0 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 28 dec. 2023
După · 22 ian. 2024

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 18 ianuarie 2024 aerul de lângă foc a ajuns la 84 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 64: de 4,2 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,584 µg/m³
Zile peste prag17 zile
PM10327 µg/m³
Grosime optică0,79
2 ian.6 ian.10 ian.14 ian.18 ian.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 28Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Benin

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Tanguiéta?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 4 ianuarie 2024 și 15 ianuarie 2024 (12 zile). Perimetrul îl datează între 6 ianuarie 2024 și 10 ianuarie 2024.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 1.201 hectare (12,0 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Tanguiéta (1.207 ha, 0,2 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 35,6 °C, o umiditate minimă de 10 % și rafale de 37 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 54, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Benin (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 28. Durata lor mediană a fost de 5 zile, iar suprafața mediană de 1.902 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. La 27 din 28 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,0 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 6 ianuarie 2024 – 10 ianuarie 2024. 28 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.