Sari la conținut
worldfires
MZ · Mozambic · –

Incendiul de la Tambara, septembrie 2019 Tambara

Stins · ultima detecție 15 sept. 2019, 12:14 UTC

Focul a pornit pe 9 septembrie 2019 în Tambara, Mozambic, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 7 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 3.317 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 88-lea ca mărime din Manica din 2016 (din 118 cu pagină). Al 160-lea din Mozambic în 2019, din 212.

Puterea măsurată de satelit este mică (21,3 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.

Suprafață arsă
3.317ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
7zile
9 sept. 2019 – 15 sept. 2019
Comune afectate
1
districte
A început pe
9 sept.
2019
Focare termice
99
într-un singur focar: 21 MW
Pericol la început
28
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
122MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 9 sept.15 sept.
15 sept. 2019

Cum a evoluat, zi de zi

9 sept. 2019 · 35 MW · 3 10 sept. 2019 · 192 MW · 23 11 sept. 2019 · 248 MW · 42 12 sept. 2019 · 235 MW · 28 13 sept. 2019 · 11 MW · 1 15 sept. 2019 · 13 MW · 2
9 sept. 11 sept. 13 sept.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

37°maximă
46km/h · rafală maximă
11%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 18 zile când a început.

Zona mai arsese

9 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 299 ha în 2017.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 14 % din suprafața pe care o are București (33 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Tambara a început aici
    3.335 ha a ajuns pe 9 sept.
    0,8 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită0,53 ha
Locuitori≈ 80

În perimetru se aflau aproximativ 0,53 ha construite și locuiau aproximativ 80 de persoane (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
9 sept. 27,4 °C 23 % 25 km/h 0,0 mm Ridicat 28
10 sept. 32,5 °C 11 % 22 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
11 sept. 35,0 °C 14 % 26 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
12 sept. 36,7 °C 19 % 30 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
13 sept. 37,2 °C 20 % 29 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
14 sept. 36,9 °C 26 % 46 km/h 0,0 mm Extrem 54
15 sept. 33,8 °C 24 % 44 km/h 0,0 mm Extrem 52
16 sept. după 31,9 °C 35 % 41 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
17 sept. după 31,5 °C 31 % 39 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
18 sept. după 31,8 °C 29 % 38 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
19 sept. după 30,3 °C 30 % 43 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
20 sept. după 31,4 °C 29 % 43 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
21 sept. după 32,3 °C 28 % 38 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
22 sept. după 34,3 °C 25 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 37
23 sept. după 37,1 °C 24 % 36 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
24 sept. după 34,3 °C 25 % 52 km/h 0,0 mm Extrem 56
25 sept. după 28,2 °C 51 % 64 km/h 0,4 mm Foarte ridicat 43

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 27,9 și o umiditate minimă de 23 %; înainte: 18 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 31.

FWI la pornire 27,9
Umiditate minimă 23 %
Zile fără ploaie 18
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Macossa, septembrie 2017
8.453 ha 25 de zile FWI 30,7 Umiditate min. 23 % la 141 km, în 2017

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

12 zile
durată mediană
3.456 ha
suprafață mediană
13 %
au trecut de 10.000 ha
2,2 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 14 din 31)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (3.317 ha față de o mediană de 3.456 ha) și a durat 7 zile, față de 12 zile.

La 17 din 31 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,2 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
46km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 15 sept. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 14 din 31, cu o mediană de 2,2 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 2 sept. 2019
După · 22 sept. 2019

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 99Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Mozambic

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Tambara?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 9 septembrie 2019 și 15 septembrie 2019 (7 zile). Perimetrul îl datează între 10 septembrie 2019 și 15 septembrie 2019.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 3.317 hectare (33,2 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Tambara (3.335 ha, 0,8 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 37,2 °C, o umiditate minimă de 11 % și rafale de 46 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 54, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Mozambic (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 31. Durata lor mediană a fost de 12 zile, iar suprafața mediană de 3.456 ha; 13 % au trecut de 10.000 ha. La 17 din 31 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,2 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 1 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Data de început: 10 septembrie 2019 → 9 septembrie 2019.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 10 septembrie 2019 – 15 septembrie 2019. 99 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.