Sari la conținut
worldfires
MX · Mexic · →

Incendiul de la Tamazula, 17 mai 2023 Tamazula, Culiacán

Stins · ultima detecție 3 iun. 2023, 20:12 UTC

Focul a pornit pe 17 mai 2023 în Tamazula, Mexic, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 18 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 3.287 hectare, împărțit între 2 comune. Potrivit CONAFOR, cel mai mare dintre cele 2 incendii înregistrate a fost detectat pe 18 mai 2023 și declarat stins pe 2 iunie 2023.

Este al 82-lea ca mărime din Durango din 2016 (din 239 cu pagină). Al 92-lea din Mexic în 2023, din 285.

Puterea măsurată de satelit este mică (23,4 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.

Compară cu…
Suprafață arsă
3.287ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
18zile
17 mai 2023 – 3 iun. 2023
Comune afectate
2
comune
A început pe
17 mai
2023
Focare termice
184
într-un singur focar: 23 MW
Pericol la început
38
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
62MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 17 mai3 iun.
3 iun. 2023

Cum a evoluat, zi de zi

17 mai 2023 · 29 MW · 14 18 mai 2023 · 48 MW · 5 21 mai 2023 · 18 MW · 5 22 mai 2023 · 20 MW · 3 24 mai 2023 · 160 MW · 18 25 mai 2023 · 155 MW · 33 26 mai 2023 · 23 MW · 6 27 mai 2023 · 90 MW · 14 28 mai 2023 · 144 MW · 34 29 mai 2023 · 28 MW · 14 30 mai 2023 · 89 MW · 18 31 mai 2023 · 31 MW · 11 1 iun. 2023 · 24 MW · 6 3 iun. 2023 · 8 MW · 3
17 mai 21 mai 24 mai 26 mai 28 mai 30 mai 1 iun.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

33°maximă
53km/h · rafală maximă
10%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 59 de zile când a început.

Zona mai arsese

5 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 9 ha în 2016, 173 ha în 2018.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 14 % din suprafața pe care o are București (33 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Tamazula a început aici
    2.925 ha a ajuns pe 17 mai
    0,5 %
  2. Culiacán 13.197 loc.
    384 ha a ajuns pe 17 mai
    0,1 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită0,20 ha
Locuitori≈ 30

În perimetru se aflau aproximativ 0,20 ha construite și locuiau aproximativ 30 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Registru oficial

Complex de 2 incendii, potrivit CONAFOR

Potrivit CONAFOR, în acest perimetru au început 2 incendii în aceste zile, în total 3.192 ha (satelitul a măsurat 3.287 ha).

CONAFOR înregistrează separat fiecare incendiu care a început în alt moment sau în alt loc; satelitul vede o singură suprafață arsă, de aceea această fișă le grupează. Numerele de pe hartă arată unde a început fiecare.

Când a ars fiecare

1 616 ha 2 2.576 ha
15 mai3 iun.
cauză necunoscută sau nepublicată
  1. 1 Culiacán Las Tranquitas 15 mai 2023 616 ha · stins la 4 iunie 2023 · cauză: necunoscută
  2. 2 Tamazula Com Tabahueto / Pinosa 18 mai 2023 2.576 ha · stins la 2 iunie 2023 · cauză: necunoscută

Total potrivit CONAFOR: 3.192 ha, adică 97 % din cele 3.287 ha ale perimetrului satelitar.

CONAFOR (Comisión Nacional Forestal), estadística de incendios forestales en datos.gob.mx (CC BY 4.0). Este statistica consolidată a instituției: măsoară suprafața în felul ei, de aceea poate diferi de satelit.

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
17 mai 26,2 °C 28 % 48 km/h 0,1 mm Foarte ridicat 38
18 mai 27,6 °C 28 % 53 km/h 0,6 mm Ridicat 32
19 mai 25,2 °C 31 % 35 km/h 0,0 mm Ridicat 29
20 mai 28,3 °C 22 % 39 km/h 0,9 mm Ridicat 28
21 mai 32,6 °C 12 % 50 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
22 mai 32,3 °C 10 % 50 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
23 mai 31,6 °C 13 % 50 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 50
24 mai 31,0 °C 13 % 45 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
25 mai 30,9 °C 12 % 43 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
26 mai 31,4 °C 14 % 40 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
27 mai 29,1 °C 20 % 43 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
28 mai 27,7 °C 22 % 48 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
29 mai 27,9 °C 23 % 45 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
30 mai 28,8 °C 23 % 43 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
31 mai 30,1 °C 23 % 42 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
1 iun. 29,0 °C 30 % 42 km/h 0,0 mm Ridicat 36
2 iun. 30,1 °C 30 % 45 km/h 0,0 mm Ridicat 37
3 iun. 29,0 °C 23 % 45 km/h 0,0 mm Ridicat 37
4 iun. după 31,5 °C 23 % 46 km/h 0,0 mm Ridicat 37
5 iun. după 31,2 °C 28 % 44 km/h 0,0 mm Ridicat 37
6 iun. după 29,0 °C 33 % 42 km/h 0,1 mm Ridicat 35
7 iun. după 29,0 °C 37 % 43 km/h 0,0 mm Ridicat 32
8 iun. după 29,1 °C 36 % 44 km/h 0,0 mm Ridicat 32
9 iun. după 32,1 °C 29 % 42 km/h 0,0 mm Ridicat 32
10 iun. după 31,8 °C 27 % 43 km/h 0,0 mm Ridicat 34
11 iun. după 33,3 °C 26 % 46 km/h 0,0 mm Ridicat 36
12 iun. după 34,6 °C 23 % 46 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 38
13 iun. după 37,6 °C 13 % 49 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 10 mai 2023
După · 10 iun. 2023

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 27 mai 2023 aerul de lângă foc a ajuns la 47 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 27: de 1,8 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,547 µg/m³
Zile peste prag8 zile
PM1068 µg/m³
Grosime optică0,46
22232425262728293031123456
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 184Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Mexic ›

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Tamazula?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 17 mai 2023 și 3 iunie 2023 (18 zile). Perimetrul îl datează între 24 mai 2023 și 3 iunie 2023. Potrivit CONAFOR, cel mai mare dintre cele 2 incendii înregistrate a fost detectat pe 18 mai 2023 și declarat stins pe 2 iunie 2023.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 3.287 hectare (32,9 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Tamazula (2.925 ha, 0,5 %); Culiacán (384 ha, 0,1 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 32,6 °C, o umiditate minimă de 10 % și rafale de 53 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 50, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Mexic (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 911 · Numărul de urgență și avertizări oficiale ›

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 1 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Asociată cu registrul oficial al CONAFOR.

RSS Modificările acestei fișe

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 911.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 24 mai 2023 – 3 iunie 2023. 184 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Comparat cu CONAFOR: 3.192 ha oficiale față de 3.287 ha ale perimetrului; diferența este sub 25%.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie ›

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.