Sari la conținut
worldfires
MM · Myanmar · –

Incendiul de la Tachileik, aprilie 2024 Tachileik

Stins · ultima detecție 28 apr. 2024, 19:19 UTC

Focul a pornit pe 8 aprilie 2024 în Tachileik, Myanmar, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 21 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 2.598 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 370-lea ca mărime din Shan din 2016 (din 625 cu pagină). Al 102-lea din Myanmar în 2024, din 174.

Suprafață arsă
2.598ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
21de zile
8 apr. 2024 – 28 apr. 2024
Comune afectate
1
comune
A început pe
8 apr.
2024
Focare termice
105
într-un singur focar: 90 MW
Pericol la început
34
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
122MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 8 apr.28 apr.
28 apr. 2024

Cum a evoluat, zi de zi

10 apr. 2024 · 21 MW · 1 12 apr. 2024 · 13 MW · 2 14 apr. 2024 · 5 MW · 2 17 apr. 2024 · 435 MW · 11 18 apr. 2024 · 861 MW · 68 19 apr. 2024 · 58 MW · 8 21 apr. 2024 · 6 MW · 1 22 apr. 2024 · 22 MW · 3 23 apr. 2024 · 17 MW · 3 24 apr. 2024 · 11 MW · 2 27 apr. 2024 · 1 MW · 1 28 apr. 2024 · 8 MW · 3
10 apr. 18 apr. 24 apr.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

40°maximă
44km/h · rafală maximă
26%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 16 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 1,4 mm pe 3 mai.

Zona mai arsese

78 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 870 ha în 2016, 913 ha în 2019, 71 ha în 2020, 1.588 ha în 2023. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 2.035 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 11 % din suprafața pe care o are București (26 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Tachileik a început aici
    2.614 ha a ajuns pe 10 apr.
    0,7 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
8 apr. 39,4 °C 33 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 34
9 apr. 39,5 °C 31 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 37
10 apr. 34,6 °C 48 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 25
11 apr. 37,1 °C 39 % 29 km/h 0,0 mm Ridicat 25
12 apr. 37,2 °C 37 % 31 km/h 0,4 mm Ridicat 26
13 apr. 38,5 °C 31 % 34 km/h 0,1 mm Ridicat 31
14 apr. 37,9 °C 34 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 30
15 apr. 35,6 °C 37 % 37 km/h 2,0 mm Moderat 18
16 apr. 36,5 °C 41 % 35 km/h 0,0 mm Ridicat 24
17 apr. 35,8 °C 39 % 36 km/h 0,2 mm Ridicat 27
18 apr. 33,6 °C 49 % 32 km/h 2,1 mm Scăzut 10
19 apr. 34,7 °C 46 % 41 km/h 0,9 mm Moderat 18
20 apr. 36,5 °C 39 % 38 km/h 0,0 mm Ridicat 26
21 apr. 38,0 °C 29 % 33 km/h 0,0 mm Ridicat 31
22 apr. 39,4 °C 28 % 40 km/h 0,0 mm Ridicat 35
23 apr. 39,1 °C 32 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 34
24 apr. 37,4 °C 41 % 39 km/h 0,5 mm Ridicat 32
25 apr. 36,0 °C 42 % 34 km/h 1,0 mm Ridicat 22
26 apr. 35,9 °C 37 % 37 km/h 0,0 mm Ridicat 29
27 apr. 39,2 °C 26 % 44 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 38
28 apr. 39,5 °C 30 % 39 km/h 0,0 mm Ridicat 37
29 apr. după 39,2 °C 32 % 45 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
30 apr. după 39,0 °C 32 % 42 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
1 mai după 40,0 °C 26 % 40 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
2 mai după 38,3 °C 34 % 40 km/h 0,2 mm Ridicat 38
3 mai după 35,3 °C 41 % 41 km/h 1,4 mm Ridicat 22

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 34,3 și o umiditate minimă de 33 %; înainte: 16 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 59.

FWI la pornire 34,3
Umiditate minimă 33 %
Zile fără ploaie 16
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Tachileik, aprilie 2023
2.963 ha 5 zile FWI 31,8 Umiditate min. 32 % la 1 km, în 2023

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

9 zile
durată mediană
2.221 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
2,2 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 36 din 59)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (2.598 ha față de o mediană de 2.221 ha) și a durat 21 de zile, față de 9 zile.

La 23 din 59 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,2 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

1,4 mmprima ploaie
3 maila 5 zile după final
44km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 28 apr., iar pe 3 mai au căzut 1,4 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 36 din 59, cu o mediană de 2,2 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 1 apr. 2024
După · 5 mai 2024

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 19 aprilie 2024 aerul de lângă foc a ajuns la 75 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 47: de 3,1 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,575 µg/m³
Zile peste prag12 zile
PM10118 µg/m³
Grosime optică1,47
13 apr.16 apr.19 apr.22 apr.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 105Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Myanmar

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Tachileik?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 8 aprilie 2024 și 28 aprilie 2024 (21 de zile). Perimetrul îl datează între 15 aprilie 2024 și 21 aprilie 2024.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 2.598 hectare (26,0 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Tachileik (2.614 ha, 0,7 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 39,5 °C, o umiditate minimă de 26 % și rafale de 44 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 38, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Myanmar (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 59. Durata lor mediană a fost de 9 zile, iar suprafața mediană de 2.221 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. La 23 din 59 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,2 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 2 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 21 aprilie 2024 → 28 aprilie 2024.
  2. Data de început: 15 aprilie 2024 → 8 aprilie 2024.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 15 aprilie 2024 – 21 aprilie 2024. 105 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.