Sari la conținut
worldfires
MX · Mexic · –

Incendiul de la Tacámbaro, aprilie 2020 Tacámbaro, Madero

Stins · ultima detecție 18 apr. 2020, 08:50 UTC

Focul a pornit pe 13 aprilie 2020 în Tacámbaro, Mexic, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 6 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 3.154 hectare, împărțit între 2 comune.

Este al 24-lea ca mărime din Michoacan de Ocampo din 2016 (din 106 cu pagină). Al 66-lea din Mexic în 2020, din 241.

Suprafață arsă
3.154ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
6zile
13 apr. 2020 – 18 apr. 2020
Comune afectate
2
comune
A început pe
13 apr.
2020
Focare termice
174
într-un singur focar: 187 MW
Pericol la început
34
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
374MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 13 apr.18 apr.
18 apr. 2020

Cum a evoluat, zi de zi

13 apr. 2020 · 22 MW · 1 14 apr. 2020 · 694 MW · 49 15 apr. 2020 · 1.211 MW · 65 16 apr. 2020 · 285 MW · 48 17 apr. 2020 · 34 MW · 10 18 apr. 2020 · 0 MW · 1
13 apr. 15 apr. 17 apr.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

29°maximă
44km/h · rafală maximă
24%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 21 de zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 1,1 mm pe 28 apr..

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 13 % din suprafața pe care o are București (32 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Tacámbaro a început aici
    3.119 ha a ajuns pe 13 apr.
    3,9 %
  2. 51 ha
    0,0 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită1,5 ha
Locuitori≈ 100

În perimetru se aflau aproximativ 1,5 ha construite și locuiau aproximativ 100 de persoane (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Registru oficial

Potrivit CONAFOR, acest incendiu a început la 12 aprilie 2020 și a ars 1.527 ha (satelitul a măsurat 3.154 ha). Cele două cifre diferă mult, deci s-ar putea să nu fie exact același incendiu: considerați-le înregistrări apropiate.

CONAFOR (Comisión Nacional Forestal), estadística de incendios forestales en datos.gob.mx (CC BY 4.0). Este statistica consolidată a instituției: măsoară suprafața în felul ei, de aceea poate diferi de satelit.

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
13 apr. 29,2 °C 27 % 42 km/h 0,0 mm Ridicat 34
14 apr. 29,4 °C 29 % 42 km/h 0,0 mm Ridicat 36
15 apr. 28,9 °C 25 % 43 km/h 0,0 mm Ridicat 36
16 apr. 29,0 °C 24 % 44 km/h 0,0 mm Ridicat 38
17 apr. 28,8 °C 32 % 40 km/h 0,0 mm Ridicat 34
18 apr. 29,3 °C 34 % 41 km/h 0,0 mm Ridicat 32
19 apr. după 28,4 °C 39 % 39 km/h 0,0 mm Ridicat 30
20 apr. după 27,5 °C 47 % 35 km/h 0,2 mm Ridicat 25
21 apr. după 28,8 °C 36 % 41 km/h 0,0 mm Ridicat 29
22 apr. după 28,3 °C 40 % 41 km/h 0,4 mm Ridicat 29
23 apr. după 28,1 °C 36 % 37 km/h 0,0 mm Ridicat 29
24 apr. după 28,9 °C 31 % 37 km/h 0,0 mm Ridicat 33
25 apr. după 29,9 °C 28 % 41 km/h 0,0 mm Ridicat 33
26 apr. după 30,0 °C 20 % 35 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
27 apr. după 30,0 °C 27 % 35 km/h 0,0 mm Ridicat 36
28 apr. după 27,8 °C 36 % 38 km/h 1,1 mm Ridicat 35

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 33,8 și o umiditate minimă de 27 %; înainte: 21 de zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 37.

FWI la pornire 33,8
Umiditate minimă 27 %
Zile fără ploaie 21
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Coyuca de Catalán, mai 2022
4.319 ha 14 zile FWI 30,4 Umiditate min. 26 % la 150 km, în 2022

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 3,4 mm pe 24 mai.

Ce s-a întâmplat cu ei

11 zile
durată mediană
3.169 ha
suprafață mediană
3 %
au trecut de 10.000 ha
2,1 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 27 din 37)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (3.154 ha față de o mediană de 3.169 ha) și a durat 6 zile, față de 11 zile.

La 10 din 37 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,1 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

1,1 mmprima ploaie
28 apr.la 10 zile după final
44km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 18 apr., iar pe 28 apr. au căzut 1,1 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 27 din 37, cu o mediană de 2,1 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 6 apr. 2020
După · 25 apr. 2020

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 174Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Mexic

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Tacámbaro?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 13 aprilie 2020 și 18 aprilie 2020 (6 zile). Perimetrul îl datează între 13 aprilie 2020 și 17 aprilie 2020.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 3.154 hectare (31,5 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Tacámbaro (3.119 ha, 3,9 %); Madero (51 ha, 0,0 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 29,4 °C, o umiditate minimă de 24 % și rafale de 44 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 38, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Mexic (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 37. Durata lor mediană a fost de 11 zile, iar suprafața mediană de 3.169 ha; 3 % au trecut de 10.000 ha. La 10 din 37 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,1 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 911 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 911.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 13 aprilie 2020 – 17 aprilie 2020. 174 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Comparat cu CONAFOR: 1.527 ha oficiale față de 3.154 ha ale perimetrului; cifre apropiate, dar cu rezerve.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.