Sari la conținut
worldfires
LA · Laos · –

Incendiul de la Ta Oi, 6 martie 2022 Ta Oi, Nong

Stins · ultima detecție 14 mar. 2022, 05:58 UTC

Focul a pornit pe 6 martie 2022 în Ta Oi, Laos, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 10 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 2.318 hectare, împărțit între 2 comune.

Este al 18-lea ca mărime din Salavan din 2016 (din 33 cu pagină). Al 57-lea din Laos în 2022, din 77.

Suprafață arsă
2.318ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
10zile
6 mar. 2022 – 15 mar. 2022
Comune afectate
2
districte
A început pe
6 mar.
2022
Focare termice
47
într-un singur focar: 0 MW
Pericol la început
6
Scăzut · indice FWI
Putere medie zilnică
213MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 6 mar.15 mar.
14 mar. 2022

Cum a evoluat, zi de zi

6 mar. 2022 · 16 MW · 2 7 mar. 2022 · 7 MW · 2 8 mar. 2022 · 31 MW · 3 9 mar. 2022 · 421 MW · 10 10 mar. 2022 · 698 MW · 18 12 mar. 2022 · 171 MW · 5 13 mar. 2022 · 178 MW · 2 14 mar. 2022 · 181 MW · 5
6 mar. 8 mar. 10 mar. 13 mar.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

36°maximă
56km/h · rafală maximă
33%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 12 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 2,7 mm pe 17 mar..

Zona mai arsese

50 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 29 ha în 2017, 1.135 ha în 2020.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 9,8 % din suprafața pe care o are București (23 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Ta Oi a început aici
    2.160 ha
    0,9 %
  2. 173 ha
    0,1 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită2,2 ha
Locuitori≈ 1.000

În perimetru se aflau aproximativ 2,2 ha construite și locuiau aproximativ 1.000 de persoane (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
6 mar. 34,2 °C 44 % 21 km/h 2,1 mm Scăzut 6
7 mar. 27,6 °C 68 % 56 km/h 1,2 mm Scăzut 6
8 mar. 27,9 °C 47 % 44 km/h 0,0 mm Moderat 11
9 mar. 30,6 °C 48 % 40 km/h 0,0 mm Moderat 14
10 mar. 30,4 °C 44 % 45 km/h 0,0 mm Moderat 16
11 mar. 31,2 °C 42 % 41 km/h 0,0 mm Moderat 17
12 mar. 32,9 °C 41 % 39 km/h 0,0 mm Moderat 18
13 mar. 34,2 °C 33 % 42 km/h 0,0 mm Ridicat 22
14 mar. 36,3 °C 34 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 22
15 mar. 32,4 °C 52 % 31 km/h 0,0 mm Moderat 19
16 mar. după 30,7 °C 58 % 26 km/h 0,7 mm Moderat 11
17 mar. după 32,6 °C 52 % 31 km/h 2,7 mm Foarte scăzut 5

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 5,5 și o umiditate minimă de 44 %; înainte: 12 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 28.

FWI la pornire 5,5
Umiditate minimă 44 %
Zile fără ploaie 12
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Ta Oi, martie 2021
2.738 ha 13 zile FWI 7,0 Umiditate min. 43 % la 16 km, în 2021

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 19,7 mm pe 14 apr..

Ce s-a întâmplat cu ei

10 zile
durată mediană
2.570 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
3,4 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 28 din 28)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (2.318 ha față de o mediană de 2.570 ha) și a durat 10 zile, față de 10 zile.

Toți au avut ploaie în cele zece zile de după final: prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,4 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

2,7 mmprima ploaie
17 mar.la 2 zile după final
56km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 15 mar., iar pe 17 mar. au căzut 2,7 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 28 din 28, cu o mediană de 3,4 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 27 feb. 2022
După · 22 mar. 2022

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 0Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Laos

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Ta Oi?
GWIS (Copernicus) îl datează între 6 martie 2022 și 15 martie 2022: 10 zile între primul și ultimul punct fierbinte al perimetrului.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 2.318 hectare (23,2 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Ta Oi (2.160 ha, 0,9 %); Nong (173 ha, 0,1 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 36,3 °C, o umiditate minimă de 33 % și rafale de 56 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 22, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Laos (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 28. Durata lor mediană a fost de 10 zile, iar suprafața mediană de 2.570 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. Toți au avut ploaie în cele zece zile de după final: prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,4 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 2 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 17 martie 2022 → 15 martie 2022.
  2. Data de început: 28 februarie 2022 → 6 martie 2022.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. Niciun focar VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.