Sari la conținut
worldfires
BG · Bulgaria · –

Incendiul de la Svoge, 29 martie 2019 Своге · Svoge

Stins · ultima detecție 29 mar. 2019, 12:18 UTC

Focul a început pe 29 martie 2019 în comuna Svoge, Bulgaria, iar sateliții au detectat foc timp de 2 zile. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 340 hectare, repartizat între o singură comună.

Este al 3-lea ca mărime din Sofia din 2016 (din 11 cu pagină). Al 9-lea din Bulgaria în 2019, din 42.

Puterea măsurată de satelit este mică (11,8 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.

Suprafață arsă
340ha
perimetru Copernicus
Durată
2zile
29 mar. 2019 – 30 mar. 2019
Comune afectate
1
comune
A început pe
29 mar.
2019
Focare termice
8
într-un singur focar: 12 MW
Pericol la început
7
Scăzut · indice FWI
Putere medie zilnică
43MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 29 mar.30 mar.

Cum a evoluat, zi de zi

29 mar. 2019 · 43 MW · 8

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

8°maximă
42km/h · rafală maximă
36%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 14 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 10,5 mm pe 8 apr..

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Svoge Своге 1.467 loc. · la 11,3 km de centru a început aici
    340 ha a ajuns pe 29 mar.
    0,4 %

Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Alte terenuri naturale72 %
  • Tufărișuri și tranziție15 %
  • Foioase6,7 %
  • Terenuri agricole6,4 %

Arie protejată Natura 2000 afectată: 100 %

Situri Natura 2000 (Agenția Europeană de Mediu, versiunea 2024) traversate de perimetru.

Acoperirea terenului în perimetru conform Corine Land Cover, așa cum raportează Copernicus.

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
29 mar. 6,9 °C 36 % 42 km/h 0,0 mm Scăzut 7
30 mar. 8,5 °C 42 % 40 km/h 0,0 mm Scăzut 6
31 mar. după 11,7 °C 37 % 31 km/h 0,0 mm Scăzut 6
1 apr. după 13,6 °C 30 % 35 km/h 0,0 mm Scăzut 7
2 apr. după 10,8 °C 44 % 35 km/h 0,7 mm Foarte scăzut 5
3 apr. după 10,1 °C 44 % 34 km/h 0,6 mm Foarte scăzut 4
4 apr. după 11,5 °C 40 % 30 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 5
5 apr. după 11,7 °C 42 % 38 km/h 0,2 mm Scăzut 7
6 apr. după 11,0 °C 44 % 31 km/h 0,0 mm Scăzut 6
7 apr. după 11,1 °C 52 % 24 km/h 0,0 mm Scăzut 6
8 apr. după 10,6 °C 66 % 30 km/h 10,5 mm Foarte scăzut 0

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 6,6 și o umiditate minimă de 36 %; înainte: 14 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 19.

FWI la pornire 6,6
Umiditate minimă 36 %
Zile fără ploaie 14
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Roman, martie 2022
263 ha 4 zile FWI 6,6 Umiditate min. 34 % la 48 km, în 2022

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 2,8 mm pe 2 apr..

Ce s-a întâmplat cu ei

3 zile
durată mediană
263 ha
suprafață mediană
0 %
au trecut de 1.000 ha
3,0 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 17 din 19)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (340 ha față de o mediană de 263 ha) și a durat 2 zile, față de 3 zile.

La 2 din 19 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,0 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

10,5 mmprima ploaie
8 apr.la 9 zile după final
42km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 30 mar., iar pe 8 apr. au căzut 10,5 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 17 din 19, cu o mediană de 3,0 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 22 mar. 2019
După · 6 apr. 2019

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 1 aprilie 2019 aerul de lângă foc a ajuns la 22 µg/m³ de PM2,5, dar nicio medie zilnică nu a depășit valoarea recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,522 µg/m³
Zile peste prag0 zile
PM1028 µg/m³
27 mar.29 mar.31 mar.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 8Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Bulgaria

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Svoge?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 29 martie 2019 și 30 martie 2019 (2 zile). Perimetrul îl datează între 29 martie 2019 și 29 martie 2019.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 340 hectare (3,4 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Svoge (340 ha, 0,4 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul a pornit din Svoge și s-a oprit la 11,3 km de centrul acesteia. Este distanța de la perimetru, sau de la cel mai apropiat focar, până la punctul care marchează centrul; nu înseamnă că a intrat în case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 8,5 °C, o umiditate minimă de 36 % și rafale de 42 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 7, clasa Scăzut.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Bulgaria (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 19. Durata lor mediană a fost de 3 zile, iar suprafața mediană de 263 ha; 0 % au trecut de 1.000 ha. La 2 din 19 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,0 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 112.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 29 martie 2019 – 29 martie 2019. 8 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.