Sari la conținut
worldfires
US · Statele Unite ale Americii · –

Incendiul Stony River, iunie 2022 Bethel

Stins · ultima detecție 2 iul. 2022, 23:43 UTC

Focul a pornit pe 6 iunie 2022 în Bethel, Statele Unite ale Americii, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 27 de zile. Agențiile Statelor Unite (MTBS / NIFC) au cartografiat un perimetru ars oficial de 32.761 hectare, împărțit între un singur comitat.

Este al 23-lea ca mărime din Alaska din 2016 (din 472 cu pagină). Al 17-lea din Statele Unite ale Americii în 2022, din 493.

Suprafață arsă
32.761ha
perimetru oficial (MTBS / NIFC)
Durată
≈ 27de zile
6 iun. 2022 – 2 iul. 2022
Comitate afectate
1
comitate
A început pe
6 iun.
2022
Focare termice
2.006
într-un singur focar: 395 MW
Pericol la început
7
Scăzut · indice FWI
Putere medie zilnică
1,6GW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 6 iun.2 iul.
2 iul. 2022

Cum a evoluat, zi de zi

6 iun. 2022 · 896 MW · 27 7 iun. 2022 · 817 MW · 86 8 iun. 2022 · 8.346 MW · 284 9 iun. 2022 · 15.361 MW · 627 10 iun. 2022 · 3.322 MW · 358 11 iun. 2022 · 1.470 MW · 122 12 iun. 2022 · 385 MW · 80 14 iun. 2022 · 39 MW · 8 15 iun. 2022 · 714 MW · 76 16 iun. 2022 · 1.476 MW · 149 17 iun. 2022 · 31 MW · 4 18 iun. 2022 · 49 MW · 7 19 iun. 2022 · 3 MW · 2 22 iun. 2022 · 5 MW · 1 23 iun. 2022 · 14 MW · 3 24 iun. 2022 · 82 MW · 15 25 iun. 2022 · 140 MW · 23 26 iun. 2022 · 8 MW · 2 29 iun. 2022 · 140 MW · 28 30 iun. 2022 · 542 MW · 52 1 iul. 2022 · 419 MW · 39 2 iul. 2022 · 145 MW · 13
9 iun. 17 iun. 24 iun. 1 iul.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

25°maximă
50km/h · rafală maximă
25%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 0 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 1,4 mm pe 3 iul..

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Cât de mare este?

5 km
A ars o suprafață de 1,4 ori mai mare decât cea pe care o are București (328 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comitat

  1. Bethel a început aici
    33.826 ha a ajuns pe 6 iun.
    0,3 %

Suprafața arsă în fiecare comitat, din intersectarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
6 iun. 23,7 °C 38 % 29 km/h 1,2 mm Scăzut 7
7 iun. 23,1 °C 45 % 31 km/h 1,5 mm Scăzut 7
8 iun. 23,9 °C 25 % 43 km/h 0,0 mm Ridicat 22
9 iun. 19,7 °C 25 % 50 km/h 0,0 mm Ridicat 26
10 iun. 19,9 °C 26 % 44 km/h 0,0 mm Ridicat 24
11 iun. 19,1 °C 38 % 41 km/h 0,1 mm Ridicat 22
12 iun. 17,7 °C 39 % 42 km/h 1,4 mm Scăzut 11
13 iun. 13,8 °C 58 % 49 km/h 7,5 mm Foarte scăzut 0
14 iun. 15,0 °C 62 % 23 km/h 3,3 mm Foarte scăzut 0
15 iun. 19,4 °C 43 % 20 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 2
16 iun. 21,8 °C 44 % 31 km/h 3,0 mm Foarte scăzut 3
17 iun. 15,8 °C 55 % 36 km/h 0,8 mm Foarte scăzut 4
18 iun. 16,4 °C 50 % 18 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 5
19 iun. 17,6 °C 55 % 26 km/h 2,3 mm Foarte scăzut 2
20 iun. 18,1 °C 60 % 24 km/h 4,2 mm Foarte scăzut 0
21 iun. 19,5 °C 52 % 30 km/h 0,3 mm Foarte scăzut 3
22 iun. 18,2 °C 48 % 28 km/h 0,0 mm Scăzut 5
23 iun. 18,0 °C 46 % 30 km/h 0,0 mm Scăzut 7
24 iun. 23,0 °C 41 % 25 km/h 0,0 mm Scăzut 10
25 iun. 23,0 °C 42 % 38 km/h 0,0 mm Moderat 14
26 iun. 19,9 °C 47 % 44 km/h 0,0 mm Moderat 16
27 iun. 19,2 °C 57 % 24 km/h 0,4 mm Scăzut 11
28 iun. 21,3 °C 47 % 22 km/h 0,0 mm Scăzut 10
29 iun. 24,0 °C 46 % 22 km/h 0,1 mm Moderat 12
30 iun. 25,3 °C 37 % 37 km/h 0,1 mm Moderat 19
1 iul. 22,0 °C 40 % 42 km/h 0,0 mm Moderat 19
2 iul. 21,7 °C 47 % 24 km/h 0,1 mm Moderat 15
3 iul. după 18,5 °C 60 % 26 km/h 1,4 mm Foarte scăzut 5

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 7,3 și o umiditate minimă de 38 %; înainte: ploaie cu o zi înainte. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 22.

FWI la pornire 7,3
Umiditate minimă 38 %
Zile fără ploaie 0
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul Taylor Creek, iunie 2020
7.568 ha 9 zile FWI 6,1 Umiditate min. 42 % la 86 km, în 2020

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 10,0 mm pe 19 iun..

Ce s-a întâmplat cu ei

4 zile
durată mediană
2.014 ha
suprafață mediană
73 %
au trecut de 1.000 ha
3,7 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 22 din 22)

A fost de 16,3 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 27 de zile, față de 4 zile.

Doar 1 din cei 22 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. Toți au avut ploaie în cele zece zile de după final: prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,7 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

1,4 mmprima ploaie
3 iul.a doua zi după final
50km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 2 iul., iar pe 3 iul. au căzut 1,4 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 22 din 22, cu o mediană de 3,7 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 30 mai 2022
După · 9 iul. 2022

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 2.006Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Statele Unite ale Americii

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul Stony River?
Perimetrul oficial dă doar data de început (6 iunie 2022). Sfârșitul vine din focarele termice din interiorul perimetrului: a ars până pe 2 iulie 2022 (27 de zile de la 6 iunie 2022), ultima zi cu focare înainte de peste 10 zile la rând fără niciunul, deci este aproximativ.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul oficial publicat de agențiile Statelor Unite (MTBS / NIFC) are 32.761 hectare (327,6 km²). Alte bilanțuri, precum rapoartele zilnice ale incendiului, pot da cifre puțin diferite.
Ce comitate au ars?
Focul a intrat doar în Bethel (33.826 ha, 0,3 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 25,3 °C, o umiditate minimă de 25 % și rafale de 50 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 26, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars oficial al agențiilor Statelor Unite (MTBS / NIFC, domeniu public), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Statele Unite ale Americii. Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 22. Durata lor mediană a fost de 4 zile, iar suprafața mediană de 2.014 ha; 73 % au trecut de 1.000 ha. Doar 1 din cei 22 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. Toți au avut ploaie în cele zece zile de după final: prima zi cu ploaie a adus o mediană de 3,7 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 911 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 911.

De unde știm asta
  • Perimetru: MTBS (Serviciul Geologic și Serviciul Forestier ale SUA), oficial.
  • Perimetrul oficial nu are dată de sfârșit: sfârșitul este ultima zi cu focare VIIRS în interiorul perimetrului înainte de o pauză de peste 10 zile (cel mult 150 de zile), deci este aproximativ. 2.006 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul este oficial și în domeniul public. Pentru anii încheiați provine din MTBS (Monitoring Trends in Burn Severity), programul Serviciului Geologic al Statelor Unite (USGS) și al Serviciului Forestier (USDA Forest Service) care îl cartografiază pe imagini Landsat și Sentinel-2. Pentru anul în curs și cel anterior provine din WFIGS, al National Interagency Fire Center (NIFC): sunt perimetrele de incident trasate de echipele de intervenție, de mijloacele aeriene și pe imagini. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele comitatelor provin de la geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Suprafața pe comitat este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială.