Incendiul de la Sotouboua, 6 decembrie 2022 Sotouboua, Plaine de Mô
Focul a pornit pe 6 decembrie 2022 în Sotouboua, Togo, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 15 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 4.570 hectare, împărțit între 2 comune.
Este al 7-lea ca mărime din Centrale din 2016 (din 119 cu pagină). Cel mai mare din Togo în 2022, din 27.
Compară cu…
- Suprafață arsă
- 4.570ha
- perimetru GWIS (Copernicus)
- Durată
- 15zile
- 6 dec. 2022 – 20 dec. 2022
- Comune afectate
- 2
- prefecturi
- A început pe
- 6 dec.
- 2022
- Focare termice
- 170
- într-un singur focar: 189 MW
- Pericol la început
- 22
- Ridicat · indice FWI
- Putere medie zilnică
- 123MW
- puterea detectată pe zi, în medie
Unde a ars
Cum a evoluat, zi de zi
Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.
Pe ce vreme a ars
Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 2 zile când a început.
Zona mai arsese
67 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 1.708 ha în 2016, 265 ha în 2017, 726 ha în 2019, 1.538 ha în 2021. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 3.061 ha care arseseră deja.
- 1.086 ha Incendiul de la Sotouboua, decembrie 2016 1.868 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 907 ha Incendiul de la Sotouboua, decembrie 2021 3.745 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 608 ha Incendiul de la Sotouboua, decembrie 2021 3.563 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 589 ha Incendiul de la Plaine de Mô, decembrie 2016 1.887 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 453 ha Incendiul de la Sotouboua, decembrie 2019 1.741 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 272 ha Incendiul de la Sotouboua, ianuarie 2019 1.253 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 217 ha Incendiul de la Sotouboua, decembrie 2017 1.265 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 48 ha Incendiul de la Sotouboua, decembrie 2017 1.115 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
Cât de mare este?
Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).
Limita: Paris — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Limita: Londra — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Limita: Madrid — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.
Ce s-a întâmplat în fiecare comună
-
Sotouboua a început aici3.937 ha a ajuns pe 6 dec.1,2 %
-
664 ha a ajuns pe 6 dec.0,5 %
Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
Oameni și clădiri în perimetru
GHSL 2020În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2020, estimare din satelit).
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.
Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Vremea zi de zi
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Zi | Maximă | Umiditate min. | Rafală max. | Ploaie | Pericol (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 6 dec. | 32,4 °C | 24 % | 27 km/h | 0,0 mm | Ridicat 22 |
| 7 dec. | 31,6 °C | 20 % | 20 km/h | 0,0 mm | Ridicat 24 |
| 8 dec. | 31,6 °C | 24 % | 18 km/h | 0,0 mm | Ridicat 24 |
| 9 dec. | 31,7 °C | 29 % | 20 km/h | 0,0 mm | Ridicat 23 |
| 10 dec. | 31,3 °C | 17 % | 23 km/h | 0,0 mm | Ridicat 28 |
| 11 dec. | 31,4 °C | 12 % | 23 km/h | 0,0 mm | Ridicat 31 |
| 12 dec. | 31,9 °C | 17 % | 24 km/h | 0,0 mm | Ridicat 30 |
| 13 dec. | 31,7 °C | 26 % | 20 km/h | 0,0 mm | Ridicat 29 |
| 14 dec. | 32,1 °C | 22 % | 18 km/h | 0,0 mm | Ridicat 30 |
| 15 dec. | 32,0 °C | 20 % | 16 km/h | 0,0 mm | Ridicat 29 |
| 16 dec. | 31,8 °C | 22 % | 17 km/h | 0,0 mm | Ridicat 30 |
| 17 dec. | 29,6 °C | 33 % | 24 km/h | 0,0 mm | Ridicat 26 |
| 18 dec. | 30,8 °C | 26 % | 24 km/h | 0,0 mm | Ridicat 27 |
| 19 dec. | 31,3 °C | 17 % | 26 km/h | 0,0 mm | Ridicat 32 |
| 20 dec. | 30,4 °C | 17 % | 29 km/h | 0,0 mm | Ridicat 32 |
| 21 dec. după | 30,5 °C | 17 % | 33 km/h | 0,0 mm | Ridicat 34 |
| 22 dec. după | 29,3 °C | 17 % | 30 km/h | 0,0 mm | Ridicat 33 |
| 23 dec. după | 28,9 °C | 20 % | 27 km/h | 0,0 mm | Ridicat 34 |
| 24 dec. după | 27,3 °C | 19 % | 26 km/h | 0,0 mm | Ridicat 33 |
| 25 dec. după | 29,2 °C | 23 % | 26 km/h | 0,0 mm | Ridicat 33 |
| 26 dec. după | 30,4 °C | 21 % | 26 km/h | 0,0 mm | Ridicat 32 |
| 27 dec. după | 31,0 °C | 22 % | 28 km/h | 0,0 mm | Ridicat 34 |
| 28 dec. după | 31,4 °C | 21 % | 28 km/h | 0,0 mm | Ridicat 34 |
| 29 dec. după | 31,2 °C | 19 % | 22 km/h | 0,0 mm | Ridicat 34 |
| 30 dec. după | 31,5 °C | 19 % | 36 km/h | 0,0 mm | Ridicat 38 |
Înainte și după, din satelit
Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.
Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.
Fumul
CAMS · CopernicusPe 22 decembrie 2022 aerul de lângă foc a ajuns la 92 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 59: de 3,9 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).
Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabelul detecțiilor · 170Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
| Data și ora | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Alte incendii din zonă
- 3.563 haSotouboua12 decembrie 2021 · 20 de zile · la 5 km
- 3.101 haSotouboua23 noiembrie 2022 · 9 zile · la 10 km
- 3.745 haSotouboua16 decembrie 2021 · 16 zile · la 12 km
- 36.837 haSotouboua3 decembrie 2025 · 32 de zile · la 18 km
- 4.783 haBassar10 decembrie 2021 · 18 zile · la 21 km
- 6.703 haBassar15 decembrie 2016 · 17 zile · la 23 km
Întrebări frecvente
- Cât a durat incendiul de la Sotouboua?
- Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 6 decembrie 2022 și 20 decembrie 2022 (15 zile). Perimetrul îl datează între 6 decembrie 2022 și 15 decembrie 2022.
- Ce suprafață a ars?
- Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 4.570 hectare (45,7 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
- Ce comune au ars?
- Focul a intrat în 2 comune: Sotouboua (3.937 ha, 1,2 %); Plaine de Mô (664 ha, 0,5 %).
- Cum a fost vremea?
- În timpul incendiului s-au atins 32,4 °C, o umiditate minimă de 12 % și rafale de 29 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 32, clasa Ridicat.
- De unde vin aceste date?
- Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Togo (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Unde se verifică
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Verificare din satelit
Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
Nicio modificare din 24 octombrie 2026.
Ceva nu se potrivește în această fișă?
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
Semnalează o eroare
De unde știm asta
- Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 3 poligoane grupate în această fișă.
- Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 6 decembrie 2022 – 15 decembrie 2022. 170 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
- Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
- Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
- Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.
De unde vin aceste date
Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.