Sari la conținut
worldfires
UA · Ucraina · –

Incendiul de la Sloviansk, august 2026 Слов'янський район · Sloviansk

Stins · ultima detecție 2 sept. 2026, 11:04 UTC

Focul a început pe 24 august 2026 în comuna Sloviansk, Ucraina, iar sateliții au detectat foc timp de 11 zile. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 100 hectare, repartizat între o singură comună.

Este al 995-lea ca mărime din Donetsk Oblast din 2016 (din 1004 cu pagină). Al 978-lea din Ucraina în 2026, din 984.

Puterea măsurată de satelit este mică (24,5 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.

Suprafață arsă
100ha
perimetru Copernicus
Durată
≈ 11zile
24 aug. 2026 – 3 sept. 2026
Comune afectate
1
districte
A început pe
24 aug.
2026
Focare termice
7
într-un singur focar: 24 MW
Pericol la început
54
Extrem · indice FWI
Putere medie zilnică
30MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 24 aug.3 sept.
2 sept. 2026

Cum a evoluat, zi de zi

31 aug. 2026 · 11 MW · 1 1 sept. 2026 · 31 MW · 4 2 sept. 2026 · 49 MW · 2
31 aug. 1 sept. 2 sept.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

30°maximă
46km/h · rafală maximă
17%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 14 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 8,1 mm pe 6 sept..

Zona mai arsese

76 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 24 ha în 2022, 64 ha în 2024. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 76 ha care arseseră deja.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Sloviansk Слов'янський район la 6,2 km de centru a început aici
    100 ha a ajuns pe 31 aug.
    0,1 %

Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Conifere66 %
  • Pădure mixtă34 %

Acoperirea terenului în perimetru conform Copernicus EFFIS (în afara zonei Corine Land Cover).

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită0,22 ha
Locuitori< 20

În perimetru se aflau aproximativ 0,22 ha construite, dar aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
24 aug. 26,9 °C 28 % 42 km/h 0,0 mm Extrem 54
25 aug. 26,5 °C 27 % 32 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
26 aug. 27,0 °C 32 % 31 km/h 0,4 mm Ridicat 37
27 aug. 18,4 °C 79 % 27 km/h 6,0 mm Foarte scăzut 2
28 aug. 23,4 °C 49 % 46 km/h 1,5 mm Scăzut 10
29 aug. 27,9 °C 34 % 35 km/h 0,0 mm Ridicat 29
30 aug. 27,6 °C 27 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 32
31 aug. 27,4 °C 17 % 26 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
1 sept. 29,0 °C 17 % 25 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
2 sept. 29,5 °C 21 % 19 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
3 sept. 26,7 °C 35 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 38
4 sept. după 27,1 °C 33 % 19 km/h 0,0 mm Ridicat 29
5 sept. după 29,7 °C 26 % 56 km/h 0,0 mm Extrem 66
6 sept. după 22,7 °C 38 % 33 km/h 8,1 mm Scăzut 7

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 54,4 și o umiditate minimă de 28 %; înainte: 14 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2020: 36.

FWI la pornire 54,4
Umiditate minimă 28 %
Zile fără ploaie 14
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Lutuhyne, septembrie 2024
114 ha 2 zile FWI 54,0 Umiditate min. 27 % la 95 km, în 2024

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

2 zile
durată mediană
172 ha
suprafață mediană
6 %
au trecut de 1.000 ha
2,8 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 26 din 36)

A rămas sub gemenii săi: 100 ha față de o mediană de 172 ha. A durat 11 zile, față de 2 zile.

La 10 din 36 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,8 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

8,1 mmprima ploaie
6 sept.la 3 zile după final
46km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 3 sept., iar pe 6 sept. au căzut 8,1 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 26 din 36, cu o mediană de 2,8 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2020.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 17 aug. 2026
După · 10 sept. 2026

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 18 septembrie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 17 µg/m³ de PM2,5, dar nicio medie zilnică nu a depășit valoarea recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,517 µg/m³
Zile peste prag0 zile
PM1021 µg/m³
Grosime optică0,40
1617181920
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 7Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Ucraina

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Sloviansk?
Perimetrul oficial dă doar data de început (31 august 2026). Sfârșitul vine din focarele termice din interiorul perimetrului: a ars până pe 3 septembrie 2026 (11 zile de la 24 august 2026), ultima zi cu focare înainte de peste 10 zile la rând fără niciunul, deci este aproximativ.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 100 hectare (1,0 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Sloviansk (100 ha, 0,1 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul a pornit din Sloviansk și s-a oprit la 6,2 km de centrul acesteia. Este distanța de la perimetru, sau de la cel mai apropiat focar, până la punctul care marchează centrul; nu înseamnă că a intrat în case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 29,5 °C, o umiditate minimă de 17 % și rafale de 46 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 54, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Ucraina (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2020 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 36. Durata lor mediană a fost de 2 zile, iar suprafața mediană de 172 ha; 6 % au trecut de 1.000 ha. La 10 din 36 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,8 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 101 · 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 101 · 112.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Perimetrul oficial nu are dată de sfârșit: sfârșitul este ultima zi cu focare VIIRS în interiorul perimetrului înainte de o pauză de peste 10 zile (cel mult 150 de zile), deci este aproximativ. 7 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.