Sari la conținut
worldfires
UA · Ucraina ·

Incendiul de la Sloviansk, 13 iulie 2026 Слов'янський район · Sloviansk

Stins · ultima detecție 13 iul. 2026, 10:38 UTC

Focul a început pe 13 iulie 2026 în comuna Sloviansk, Ucraina, iar sateliții au detectat foc timp de 1 zi. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 104 hectare, repartizat între o singură comună.

Este al 954-lea ca mărime din Donetsk Oblast din 2016 (din 1004 cu pagină). Al 938-lea din Ucraina în 2026, din 984.

Puterea măsurată de satelit este mică (8,0 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.

Suprafață arsă
104ha
perimetru Copernicus
Durată
≈ 1zi
13 iul. 2026 – 13 iul. 2026
Comune afectate
1
districte
A început pe
13 iul.
2026
Focare termice
6
într-un singur focar: 8 MW
Pericol la început
11
Moderat · indice FWI
Putere medie zilnică
35MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 13 iul.13 iul.

Cum a evoluat, zi de zi

13 iul. 2026 · 35 MW · 6

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

26°maximă
32km/h · rafală maximă
39%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 2 zile când a început.

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Sloviansk Слов'янський район la 23,2 km de centru a început aici
    104 ha a ajuns pe 13 iul.
    0,1 %

Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Terenuri agricole98 %
  • Alte terenuri naturale2,0 %

Acoperirea terenului în perimetru conform Copernicus EFFIS (în afara zonei Corine Land Cover).

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
13 iul. 26,4 °C 39 % 32 km/h 0,0 mm Moderat 11
14 iul. după 26,6 °C 48 % 14 km/h 0,5 mm Scăzut 7
15 iul. după 27,1 °C 51 % 18 km/h 0,4 mm Scăzut 9
16 iul. după 28,1 °C 37 % 26 km/h 0,2 mm Moderat 14
17 iul. după 23,5 °C 32 % 20 km/h 0,0 mm Moderat 13
18 iul. după 23,0 °C 43 % 9 km/h 0,0 mm Scăzut 9
19 iul. după 26,8 °C 37 % 7 km/h 0,0 mm Scăzut 9
20 iul. după 30,4 °C 29 % 11 km/h 0,0 mm Moderat 14
21 iul. după 32,8 °C 23 % 36 km/h 0,1 mm Ridicat 33
22 iul. după 27,1 °C 33 % 18 km/h 0,9 mm Moderat 15
23 iul. după 26,1 °C 38 % 16 km/h 0,0 mm Moderat 14

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 11,2 și o umiditate minimă de 39 %; înainte: 2 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 15.

FWI la pornire 11,2
Umiditate minimă 39 %
Zile fără ploaie 2
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Bakhmut, iulie 2025
129 ha 3 zile FWI 13,1 Umiditate min. 39 % la 55 km, în 2025

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 6,8 mm pe 3 aug..

Ce s-a întâmplat cu ei

2 zile
durată mediană
131 ha
suprafață mediană
0 %
au trecut de 1.000 ha
6,8 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 9 din 15)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (104 ha față de o mediană de 131 ha) și a durat 1 zi, față de 2 zile.

La 6 din 15 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 6,8 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
32km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 13 iul. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 9 din 15, cu o mediană de 6,8 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 6 iul. 2026
După · 20 iul. 2026

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 12 iulie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 8 µg/m³ de PM2,5, dar nicio medie zilnică nu a depășit valoarea recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,58 µg/m³
Zile peste prag0 zile
PM1011 µg/m³
Grosime optică0,33
11 iul.13 iul.15 iul.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 6Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Ucraina

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Sloviansk?
Perimetrul oficial dă doar data de început (13 iulie 2026). Sfârșitul vine din focarele termice din interiorul perimetrului: a ars până pe 13 iulie 2026 (1 zi de la 13 iulie 2026), ultima zi cu focare înainte de peste 10 zile la rând fără niciunul, deci este aproximativ.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 104 hectare (1,0 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Sloviansk (104 ha, 0,1 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul a pornit din Sloviansk și s-a oprit la 23,2 km de centrul acesteia. Este distanța de la perimetru, sau de la cel mai apropiat focar, până la punctul care marchează centrul; nu înseamnă că a intrat în case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 26,4 °C, o umiditate minimă de 39 % și rafale de 32 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 11, clasa Moderat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Ucraina (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 15. Durata lor mediană a fost de 2 zile, iar suprafața mediană de 131 ha; 0 % au trecut de 1.000 ha. La 6 din 15 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 6,8 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 101 · 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 101 · 112.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Perimetrul oficial nu are dată de sfârșit: sfârșitul este ultima zi cu focare VIIRS în interiorul perimetrului înainte de o pauză de peste 10 zile (cel mult 150 de zile), deci este aproximativ. 6 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.