Sari la conținut
worldfires
SN · Senegal · –

Incendiul de la Sindian, 2 februarie 2022 Sindian

Stins · ultima detecție 16 feb. 2022, 03:04 UTC

Focul a pornit pe 2 februarie 2022 în Sindian, Senegal, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 15 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 2.090 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 29-lea ca mărime din Ziguinchor din 2016 (din 34 cu pagină). Al 79-lea din Senegal în 2022, din 90.

Suprafață arsă
2.090ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
15zile
2 feb. 2022 – 16 feb. 2022
Comune afectate
1
districte
A început pe
2 feb.
2022
Focare termice
65
într-un singur focar: 69 MW
Pericol la început
54
Extrem · indice FWI
Putere medie zilnică
58MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 2 feb.16 feb.
16 feb. 2022

Cum a evoluat, zi de zi

2 feb. 2022 · 49 MW · 3 4 feb. 2022 · 21 MW · 2 8 feb. 2022 · 14 MW · 3 9 feb. 2022 · 55 MW · 9 10 feb. 2022 · 329 MW · 18 11 feb. 2022 · 141 MW · 15 12 feb. 2022 · 14 MW · 6 13 feb. 2022 · 4 MW · 5 14 feb. 2022 · 0 MW · 1 15 feb. 2022 · 6 MW · 2 16 feb. 2022 · 1 MW · 1
2 feb. 10 feb. 15 feb.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

39°maximă
46km/h · rafală maximă
13%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de peste două luni când a început.

Zona mai arsese

69 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 378 ha în 2017, 193 ha în 2018, 1.266 ha în 2020. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 1.439 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 8,9 % din suprafața pe care o are București (21 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Sindian a început aici
    2.104 ha a ajuns pe 2 feb.
    1,4 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită1,4 ha
Locuitori≈ 150

În perimetru se aflau aproximativ 1,4 ha construite și locuiau aproximativ 150 de persoane (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

A pornit cu 60 de zile fără ploaie: 79 % din suprafața din Senegal

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
2 feb. 37,4 °C 15 % 39 km/h 0,0 mm Extrem 54
3 feb. 37,1 °C 14 % 23 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
4 feb. 37,3 °C 15 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
5 feb. 38,1 °C 17 % 27 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
6 feb. 38,1 °C 20 % 26 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
7 feb. 39,2 °C 21 % 25 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
8 feb. 38,8 °C 16 % 32 km/h 0,0 mm Extrem 50
9 feb. 37,9 °C 18 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 52
10 feb. 37,8 °C 15 % 40 km/h 0,0 mm Extrem 58
11 feb. 37,0 °C 13 % 46 km/h 0,0 mm Extrem 62
12 feb. 35,0 °C 13 % 41 km/h 0,0 mm Extrem 58
13 feb. 35,6 °C 13 % 43 km/h 0,0 mm Extrem 61
14 feb. 36,0 °C 16 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 55
15 feb. 36,1 °C 17 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 56
16 feb. 36,6 °C 17 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 56
17 feb. după 36,4 °C 17 % 33 km/h 0,0 mm Extrem 54
18 feb. după 35,3 °C 19 % 24 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 50
19 feb. după 36,0 °C 22 % 26 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
20 feb. după 37,7 °C 19 % 32 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 50
21 feb. după 38,2 °C 17 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
22 feb. după 36,7 °C 24 % 24 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
23 feb. după 35,8 °C 30 % 26 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
24 feb. după 33,7 °C 29 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
25 feb. după 35,1 °C 35 % 25 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 38
26 feb. după 31,8 °C 38 % 35 km/h 0,0 mm Ridicat 37

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 53,6 și o umiditate minimă de 15 %; înainte: peste două luni fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 63.

FWI la pornire 53,6
Umiditate minimă 15 %
Zile fără ploaie 60+
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Kiang West, februarie 2021
1.817 ha 4 zile FWI 52,8 Umiditate min. 15 % la 26 km, în 2021

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

5 zile
durată mediană
2.305 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
—
ploaia de la final (mediană; au avut-o 0 din 63)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (2.090 ha față de o mediană de 2.305 ha) și a durat 15 zile, față de 5 zile.

La niciunul n-a căzut 1 mm în cele zece zile de după final: toți s-au stins fără ploaie.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
46km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 16 feb. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Niciunul dintre cei 63 gemeni ai săi n-a avut ploaie la final.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 26 ian. 2022
După · 23 feb. 2022

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 65Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Senegal

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Sindian?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 2 februarie 2022 și 16 februarie 2022 (15 zile). Perimetrul îl datează între 9 februarie 2022 și 13 februarie 2022.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 2.090 hectare (20,9 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Sindian (2.104 ha, 1,4 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 39,2 °C, o umiditate minimă de 13 % și rafale de 46 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 62, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Senegal (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 63. Durata lor mediană a fost de 5 zile, iar suprafața mediană de 2.305 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. La niciunul n-a căzut 1 mm în cele zece zile de după final: toți s-au stins fără ploaie.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 18 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 2 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 13 februarie 2022 → 16 februarie 2022.
  2. Data de început: 9 februarie 2022 → 2 februarie 2022.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 18.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 9 februarie 2022 – 13 februarie 2022. 65 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.