Sari la conținut
worldfires
IT · Italia ·

Incendiul de la Sindia, 13 septembrie 2019 Sindia, Scano di Montiferro

Stins · ultima măsurătoare pe 13 sept. 2019

Focul a început pe 13 septembrie 2019 în comuna Sindia, Italia, iar sateliții au detectat foc timp de 1 zi. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 107 hectare, repartizat între 2 comune.

Este al 35-lea ca mărime din Nuoro din 2016 (din 36 cu pagină). Al 93-lea din Italia în 2019, din 103.

Pentru acest incendiu avem perimetrul măsurat de Copernicus, dar senzorii VIIRS nu l-au surprins cu suficient detaliu: nu există evoluție zi de zi, dar există repartizarea pe comune.

Suprafață arsă
107ha
perimetru Copernicus
Durată
1zi
13 sept. 2019 – 13 sept. 2019
Comune afectate
2
comune
A început pe
13 sept.
2019
Pericol la început
23
Ridicat · indice FWI

Unde a ars

Pe ce vreme a ars

31°maximă
32km/h · rafală maximă
24%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 10 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 3,2 mm pe 20 sept..

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Sindia 1.583 loc. · la 2,7 km de centru a început aici
    84 ha
    1,4 %
  2. Scano di Montiferro 1.409 loc. · la 6,6 km de centru
    23 ha
    0,4 %

Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Terenuri agricole100 %

Acoperirea terenului în perimetru conform Corine Land Cover, așa cum raportează Copernicus.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
13 sept. 30,8 °C 24 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 23
14 sept. după 31,6 °C 26 % 31 km/h 0,0 mm Moderat 21
15 sept. după 30,1 °C 34 % 33 km/h 0,0 mm Ridicat 24
16 sept. după 30,2 °C 29 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 24
17 sept. după 28,7 °C 33 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 24
18 sept. după 27,9 °C 47 % 40 km/h 0,4 mm Ridicat 22
19 sept. după 28,8 °C 44 % 36 km/h 0,1 mm Ridicat 22
20 sept. după 28,6 °C 43 % 26 km/h 3,2 mm Foarte scăzut 5

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 22,8 și o umiditate minimă de 24 %; înainte: 10 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 18.

FWI la pornire 22,8
Umiditate minimă 24 %
Zile fără ploaie 10
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la San Gavino Monreale, iulie 2026
124 ha 1 zi FWI 22,5 Umiditate min. 26 % la 80 km, în 2026

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

1 zi
durată mediană
236 ha
suprafață mediană
17 %
au trecut de 1.000 ha
2,0 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 6 din 18)

A rămas sub gemenii săi: 107 ha față de o mediană de 236 ha. A durat 1 zi, față de 1 zi.

La 12 din 18 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,0 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

3,2 mmprima ploaie
20 sept.la 7 zile după final
32km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 13 sept., iar pe 20 sept. au căzut 3,2 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 6 din 18, cu o mediană de 2,0 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 6 sept. 2019
După · 20 sept. 2019

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 14 septembrie 2019 aerul de lângă foc a ajuns la 16 µg/m³ de PM2,5, dar nicio medie zilnică nu a depășit valoarea recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,516 µg/m³
Zile peste prag0 zile
PM1023 µg/m³
11 sept.13 sept.15 sept.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Italia

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Sindia?
Copernicus îl datează între 13 septembrie 2019 și 13 septembrie 2019: 1 zi între prima și ultima imagine cu foc.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 107 hectare (1,1 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Sindia (84 ha, 1,4 %); Scano di Montiferro (23 ha, 0,4 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul a pornit din Sindia și s-a oprit la 2,7 km de centrul acesteia. Este distanța de la perimetru, sau de la cel mai apropiat focar, până la punctul care marchează centrul; nu înseamnă că a intrat în case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 30,8 °C, o umiditate minimă de 24 % și rafale de 32 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 23, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Italia (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 18. Durata lor mediană a fost de 1 zi, iar suprafața mediană de 236 ha; 17 % au trecut de 1.000 ha. La 12 din 18 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,0 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 112 · 1515 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 112 · 1515.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. Niciun focar VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM4 (Creative Commons Attribution 3.0 License). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.