Sari la conținut
worldfires
IT · Italia ·

Incendiul de la Serradifalco, iulie 2019 Serradifalco, Mussomeli, Montedoro

Stins · ultima detecție 29 iul. 2019, 01:09 UTC

Focul a început pe 29 iulie 2019 în comuna Serradifalco, Italia, iar sateliții au detectat foc timp de 1 zi. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 182 hectare, repartizat între 3 comune.

Este al 74-lea ca mărime din Caltanissetta din 2016 (din 149 cu pagină). Al 38-lea din Italia în 2019, din 103.

Puterea măsurată de satelit este mică (1,7 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.

Suprafață arsă
182ha
perimetru Copernicus
Durată
1zi
29 iul. 2019 – 29 iul. 2019
Comune afectate
3
comune
A început pe
29 iul.
2019
Focare termice
1
într-un singur focar: 2 MW
Pericol la început
32
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
2MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 29 iul.29 iul.

Cum a evoluat, zi de zi

29 iul. 2019 · 2 MW · 1

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

30°maximă
40km/h · rafală maximă
41%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 31 de zile când a început.

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Serradifalco 5.493 loc. · la 4,3 km de centru a început aici
    113 ha a ajuns pe 29 iul.
    2,7 %
  2. Mussomeli 9.913 loc. · la 12,0 km de centru
    60 ha
    0,4 %
  3. Montedoro 1.379 loc. · la 2,2 km de centru
    9 ha
    0,6 %

Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Terenuri agricole69 %
  • Vegetație sclerofilă27 %
  • Alte terenuri naturale4,2 %

Acoperirea terenului în perimetru conform Corine Land Cover, așa cum raportează Copernicus.

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
29 iul. 30,4 °C 41 % 40 km/h 0,0 mm Ridicat 32
30 iul. după 31,6 °C 31 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 30
31 iul. după 33,6 °C 25 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 36
1 aug. după 35,9 °C 23 % 34 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 38
2 aug. după 35,2 °C 24 % 41 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
3 aug. după 35,2 °C 36 % 38 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
4 aug. după 33,4 °C 26 % 33 km/h 0,0 mm Ridicat 36
5 aug. după 32,7 °C 29 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 36
6 aug. după 32,5 °C 33 % 37 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
7 aug. după 31,7 °C 27 % 45 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
8 aug. după 33,0 °C 48 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 31

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 32,4 și o umiditate minimă de 41 %; înainte: 31 de zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 26.

FWI la pornire 32,4
Umiditate minimă 41 %
Zile fără ploaie 31
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Naro, iulie 2022
154 ha 1 zi FWI 31,3 Umiditate min. 41 % la 22 km, în 2022

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

1 zi
durată mediană
192 ha
suprafață mediană
4 %
au trecut de 1.000 ha
2,6 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 12 din 26)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (182 ha față de o mediană de 192 ha) și a durat 1 zi, față de 1 zi.

La 14 din 26 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,6 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
40km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 29 iul. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 12 din 26, cu o mediană de 2,6 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 22 iul. 2019
După · 5 aug. 2019

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 3 august 2019 aerul de lângă foc a ajuns la 27 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 17: de 1,1 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,527 µg/m³
Zile peste prag1 zi
PM1041 µg/m³
27 iul.30 iul.2 aug.5 aug.8 aug.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 1Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Italia

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Serradifalco?
Copernicus îl datează între 29 iulie 2019 și 29 iulie 2019: 1 zi între prima și ultima imagine cu foc.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 182 hectare (1,8 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 3 comune: Serradifalco (113 ha, 2,7 %); Mussomeli (60 ha, 0,4 %); Montedoro (9 ha, 0,6 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul s-a oprit la 2,2 km de centrul zonei Montedoro, cea mai apropiată dintre cele atinse. Este distanța de la perimetru, sau de la cel mai apropiat focar, până la punctul care marchează centrul; nu înseamnă că a intrat în case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 30,4 °C, o umiditate minimă de 41 % și rafale de 40 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 32, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Italia (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 26. Durata lor mediană a fost de 1 zi, iar suprafața mediană de 192 ha; 4 % au trecut de 1.000 ha. La 14 din 26 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,6 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 112 · 1515 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 112 · 1515.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. Un focar VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM4 (Creative Commons Attribution 3.0 License). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.