Sari la conținut
worldfires
CA · Canada · –

Incendiul de la Senneterre, 1 iunie 2023 Senneterre, Eeyou Istchee Baie-James, Lebel-sur-Quévillon

Stins · ultima detecție 17 aug. 2023, 18:30 UTC

Focul a pornit pe 1 iunie 2023 în Senneterre, Canada, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 81 de zile. Sistemul canadian CWFIS (Natural Resources Canada) a măsurat pe imagini din satelit un perimetru ars oficial de 372.443 hectare, împărțit între 3 subdiviziuni de recensământ.

Este al 4-lea ca mărime din Quebec din 2016 (din 170 cu pagină). Al 8-lea din Canada în 2023, din 489.

Suprafață arsă
372.443ha
perimetru oficial (CWFIS)
Durată
81de zile
1 iun. 2023 – 20 aug. 2023
Subdiviziuni de recensământ afectate
3
comune
A început pe
1 iun.
2023
Focare termice
27.611
într-un singur focar: 730 MW
Pericol la început
21
Moderat · indice FWI
Putere medie zilnică
12,7GW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 1 iun.20 aug.
17 aug. 2023

Cum a evoluat, zi de zi

1 iun. 2023 · 433 MW · 10 2 iun. 2023 · 27.846 MW · 686 3 iun. 2023 · 51.630 MW · 3124 4 iun. 2023 · 9.316 MW · 979 5 iun. 2023 · 76.849 MW · 1543 6 iun. 2023 · 52.957 MW · 2197 7 iun. 2023 · 6.074 MW · 1342 8 iun. 2023 · 2.705 MW · 246 9 iun. 2023 · 573 MW · 83 10 iun. 2023 · 60 MW · 12 11 iun. 2023 · 922 MW · 102 12 iun. 2023 · 34.102 MW · 777 13 iun. 2023 · 2.907 MW · 976 14 iun. 2023 · 5.834 MW · 232 15 iun. 2023 · 1.424 MW · 154 16 iun. 2023 · 1.480 MW · 76 17 iun. 2023 · 155 MW · 80 18 iun. 2023 · 16 MW · 7 19 iun. 2023 · 2.005 MW · 183 20 iun. 2023 · 28.717 MW · 1274 21 iun. 2023 · 10.245 MW · 1983 22 iun. 2023 · 32.891 MW · 1471 23 iun. 2023 · 16.850 MW · 4169 24 iun. 2023 · 14.088 MW · 2959 25 iun. 2023 · 9.879 MW · 2176 26 iun. 2023 · 2.038 MW · 546 30 iun. 2023 · 5 MW · 2 4 iul. 2023 · 133 MW · 7 5 iul. 2023 · 786 MW · 58 6 iul. 2023 · 323 MW · 152 17 aug. 2023 · 76 MW · 5
5 iun. 15 iun. 22 iun. 5 iul.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

33°maximă
62km/h · rafală maximă
20%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 8 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 1,3 mm pe 24 aug..

Zona mai arsese

2 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 8.165 ha în 2018.

Cât de mare este?

20 km
A ars o suprafață de 15,8 ori mai mare decât cea pe care o are București (3.724 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare subdiviziune de recensământ

  1. Senneterre a început aici
    245.346 ha a ajuns pe 1 iun.
    15 %
  2. 124.088 ha a ajuns pe 1 iun.
    0,4 %
  3. 127 ha a ajuns pe 3 iun.
    2,6 %

Suprafața arsă în fiecare subdiviziune de recensământ, din intersectarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită5,8 ha
Locuitori< 20

În perimetru se aflau aproximativ 5,8 ha construite, dar aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
1 iun. 30,9 °C 24 % 36 km/h 0,3 mm Moderat 21
2 iun. 26,3 °C 20 % 44 km/h 0,0 mm Ridicat 24
3 iun. 22,9 °C 23 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 23
4 iun. 23,4 °C 21 % 21 km/h 0,0 mm Moderat 21
5 iun. 22,2 °C 36 % 49 km/h 0,6 mm Moderat 20
6 iun. 17,9 °C 26 % 55 km/h 0,0 mm Ridicat 24
7 iun. 14,6 °C 47 % 57 km/h 0,7 mm Moderat 15
8 iun. 18,4 °C 50 % 38 km/h 3,2 mm Foarte scăzut 3
9 iun. 17,7 °C 48 % 26 km/h 1,7 mm Foarte scăzut 3
10 iun. 18,3 °C 46 % 26 km/h 0,1 mm Scăzut 6
11 iun. 22,5 °C 39 % 22 km/h 0,0 mm Scăzut 11
12 iun. 26,3 °C 32 % 41 km/h 0,0 mm Moderat 18
13 iun. 24,7 °C 44 % 44 km/h 2,5 mm Scăzut 7
14 iun. 23,7 °C 32 % 28 km/h 0,0 mm Moderat 14
15 iun. 21,4 °C 47 % 39 km/h 0,0 mm Moderat 15
16 iun. 19,5 °C 41 % 41 km/h 0,6 mm Moderat 15
17 iun. 21,2 °C 51 % 28 km/h 0,9 mm Scăzut 9
18 iun. 21,4 °C 46 % 27 km/h 0,3 mm Moderat 12
19 iun. 24,3 °C 33 % 28 km/h 0,0 mm Moderat 16
20 iun. 28,3 °C 24 % 33 km/h 0,0 mm Ridicat 24
21 iun. 31,1 °C 26 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 25
22 iun. 31,4 °C 30 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 26
23 iun. 30,6 °C 31 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 27
24 iun. 26,8 °C 35 % 39 km/h 0,0 mm Ridicat 29
25 iun. 24,9 °C 29 % 24 km/h 0,0 mm Ridicat 26
26 iun. 21,7 °C 58 % 44 km/h 10,5 mm Foarte scăzut 2
27 iun. 20,2 °C 76 % 36 km/h 29,1 mm Foarte scăzut 0
28 iun. 21,2 °C 56 % 42 km/h 8,6 mm Foarte scăzut 0
29 iun. 26,6 °C 31 % 25 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 3
30 iun. 27,1 °C 36 % 40 km/h 0,4 mm Scăzut 11
1 iul. 25,5 °C 57 % 41 km/h 10,8 mm Foarte scăzut 0
2 iul. 26,9 °C 45 % 23 km/h 0,6 mm Foarte scăzut 2
3 iul. 29,2 °C 40 % 18 km/h 0,0 mm Scăzut 7
4 iul. 32,7 °C 29 % 22 km/h 0,0 mm Moderat 15
5 iul. 32,0 °C 35 % 35 km/h 0,0 mm Moderat 17
6 iul. 24,6 °C 65 % 37 km/h 15,4 mm Foarte scăzut 0
7 iul. 22,8 °C 55 % 30 km/h 3,1 mm Foarte scăzut 0
8 iul. 25,5 °C 40 % 21 km/h 0,8 mm Foarte scăzut 2
9 iul. 23,5 °C 53 % 26 km/h 9,1 mm Foarte scăzut 0
10 iul. 28,1 °C 30 % 39 km/h 0,2 mm Scăzut 6
11 iul. 24,8 °C 51 % 37 km/h 8,2 mm Foarte scăzut 1
12 iul. 20,4 °C 48 % 32 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 2
13 iul. 19,0 °C 69 % 40 km/h 35,6 mm Foarte scăzut 0
14 iul. 24,6 °C 42 % 42 km/h 0,5 mm Foarte scăzut 1
15 iul. 26,0 °C 49 % 44 km/h 1,0 mm Foarte scăzut 4
16 iul. 25,1 °C 64 % 24 km/h 5,7 mm Foarte scăzut 0
17 iul. 23,5 °C 62 % 48 km/h 6,7 mm Foarte scăzut 0
18 iul. 21,7 °C 52 % 40 km/h 0,8 mm Foarte scăzut 1
19 iul. 18,6 °C 62 % 32 km/h 0,8 mm Foarte scăzut 1
20 iul. 22,3 °C 60 % 27 km/h 3,6 mm Foarte scăzut 0
21 iul. 17,4 °C 76 % 38 km/h 30,7 mm Foarte scăzut 0
22 iul. 22,8 °C 45 % 39 km/h 0,3 mm Foarte scăzut 0
23 iul. 26,8 °C 31 % 27 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 4
24 iul. 23,6 °C 55 % 39 km/h 8,5 mm Foarte scăzut 0
25 iul. 22,8 °C 44 % 27 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 1
26 iul. 25,0 °C 48 % 54 km/h 20,1 mm Foarte scăzut 0
27 iul. 24,2 °C 45 % 28 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 1
28 iul. 24,1 °C 58 % 56 km/h 4,8 mm Foarte scăzut 1
29 iul. 16,7 °C 56 % 33 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 1
30 iul. 17,9 °C 62 % 33 km/h 4,3 mm Foarte scăzut 0
31 iul. 15,0 °C 50 % 38 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 1
1 aug. 17,9 °C 47 % 32 km/h 0,5 mm Foarte scăzut 2
2 aug. 23,0 °C 36 % 41 km/h 4,8 mm Foarte scăzut 1
3 aug. 20,5 °C 68 % 54 km/h 18,0 mm Foarte scăzut 0
4 aug. 19,2 °C 61 % 42 km/h 1,6 mm Foarte scăzut 0
5 aug. 22,6 °C 41 % 43 km/h 0,3 mm Foarte scăzut 2
6 aug. 24,2 °C 32 % 29 km/h 0,0 mm Scăzut 6
7 aug. 22,6 °C 47 % 29 km/h 0,4 mm Scăzut 7
8 aug. 20,0 °C 70 % 40 km/h 9,8 mm Foarte scăzut 0
9 aug. 23,4 °C 52 % 24 km/h 3,5 mm Foarte scăzut 0
10 aug. 21,5 °C 71 % 25 km/h 3,9 mm Foarte scăzut 0
11 aug. 16,3 °C 71 % 44 km/h 1,9 mm Foarte scăzut 0
12 aug. 17,1 °C 64 % 20 km/h 2,6 mm Foarte scăzut 0
13 aug. 18,0 °C 74 % 32 km/h 7,1 mm Foarte scăzut 0
14 aug. 20,2 °C 63 % 29 km/h 1,2 mm Foarte scăzut 0
15 aug. 23,3 °C 41 % 18 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 1
16 aug. 21,3 °C 64 % 32 km/h 2,7 mm Foarte scăzut 0
17 aug. 26,1 °C 46 % 62 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 5
18 aug. 18,7 °C 89 % 38 km/h 16,5 mm Foarte scăzut 0
19 aug. 20,6 °C 58 % 46 km/h 1,5 mm Foarte scăzut 0
20 aug. 22,1 °C 70 % 43 km/h 0,7 mm Foarte scăzut 1
21 aug. după 20,0 °C 47 % 40 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 2
22 aug. după 22,1 °C 39 % 32 km/h 0,1 mm Foarte scăzut 5
23 aug. după 23,0 °C 43 % 22 km/h 0,2 mm Scăzut 6
24 aug. după 20,9 °C 61 % 34 km/h 1,3 mm Foarte scăzut 2

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 20,9 și o umiditate minimă de 24 %; înainte: 8 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2017: 1.

FWI la pornire 20,9
Umiditate minimă 24 %
Zile fără ploaie 8
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Eeyou Istchee Baie-James, iunie 2019
5.019 ha 48 de zile FWI 10,2 Umiditate min. 24 % la 86 km, în 2019

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 1,0 mm pe 27 iul..

Ce s-a întâmplat cu ei

Incendii din zonă pornite pe o vreme asemănătoare: 1. Sub 15 nu dăm cifre: ar fi mai mult zgomot decât semnal.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

1,3 mmprima ploaie
24 aug.la 4 zile după final
62km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 20 aug., iar pe 24 aug. au căzut 1,3 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2017.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 25 mai 2023
După · 27 aug. 2023

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 4 iunie 2023 aerul de lângă foc a ajuns la 1.378 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 376: de 25 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,51.378 µg/m³
Zile peste prag38 de zile
PM101.974 µg/m³
Grosime optică4,83
30 mai17 iun.5 iul.23 iul.10 aug.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 27.611Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Canada

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Senneterre?
A ars între 1 iunie 2023 și 20 august 2023: 81 de zile, potrivit datelor înregistrate de CWFIS din Canada și punctelor fierbinți detectate din satelit.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul oficial măsurat de CWFIS (Natural Resources Canada) are 372.443 hectare (3.724,4 km²). Alte bilanțuri, precum cele ale agențiilor provinciale, pot da cifre puțin diferite.
Ce subdiviziuni de recensământ au ars?
Focul a intrat în 3 subdiviziuni de recensământ: Senneterre (245.346 ha, 15 %); Eeyou Istchee Baie-James (124.088 ha, 0,4 %); Lebel-sur-Quévillon (127 ha, 2,6 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 32,7 °C, o umiditate minimă de 20 % și rafale de 62 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 29, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars oficial al CWFIS (NBAC, Natural Resources Canada) sau, pentru sezonul în curs și până când NBAC îl publică, din cel reconstituit de GWIS (Copernicus); din punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Canada. Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 911 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 911.

De unde știm asta
  • Perimetru: NBAC (Resurse Naturale Canada), oficial; 3 poligoane grupate în această fișă.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 27.611 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul este oficial: provine din National Burned Area Composite (NBAC) al Canadian Wildland Fire Information System (CWFIS), de la Natural Resources Canada, care îl măsoară pe imagini din satelit și îl publică sub Open Government Licence – Canada. Până când NBAC publică sezonul în curs, incendiile din acest an au perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus, CC BY 4.0) din punctele fierbinți, care este aproximativ. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele subdiviziunilor de recensământ provin de la geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Suprafața pe subdiviziune de recensământ este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială.