Sari la conținut
worldfires
GH · Ghana · –

Incendiul de la Sene West, 5 ianuarie 2026 Sene West, Pru East

Stins · ultima detecție 30 ian. 2026, 13:00 UTC

Focul a pornit pe 5 ianuarie 2026 în Sene West, Ghana, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 25 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 11.801 hectare, împărțit între 2 comune.

Al 9-lea din Ghana în 2026, din 180.

Perimetru GWIS în timp aproape real, de după schimbarea stratului (august 2025): acest incendiu nu este comparat cu incendii din anii anteriori, pentru că de atunci stratul GWIS dă perimetre mai numeroase și mai mari.

Suprafață arsă
11.801ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
25de zile
5 ian. 2026 – 29 ian. 2026
Comune afectate
2
districte
A început pe
5 ian.
2026
Focare termice
512
într-un singur focar: 0 MW
Pericol la început
34
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
128MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 5 ian.29 ian.
30 ian. 2026

Cum a evoluat, zi de zi

5 ian. 2026 · 320 MW · 21 6 ian. 2026 · 5 MW · 2 7 ian. 2026 · 101 MW · 15 8 ian. 2026 · 17 MW · 3 9 ian. 2026 · 52 MW · 11 10 ian. 2026 · 64 MW · 9 11 ian. 2026 · 363 MW · 27 12 ian. 2026 · 73 MW · 19 13 ian. 2026 · 155 MW · 24 14 ian. 2026 · 27 MW · 5 15 ian. 2026 · 59 MW · 4 16 ian. 2026 · 112 MW · 17 17 ian. 2026 · 132 MW · 18 18 ian. 2026 · 157 MW · 28 19 ian. 2026 · 190 MW · 30 20 ian. 2026 · 92 MW · 9 21 ian. 2026 · 88 MW · 9 22 ian. 2026 · 98 MW · 24 23 ian. 2026 · 121 MW · 30 24 ian. 2026 · 156 MW · 29 25 ian. 2026 · 450 MW · 93 26 ian. 2026 · 277 MW · 41 27 ian. 2026 · 125 MW · 15 28 ian. 2026 · 37 MW · 9 29 ian. 2026 · 55 MW · 16 30 ian. 2026 · 17 MW · 4
5 ian. 11 ian. 17 ian. 25 ian.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

38°maximă
35km/h · rafală maximă
10%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de peste două luni când a început.

Zona mai arsese

56 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 4.373 ha în 2019, 947 ha în 2020, 4.028 ha în 2022, 784 ha în 2023, 306 ha în 2024. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 6.572 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 50 % din suprafața pe care o are București (118 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Sene West a început aici
    12.351 ha
    3,8 %
  2. 142 ha
    0,1 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită1,8 ha
Locuitori≈ 200

În perimetru se aflau aproximativ 1,8 ha construite și locuiau aproximativ 200 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

A pornit cu 60 de zile fără ploaie: 16 % din suprafața din Ghana

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
5 ian. 37,6 °C 35 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 34
6 ian. 37,7 °C 33 % 25 km/h 0,0 mm Ridicat 36
7 ian. 37,7 °C 31 % 24 km/h 0,0 mm Ridicat 35
8 ian. 35,0 °C 41 % 30 km/h 1,6 mm Moderat 19
9 ian. 37,4 °C 28 % 25 km/h 0,0 mm Ridicat 32
10 ian. 37,1 °C 29 % 22 km/h 0,0 mm Ridicat 34
11 ian. 36,6 °C 25 % 25 km/h 0,0 mm Ridicat 33
12 ian. 36,3 °C 31 % 20 km/h 0,0 mm Ridicat 35
13 ian. 37,5 °C 29 % 22 km/h 0,0 mm Ridicat 35
14 ian. 36,5 °C 32 % 24 km/h 0,0 mm Ridicat 36
15 ian. 36,3 °C 33 % 23 km/h 0,0 mm Ridicat 36
16 ian. 36,9 °C 21 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 38
17 ian. 37,2 °C 23 % 22 km/h 0,0 mm Ridicat 37
18 ian. 37,5 °C 28 % 26 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
19 ian. 38,2 °C 27 % 23 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
20 ian. 37,3 °C 21 % 29 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
21 ian. 35,4 °C 16 % 34 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
22 ian. 36,3 °C 16 % 34 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
23 ian. 36,6 °C 19 % 30 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
24 ian. 36,9 °C 17 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
25 ian. 37,3 °C 11 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 50
26 ian. 37,3 °C 10 % 31 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 50
27 ian. 38,0 °C 15 % 28 km/h 0,0 mm Extrem 51
28 ian. 37,9 °C 25 % 21 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
29 ian. 37,8 °C 24 % 22 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
30 ian. după 38,4 °C 20 % 22 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
31 ian. după 38,1 °C 27 % 23 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
1 feb. după 37,9 °C 33 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
2 feb. după 38,2 °C 36 % 26 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 38
3 feb. după 37,1 °C 31 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 38
4 feb. după 39,4 °C 23 % 31 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
5 feb. după 39,6 °C 19 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
6 feb. după 38,5 °C 30 % 27 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
7 feb. după 36,6 °C 40 % 26 km/h 0,1 mm Ridicat 35
8 feb. după 39,3 °C 27 % 23 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 29 dec. 2025
După · 5 feb. 2026

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 27 ianuarie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 148 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 91: de 6,1 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,5148 µg/m³
Zile peste prag30 de zile
PM10263 µg/m³
Grosime optică1,36
3 ian.9 ian.15 ian.21 ian.27 ian.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 0Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Ghana

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Sene West?
GWIS (Copernicus) îl datează între 5 ianuarie 2026 și 29 ianuarie 2026: 25 de zile între primul și ultimul punct fierbinte al perimetrului.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 11.801 hectare (118,0 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Sene West (12.351 ha, 3,8 %); Pru East (142 ha, 0,1 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 38,2 °C, o umiditate minimă de 10 % și rafale de 35 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 51, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Ghana (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 1 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Suprafață: 12.404 → 11.801 ha.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 112.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 3 poligoane grupate în această fișă.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. Niciun focar VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.