Incendiul de la Selaya, februarie 2023 Selaya
Focul a început pe 12 februarie 2023 în comuna Selaya, Spania, iar sateliții au detectat foc timp de 2 zile. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 317 hectare, repartizat între o singură comună. Potrivit EGIF (MITECO), cel mai mare dintre cele 4 incendii înregistrate a fost detectat pe 12 februarie 2023 la ora 15:20 și declarat stins pe 12 februarie 2023.
Este al 34-lea ca mărime din Cantabria din 2016 (din 179 cu pagină). Al 33-lea din Spania în 2023, din 124.
Compară cu…
Pentru acest incendiu avem perimetrul măsurat de Copernicus, dar senzorii VIIRS nu l-au surprins cu suficient detaliu: nu există evoluție zi de zi, dar există repartizarea pe comune.
- Suprafață arsă
- 317ha
- perimetru Copernicus
- Durată
- 2zile
- 12 feb. 2023 – 13 feb. 2023
- Comune afectate
- 1
- comune
- A început pe
- 12 feb.
- 2023
- Pericol la început
- 3
- Foarte scăzut · indice FWI
Unde a ars
Pe ce vreme a ars
Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 4 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 2,8 mm pe 21 feb..
Zona mai arsese
96 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 146 ha în 2018, 139 ha în 2019, 163 ha în 2020, 283 ha în 2021, 231 ha în 2022. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 304 ha care arseseră deja.
- 283 ha Incendiul de la Selaya, februarie 2021 822 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 163 ha Incendiul de la Vega de Pas, februarie 2020 617 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 146 ha Incendiul de la Selaya, decembrie 2018 178 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 105 ha Incendiul de la Vega de Pas, februarie 2019 903 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 9 ha Incendiul de la Vega de Pas, februarie 2022 482 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
Ce s-a întâmplat în fiecare comună
-
317 ha8,1 %
Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
Ce a ars
- Alte terenuri naturale86 %
- Foioase11 %
- Terenuri agricole2,6 %
Acoperirea terenului în perimetru conform Corine Land Cover, așa cum raportează Copernicus.
Complex de 4 incendii, potrivit EGIF (MITECO)
Potrivit EGIF (MITECO), în acest perimetru au început 4 incendii în aceste zile, în total 256 ha (satelitul a măsurat 317 ha).
EGIF (MITECO) înregistrează separat fiecare incendiu care a început în alt moment sau în alt loc; satelitul vede o singură suprafață arsă, de aceea această fișă le grupează. Numerele de pe hartă arată unde a început fiecare.
- 1 Selaya Pisueña/Guzmazan 11 februarie 2023 7 ha · stins la 11 februarie 2023 · cauză: intenționat
- 2 Selaya pisueña. Losa 11 februarie 2023 · 20:25 39 ha · stins la 11 februarie 2023 · cauză: intenționat
- 3 Selaya Pisueña / Coterotejo 12 februarie 2023 · 15:20 187 ha · stins la 12 februarie 2023 · cauză: intenționat
- 4 Selaya Campillo 12 februarie 2023 · 15:20 23 ha · stins la 14 februarie 2023 · cauză: intenționat
Total potrivit EGIF (MITECO): 256 ha, adică 81 % din cele 317 ha ale perimetrului satelitar.
MITECO, Estadística General de Incendios Forestales (EGIF). Este statistica consolidată a instituției: măsoară suprafața în felul ei, de aceea poate diferi de satelit.
Vremea zi de zi
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Zi | Maximă | Umiditate min. | Rafală max. | Ploaie | Pericol (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 12 feb. | 12,4 °C | 33 % | 38 km/h | 0,0 mm | Foarte scăzut 3 |
| 13 feb. | 14,7 °C | 34 % | 38 km/h | 0,0 mm | Foarte scăzut 3 |
| 14 feb. după | 12,8 °C | 42 % | 42 km/h | 0,0 mm | Foarte scăzut 4 |
| 15 feb. după | 13,4 °C | 45 % | 41 km/h | 0,0 mm | Foarte scăzut 4 |
| 16 feb. după | 13,4 °C | 50 % | 22 km/h | 0,0 mm | Foarte scăzut 3 |
| 17 feb. după | 14,2 °C | 50 % | 21 km/h | 0,0 mm | Foarte scăzut 3 |
| 18 feb. după | 15,0 °C | 37 % | 25 km/h | 0,0 mm | Foarte scăzut 4 |
| 19 feb. după | 12,9 °C | 60 % | 24 km/h | 0,0 mm | Foarte scăzut 3 |
| 20 feb. după | 16,7 °C | 47 % | 25 km/h | 0,0 mm | Foarte scăzut 3 |
| 21 feb. după | 13,4 °C | 56 % | 25 km/h | 2,8 mm | Foarte scăzut 0 |
Înainte și după, din satelit
Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.
Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.
Fumul
CAMS · CopernicusPe 15 februarie 2023 aerul de lângă foc a ajuns la 20 µg/m³ de PM2,5, dar nicio medie zilnică nu a depășit valoarea recomandată de OMS (15).
Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Alte incendii din zonă
Întrebări frecvente
- Cât a durat incendiul de la Selaya?
- Copernicus îl datează între 12 februarie 2023 și 13 februarie 2023: 2 zile între prima și ultima imagine cu foc. Potrivit EGIF (MITECO), cel mai mare dintre cele 4 incendii înregistrate a fost detectat pe 12 februarie 2023 la ora 15:20 și declarat stins pe 12 februarie 2023.
- Ce suprafață a ars?
- Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 317 hectare (3,2 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
- Ce comune au ars?
- Focul a intrat doar în Selaya (317 ha, 8,1 %).
- A ajuns focul la vreo localitate?
- Focul a pornit din Selaya și s-a oprit la 5,4 km de centrul acesteia. Este distanța de la perimetru, sau de la cel mai apropiat focar, până la punctul care marchează centrul; nu înseamnă că a intrat în case.
- Cum a fost vremea?
- În timpul incendiului s-au atins 14,7 °C, o umiditate minimă de 33 % și rafale de 38 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 3, clasa Foarte scăzut.
- De unde vin aceste date?
- Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Spania (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Unde se verifică
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Urgențe: 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale ›
Verificare din satelit
Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
Nicio modificare din 24 octombrie 2026.
Ceva nu se potrivește în această fișă?
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
Semnalează o eroare
De unde știm asta
- Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
- Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. Niciun focar VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
- Comparat cu EGIF (MITECO): 256 ha oficiale față de 317 ha ale perimetrului; diferența este sub 25%.
- Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
De unde vin aceste date
Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.