Sari la conținut
worldfires
UA · Ucraina · –

Incendiul de la Sarny, 3 aprilie 2020 Сарненський район · Sarny

Stins · ultima detecție 23 apr. 2020, 10:09 UTC

Focul a început pe 3 aprilie 2020 în comuna Sarny, Ucraina, iar sateliții au detectat foc timp de 20 de zile. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 1.261 hectare, repartizat între o singură comună.

Este al 15-lea ca mărime din Rivne Oblast din 2016 (din 167 cu pagină). Al 33-lea din Ucraina în 2020, din 132.

Suprafață arsă
1.261ha
perimetru Copernicus
Durată
20de zile
3 apr. 2020 – 22 apr. 2020
Comune afectate
1
districte
A început pe
3 apr.
2020
Focare termice
71
într-un singur focar: 41 MW
Pericol la început
19
Moderat · indice FWI
Putere medie zilnică
44MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 3 apr.22 apr.
23 apr. 2020

Cum a evoluat, zi de zi

3 apr. 2020 · 6 MW · 3 4 apr. 2020 · 11 MW · 3 7 apr. 2020 · 5 MW · 1 8 apr. 2020 · 19 MW · 7 9 apr. 2020 · 92 MW · 4 10 apr. 2020 · 15 MW · 3 11 apr. 2020 · 245 MW · 18 12 apr. 2020 · 120 MW · 19 13 apr. 2020 · 29 MW · 4 16 apr. 2020 · 12 MW · 1 18 apr. 2020 · 11 MW · 1 19 apr. 2020 · 39 MW · 5 22 apr. 2020 · 4 MW · 1 23 apr. 2020 · 7 MW · 1
3 apr. 8 apr. 11 apr. 16 apr. 22 apr.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

22°maximă
75km/h · rafală maximă
13%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 3 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 3,3 mm pe 25 apr..

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 5,4 % din suprafața pe care o are București (13 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Sarny Сарненський район la 36,2 km de centru a început aici
    1.262 ha a ajuns pe 3 apr.
    0,6 %

Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Alte terenuri naturale54 %
  • Pădure mixtă29 %
  • Foioase10 %
  • Terenuri agricole6,9 %

Acoperirea terenului în perimetru conform Copernicus EFFIS (în afara zonei Corine Land Cover).

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

A pornit cu Vânt puternic: 20 % din suprafața din Ucraina

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
3 apr. 13,9 °C 26 % 54 km/h 0,0 mm Moderat 19
4 apr. 10,8 °C 23 % 45 km/h 0,0 mm Moderat 19
5 apr. 11,7 °C 23 % 31 km/h 0,0 mm Moderat 16
6 apr. 15,6 °C 19 % 27 km/h 0,0 mm Moderat 18
7 apr. 19,7 °C 13 % 33 km/h 0,0 mm Ridicat 28
8 apr. 18,0 °C 24 % 37 km/h 0,0 mm Ridicat 29
9 apr. 21,6 °C 20 % 39 km/h 0,0 mm Ridicat 25
10 apr. 11,2 °C 26 % 51 km/h 0,2 mm Ridicat 32
11 apr. 12,2 °C 23 % 45 km/h 0,0 mm Ridicat 26
12 apr. 14,5 °C 20 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 23
13 apr. 21,9 °C 24 % 65 km/h 2,6 mm Ridicat 37
14 apr. 7,0 °C 36 % 41 km/h 0,3 mm Foarte scăzut 5
15 apr. 6,8 °C 42 % 64 km/h 1,5 mm Scăzut 10
16 apr. 17,5 °C 28 % 75 km/h 0,0 mm Ridicat 30
17 apr. 12,5 °C 27 % 50 km/h 0,7 mm Ridicat 25
18 apr. 9,9 °C 30 % 44 km/h 0,0 mm Moderat 21
19 apr. 11,3 °C 30 % 50 km/h 0,0 mm Ridicat 28
20 apr. 8,7 °C 39 % 42 km/h 0,5 mm Moderat 21
21 apr. 10,9 °C 36 % 38 km/h 0,0 mm Moderat 18
22 apr. 15,9 °C 30 % 41 km/h 0,0 mm Ridicat 23
23 apr. după 18,3 °C 27 % 41 km/h 0,0 mm Ridicat 28
24 apr. după 18,5 °C 25 % 42 km/h 0,0 mm Ridicat 34
25 apr. după 16,5 °C 45 % 36 km/h 3,3 mm Ridicat 23

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 18,8 și o umiditate minimă de 26 %; înainte: 3 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2020: 26.

FWI la pornire 18,8
Umiditate minimă 26 %
Zile fără ploaie 3
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Olevsk, aprilie 2025
235 ha 4 zile FWI 18,6 Umiditate min. 26 % la 64 km, în 2025

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 1,6 mm pe 24 apr..

Ce s-a întâmplat cu ei

2 zile
durată mediană
322 ha
suprafață mediană
8 %
au trecut de 1.000 ha
5,4 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 25 din 26)

A fost de 3,9 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 20 de zile, față de 2 zile.

Niciunul dintre cei 26 gemeni ai săi n-a ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 1 din 26 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 5,4 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

3,3 mmprima ploaie
25 apr.la 3 zile după final
75km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 22 apr., iar pe 25 apr. au căzut 3,3 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 25 din 26, cu o mediană de 5,4 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2020.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 27 mar. 2020
După · 29 apr. 2020

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 8 aprilie 2020 aerul de lângă foc a ajuns la 24 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 17: de 1,2 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,524 µg/m³
Zile peste prag2 zile
PM1029 µg/m³
1 apr.7 apr.13 apr.19 apr.25 apr.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 71Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Ucraina

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Sarny?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 3 aprilie 2020 și 22 aprilie 2020 (20 de zile). Perimetrul îl datează între 10 aprilie 2020 și 15 aprilie 2020.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 1.261 hectare (12,6 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Sarny (1.262 ha, 0,6 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul a pornit din Sarny și s-a oprit la 36,2 km de centrul acesteia. Este distanța de la perimetru, sau de la cel mai apropiat focar, până la punctul care marchează centrul; nu înseamnă că a intrat în case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 21,9 °C, o umiditate minimă de 13 % și rafale de 75 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 37, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Ucraina (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2020 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 26. Durata lor mediană a fost de 2 zile, iar suprafața mediană de 322 ha; 8 % au trecut de 1.000 ha. Niciunul dintre cei 26 gemeni ai săi n-a ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 1 din 26 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 5,4 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 101 · 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 101 · 112.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 10 aprilie 2020 – 15 aprilie 2020. 71 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.